Архів новин

У піст важливо не їсти одне одного | Газета 7 Днів

У піст важливо не їсти одне одного

08.12.2016 12:40
Переглядів:530

Рано чи пізно настає час, коли людина приходить до Бога. Когось до цього спонукають життєві обставини, хтось дозріває духовно. А буває, що до храму «заблукалу душу» манить цікавість: багато хто ходить, чому б мені не ходити? Звідси – й закономірні запитання, які дехто посоромився задати священику, а надіслав до редакції. Найбільш актуальні з них ми переадресували настоятелю храму Всіх Волинських святих м. Рівне, протоієрею Михайлові ЖАРОВСЬКОМУ.

Дехто вважає, що під час посту найважливіше утримуватися від їжі тваринного походження і гучних розваг. Натомість інші, навіть батюшки в церкві, кажуть, що в піст головне – «не їсти одне одного». Що насправді має більше значення?

Федір РЕПЕТА

– Під час посту потрібна стриманість у всьому – як у їжі, так і в поведінці. Треба збагнути одне: піст – це боротьба з гріхом через утримування від певної їжі та обмеження власних бажань заради духовного зростання. Тобто насамперед ми постуємо душею. А як вчать святі отці: піст тілесний встановлено для того, щоб було легше постувати душі.

Тому головними під час посту є обмеження бажань та стримання почуттів. Людина повинна намагатися тримати свій язик за зубами (не говорити багато і даремно), не обговорювати і не судити інших, не нарікати на життя. Бо обмежити себе у їжі – це найпростіший «тягар» у порівнянні з тим, що ми говоримо. Звідси й вислів: «Толку з того, що людина не їсть м’яса, коли “їсть” свого ближнього». Ми повинні контролювати свої негативні емоції – не давати волю гніву, роздратуванню, відчаю та зневірі. Водночас людина мусить навчитися стримувати свої бажання, відмовившись від звичних розваг (танців, музики, в тому числі й перегляду розважальних телепрограм). Навчитися ж цьому всьому можна тоді, коли постиш.

Крім того, ми маємо більше читати Святе Письмо і твори святих отців, відвідувати хворих, допомагати ближнім та немічним. І що дуже важливо – не повинні забувати про молитву. Ще святитель Іоанн Златоуст повчав, що піст і молитва – це два крила, які легші за вітер, бо підносять людину до спілкування з Богом. Отож старайтеся частіше бувати у храмі і гідно підготуватися до таїнств сповіді та причастя.

Так сталося, що мені не вдалося поститися з початку Різдвяного посту. То чи смисл розпочинати його зараз? Чи, може, краще почекати Великого посту?

Олег ПЕТРІВ

– Нащо відкладати на потім те, що можна зробити зараз? Тим паче коли мова йде про спасіння власної душі. Починати постити ніколи не пізно. Адже мета Різдвяного посту – гідно підготуватися до зустрічі Христа Спасителя у таїнстві причастя, до якого ми готуємося постом і молитвою.

Очистивши душу і тіло, ми сподіваємося гідно зустріти Новонародженого Сина Божого, який очікує від нас чистого серця та щирого бажання бути Його учнями, виконувати Його заповіді й наслідувати життя вічне. Тому, якщо ви вирішили розпочати піст сьогодні, не треба відкладати це не тільки до Великого посту, але й навіть до завтра.

Моя сусідка каже, що можна постити тільки перший і останній тиждень посту? Це справді так?

Ірина КРАВЧИК

– Дехто справді постить тільки перший і останній тиждень посту. Мовляв, краще постити так, ніж ніяк. Однак це є порушенням церковних канонів, бо згідно з церковним уставом, який ми повинні намагатися виконувати, Різдвяний піст – сорокаденний, а не піст першого й останнього тижня. Втім, можуть бути винятки. Послабити чи припинити піст можна тоді, коли на це є вагомі причини, наприклад тяжка хвороба. Але в будь-якому разі треба порадитися з духівником і взяти благословення у священика.

У мене наприкінці грудня день народження, причому ювілейна дата. Чи можна мені святкувати цю подію, яка припадає на Різдвяний піст? 

Анатолій М.

– Оскільки існує благочестива традиція протягом посту утримуватися від розваг та святкувань, то краще було б перенести відзначання дня народження на Різдвяні празники, коли святкує і радіє весь православний люд. Втім, якщо ви все ж вирішили святкувати свій день народження в піст, то бажано накрити пісний стіл (пісні страви теж бувають вишуканими і смачними), утриматися від надмірного вживання алкоголю (це необхідно робити не тільки у піст), а розважальну музику замінити спокійною або класичною і дружнім спілкуванням.

У нас на роботі існує традиція напередодні нового проводжати старий рік. Як мені поводитися, щоб не бути в колективі «білою вороною»?

Світлана ПРОЦЮК

– Звичайно, краще було б відмовитися від будь-якого святкування. Але якщо нема можливості уникнути участі у вечірці, то завжди існує можливість утриматися від споживання скоромної їжі. Якщо люди, які поруч з вами, знаючи, що ви постите, все одно вмовляють вас скуштувати непісну їжу, то краще відмовитися, але без злості. Пам’ятайте, що піст, як вчить нас Святе Євангеліє, насамперед повинен бути перед Богом, а не перед людьми.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 0 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

 «Це – на убогих», – казав мій дід, збираючись до церкви і кладучи в кишеню дрібДалі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?