Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
 
Грудень 2017
 

Доки вагалися-примірялися, у держави гроші закінчилися | Газета 7 Днів

Доки вагалися-примірялися, у держави гроші закінчилися

07.12.2017 15:09
Переглядів:276

Перший млинець виявився дещо глевким. Так, на жаль, можна сказати про перші кроки втілення безперечно перспективної Програми термомодернізації багатоквартирних будинків міста Рівного на 2017–2020 роки, яку Рівнерада затвердила на травневій сесії. У цьому році на її виконання міські обранці виділили 10 мільйонів гривень, а ОСББ освоїли лише п’яту частину цієї суми. Чому так сталося? Про це журналістові «7 днів» розповів ініціатор і розробник програми термомодернізації, голова фракції «Солідарність» у Рівнераді Богдан ГАПЯК.

– Богдане Володимировичу, наскільки успішно прижилася Муніципальна програма енергоефективності?

 – Відверто кажучи, ми розраховували на більшу активність ОСББ. Але якщо зважити на те, що все нове пробиває собі дорогу нелегко (пригадайте, як започатковувалася Муніципальна програма сталого розвитку (МПСР), у рамках якої за рік реалізували по п’ять-десять проектів), то отриманий результат можна розцінювати як закономірний. Зокрема, Програмою термомодернізації багатоквартирних будинків цього року скористалося 23 об’єднання співвласників, яким на реалізацію проектів з енергоефективності (це здебільшого заміна в місцях загального користування лампочок, вікон і дверей на енергоощадні та облаштування індивідуальних теплових пунктів) з міського бюджету виділено 1 мільйон 956 тисяч гривень. 

– А передбачалося 10 мільйонів. У чому причина, що ОСББ не освоїли всі виділені на термомодернізацію кошти? 

– Дехто з голів ОСББ надто довго вагався-примірявся. Почали з червня і аж до осені ходили, цікавилися і рахували. Одні побоювалися брати кредити, інші довго готували необхідні документи. Були й такі, хто до останнього сподівався, що отримає кошти на реалізацію проектів з енергоефективності з Муніципальної програми сталого розвитку. А коли врешті-решт вирішили скористатися міською програмою термомодернізації, виявилося, що банки на кінець жовтня вичерпали всі ліміти, які були передбачені в держбюджеті на державну програму енергоефективності.

– Яким чином це позначилося на реалізації міської програми термомодернізації?

– Безпосередньо. Бо міська програма термомодернізації – це логічне доповнення і продовження відповідних державних програм енергоефективності. Так, держава відшкодовує від 40 до 65 відсотків (це залежить від виду робіт і кількості мешканців будинку, які мають субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг) вартості матеріалів, що йдуть на термомодернізацію. А міський бюджет – 25 відсотків загальної вартості проекту, але не більше ніж 500 тисяч гривень. На практиці це виглядає так: у середньому по місту ОСББ за програмою енергоефективності відшкодовується 56 відсотків з державної казни і 25 за програмою термомодернізації – з міського бюджету, отже компенсація сягає 65–70 відсотків загальної вартості проекту. Таким чином утеплення будинку здешевлюється для співвласників приблизно на 50 відсотків, а якщо замінювати вікна та двері на енергоефективні, то на 90 відсотків.

– Чи була потреба створювати міську програму термомодернізації, якщо вже існує така державна – енергоефективності, а також Муніципальна програма сталого розвитку? 

– Давайте почнемо з того, що цього року на участь у Муніципальній програмі сталого розвитку було подано понад 230 проектів. Маємо таке число охочих завдяки співфінансуванню (70 відсотків коштів дає місто, а 30 – гроші мешканців) утеплити свої будинки, провести в них капремонти, замінити інженерні мережі, поміняти вікна та двері на енергозберігаючі тощо, що на реалізацію всіх заявлених проектів у міському бюджеті просто не вистачає коштів. Це притому, що на МПСР цього року депутати Рівнеради виділили 60 мільйонів гривень. Щоб з міського бюджету виділяли на муніципальну програму таку солідну суму грошей, зауважу, в жодному місті України такого немає.

Так-от, ми постали перед дилемою, як допомогти якомога більшій кількості рівнян вирішити їхні житлово-комунальні питання. А раз є проблема, треба шукати шляхи її вирішення. Визріла ідея: муніципальна програма тепер буде стосуватися лише вдосконалення будинків (водопровід, каналізація, дахи і так далі), а от справа термомодернізації заслуговує на окрему програму. Тим більше що Програма термомодернізації багатоквартирних будинків міста Рівного дає можливість залучити більше коштів з державного бюджету, що очевидно вигідно для міста. Зокрема, передбачалося, що завдяки цим двом програмам (міській – термомодернізації і державній – енергоефективності), що фінансуються з бюджетів різних рівнів (міського і державного) та співфінансуються мешканцями самих будинків, на утеплення рівненських багатоповерхівок уже цього року вдасться залучити до 50 мільйонів гривень. На жаль, не склалося. Більше того, не використані на програму термомодернізації 8 мільйонів гривень ми змушені були, аби вони не пропали, перекинути на муніципальну програму.

Але думаю, що мине рік-два і програма термомодернізації буде не менш популярною, ніж муніципальна. Адже вона у відсотковій компенсації проектів енергоефективності, по суті, нічим не поступається муніципальній програмі. Більше того, має над нею низку переваг.

– У чому вони полягають? 

– По-перше, до реалізації енергоефективних програм крім міських грошей залучено значну суму державних коштів. До справи долучаються чотири державні банки: Укргазбанк, Ощадбанк, Укрексімбанк і ПриватБанк.

Другий позитивний момент: у програмі термомодернізації затверджена дещо інша процедура реалізації. Не така, як у муніципальній, з обов’язковим відбором пропозицій. У цій програмі люди самі собі обирають виконавця робіт. І це дозволить скоротити час реалізації проектів.

На Програму термомодернізації багатоквартирних будинків Рівного депутати міської ради цього року виділити 10 мільйонів гривень, на 2018 і 2019-й передбачено по 15 мільйонів, а на 2020-й – 20 мільйонів.

Наступне. Якщо муніципальна програма передбачає фінансування проекту не більше ніж на 800 тисяч, то загальна сума проекту з енергоефективності може сягати до 2 мільйонів 500 тисяч гривень. Отож, при бажанні середню рівненську багатоповерхівку можна утеплити за рік. Водночас можна зменшити термін кредитування. Крім того, програма термомодернізації передбачає: якщо ОСББ проводить заходи, яких немає в переліку відшкодування з фонду Держенергоефективності, чи якщо таке відшкодування припиниться, і оформляє кредит, то з міського бюджету передбачено 40% погашення тіла кредиту (не більш як мільйон гривень).

На наступний рік плануємо розділити програми за напрямками: утеплення і капремонти. Таким чином, маємо намір 60 мільйонів, як і в цьому році, виділили на муніципальну програму і 30 мільйонів гривень на програму термомодернізації. Так, ми на ремонт будинків будемо витрачати колосальні гроші, зате, погодьтеся, невдовзі матимемо комфортне, гарне місто.

Компетентно

Як долучитися до програми термомодернізації?

Про це розповіла секретар ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне» Галина ПОХИЛЬЧУК: 

– Для цього голові правління ОСББ (чи іншій особі, визначеній загальними зборами) необхідно звернутися до банку (це може бути на вибір Укргазбанк, Ощадбанк, Укрексімбанк чи ПриватБанк) щодо оформлення «теплого кредиту». Приносите документи, які вимагає банк. До речі, у різних банках – різний перелік необхідних документів, натомість відсотки (а це 18% річних) скрізь однакові. ОСББ може на власний розсуд вибрати банківську установу. Моя порада: доцільніше брати кредит на п’ять років.

Так-от, оформляється кредит. Далі ОСББ подає заяву відповідного зразка, передбаченого програмою термомодернізації, про участь у програмі. Причому цю заяву пишете в банку. Банк подає реєстр виданого кредиту в міське управління економіки. На підставі цього реєстру відшкодовується 25 відсотків суми всього кредиту.

Перш ніж розпочати реалізацію проекту, необхідно пройти такі процедури. По-перше, обов’язково повинні бути: проект, експертиза кошторисної частини проекту і всі відповідні дозволи. По-друге, проект має пройти перевірку спеціалістів авторського і технічного нагляду. Без цієї документації ОСББ і виконавець робіт можуть заплатити дуже великі штрафи. Крім того, за новими вимогами містобудівного законодавства, треба подати у ДАБІ повідомлення про початок робіт.

Після завершення робіт об’єднання співвласників отримує відшкодування з фонду Держенергоефективності: на матеріали від 40% (залежно від кількості осіб, що мають субсидії) та 25% на всю суму кредиту з міського бюджету (не більше ніж 500 тисяч гривень).

Майте на увазі, що кошти з фонду Держенергоефективності та міського бюджету в рамках проекту відшкодовуються тоді, коли ОСББ подасть акт виконаних робіт, а банк зробить фотозвіт.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 9 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

 «Це – на убогих», – казав мій дід, збираючись до церкви і кладучи в кишеню дрібДалі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?