Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
 
Грудень 2017
 

Найпростіший спосіб уникнути перевірки – на неї не прийти | Газета 7 Днів

Найпростіший спосіб уникнути перевірки – на неї не прийти

14.12.2017 12:32
Переглядів:296

Як долає цю проблему міське управління державного архітектурно-будівельного контролю, яке працює в Рівному вже понад три місяці, з’ясовувала наша газета. Звичайно, це замалий термін, аби змінити бодай небагато в тенденціях, що склалися у справі забудови міста. Але окреслити для себе основні проблеми, з якими доведеться щось робити, нове управління встигло.

Нові й реконструйовані об’єкти, а особливо в центрі Рівного – це вічна тема, навколо якої завжди штормило море непорозумінь, а то й протистоянь поміж забудовниками і громадськістю. Відтак газета вирішила дізнатися, чи скоро стане в місті так, що все, що виростає поряд, зводять за законом. І відрядила нашого кореспондента до начальника цього управління ДАБК Віталія Самчука.

– Скільки в нашому місті самобудів? – спитали ми Віталія Георгійовича з порогу.

– Багато, – відповів він, розуміючи, що запитання швидше риторичне. – Міському управлінню ДАБК передали у серпні повноваження державного контролю і документи щодо об’єктів, які будують офіційно. А ще – документацію на ті, які перевіряли обласні колеги.

Ми почали роботу з чистого листа: з тих звернень, які надійшли до нас. То ми розглянули вже більше ніж дві сотні звернень про порушення містобудівного законодавства, розпочали понад сорок перевірок і півтора десятка вже завершили, наклали штрафів на загальну суму майже 200 тисяч гривень. Для штату, який має управління – спеціаліст, інспектор, реєстратор, юрист, бухгалтер і начальник – це навіть більше, ніж чимало. На весь комплекс робіт із перевірки законодавство нам відводить десять днів. Але до неї треба ще підготуватися. І найскладніше – офіційно повідомити учасників будівництва, щоб їхні представники прибули на будмайданчик. Бо перевірка може відбуватися лише за присутності тих суб’єктів, щодо яких вона проводиться, це може бути проектант, забудовник або підрядник. Якщо хтось не прийде на об’єкт, то перевірку ми проводити не можемо. Такої вимоги немає ні до перевірок податкової, ані до будь-якого іншого контролюючого органу.

– І як ви можете примусити якогось злісного порушника прийти?

– Ніяк. Недобросовісні забудовники чудово знають законодавство. То, переважно, якщо за забудовниками числиться якийсь «грішок», порушення, вони на перевірки й не з’являються. Ми намагаємось їх якось виловити, повідомляємо листами, дзвонимо. Урешті, коли збігає термін, передаємо матеріали до поліції про те, що ось такий суб’єкт господарювання неявкою на перевірку завдав державі матеріальні збитки.

Ми вже повністю завершили 12 перевірок і склали акти щодо них. Причому на семи об’єктах виявили порушення, наклали штрафні санкції на винних.

– Яку ще роботу робить управління?

– Приймаємо в експлуатацію, перевіряємо об’єкти завершеного будівництва, складаємо і видаємо забудовникам сертифікати. В міську казну за цю нашу роботу надійшло майже 200 тисяч гривень. Цей результат наявним штатом дався досить тяжко: за розрахунками, які проводив Київ, на таке місто, як Рівне, повинно бути щонайменше двоє реєстраторів і шість інспекторів. Бо перевірки – це робота копітка, ґрунтовна, в них поспіх недоречний. Порушення на будівництві треба описувати в актах так, щоб у судах державні постанови й приписи не розсипалися.

– Скажіть, проти яких застережень будівельних норм та інструкцій найчастіше «грішать» рівненські забудовники? Чи в більшості усе ж таки у нас будують дисципліновано?

– У Рівному справжній бум із капітальними ремонтами в ОСББ, міський бюджет співфінансує ці проекти, і ми приймаємо в експлуатацію дуже багато вже завершених таких об’єктів. То в голів об’єднань майже завжди все чітко, без порушень, вкрай рідко виявляємо якісь дрібні недоробки. Та й, взагалі, якихось систематичних порушень у місті не спостерігається. Та ось нещодавно перевіряли, на мою думку, показовий об’єкт – Соборна, 190а, біля міського продуктового ринку. Там провели реконструкцію, і те, що назвали «невід’ємними поліпшеннями», виявилося самовільною добудовою. Замовник уникає перевірки, не з’являється. Ми перевірили проектну документацію, і деякі порушення знайшли у проектанта. На нього вже наклали штраф. Та основні порушення там допустив замовник. Не здаючи цей об’єкт в експлуатацію, він провадить там господарську діяльність. Кафе працює повним ходом: люди сидять за столиками, замовляють гамбургери і хот-доги. То ми направили листи до правоохоронних органів, а позови до суду, щоби, зважаючи на грубі порушення державних будівельних норм, примусити замовників привести це приміщення до первинного стану.

Маю сказати, що нахабність, відчуття безкарності нерідко є характерними рисами наших забудовників. Тут винні не лише вони, а й закон, що захищає недобросовісних забудовників, дає їм важелі, щоб уникати перевірок і відповідальності.

– Якщо я правильно розумію, то для добросовісного, законослухняного забудовника ретельна перевірка – тільки користь?

– Звичайно. Але якщо ми вже здійснюємо перевірку, то й застосовуємо заходи реагування. Штрафи нікому не подобаються, а зараз вони ще й дуже великі, порядку півтори сотні тисяч гривень для юридичної особи. Але ми надаємо консультації. І люди: забудовники, замовники, звертаються, і дуже часто, до нас по консультації. Ми їм не відмовляємо. Ми ж перші зацікавлені, щоб будівництво йшло за правилами.

– А хоч одну з резонансних «свічок» встигли перевірити?

– Великі будівництва віднесені до найвищого, значного класу наслідків. Контроль за ними, надання дозвільних документів і приймання їх в експлуатацію здійснює ДАБІ України за представництвом обласної інспекції. 

У нас немає таких повноважень. Ми ж контролюємо, надаємо дозволи, реєструємо повідомлення про початок будівництва і приймаємо в експлуатацію об’єкти класу наслідків до СС2. Це ті будівлі, де може одночасно постійно перебувати до 400 людей.

– Ще донедавна узагалі всі повноваження архітектурно-будівельного контролю належали столиці. Тепер їх повернули місту. Добре це?

– Звісно, добре. Міська громада тепер може сама контролювати всі будівельні процеси на своїй території. Триває узгоджена співпраця з міською владою, яка з перших рук отримує оперативну інформацію про забудови. Міські ДАБІ були й раніше, і все стояло на своїх місцях. 

А непорозуміння почалися, коли ці повноваження у міст забрали.

– У вас є «чорний список» будинків, де б ви не радили рівнянам купувати квартири?

– Ні, немає. І ось чому. Згідно з новим законодавством з червня 2017 року всі об’єкти середнього та значного класу наслідків прийматимуть в експлуатацію шляхом огляду. Лише тоді ми будемо вирішувати, чи можна прийняти будинок, чи треба виправити щось, або – категорично ні. Те саме із котеджним будівництвом. Купуючи квартиру, треба докладно вивчити проект і договір, документацію на землю. І все тоді в людини буде добре.

– Віталію Георгійовичу, скажіть, не як посадовець, а як рівнянин, архітектор, чи вам подобається, як забудовується Рівне, скажімо, за період незалежності?

– Не все. Хоча наше місто мені подобається загалом. Воно в нас гарне, молоде, зручне. Мені приємно жити в ньому. Із наших тихих вулиць навіть не хочеться до столиці.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 1 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

 «Це – на убогих», – казав мій дід, збираючись до церкви і кладучи в кишеню дрібДалі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?