Архів новин

Найголовніше право – знати | Газета 7 Днів

Найголовніше право – знати

18.05.2018 11:40
Переглядів:157

Начальник відділу реформування житлово-комунального господарства і контролю міськвиконкому Лариса Шульга говорить, що знати в будинку робиться, куди, на що і скільки грошей витрачається, які рішення приймаються. Це не індульгенція голови ОСББ, а право кожного співвласника будинку.

У попередньому випуску вісника «Будні ОСББ» у статті «Об’єкти для нарікань чи хлопчики для биття» ми детально зупинилися на темі обов’язків членів ОСББ. А сьогодні поговоримо про їхні права. Адже є голови ОСББ, які не надто дбають про те, аби кожен мешканець міг реалізувати свої права, а більше наголошують на обов’язках. З іншого боку: щоб реалізувати права, їх треба елементарно знати. Отже, ваші права щодо спільного майна багатоквартирного будинку такі:

ü Вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників.

Щодо обмежень, встановлених законом, тут усе зрозуміло: ідеться про окремі заборони, встановлені положеннями нормативно-правових актів. Стосовно ж обмежень, встановлених рішенням співвласників, акцентую особливу увагу: рішення співвласників (і не лише з цього питання) обов’язково мають прийматися з дотриманням встановленого ст. 10 Закону № 417 порядку – на належним чином скликаних зборах, з урахуванням вимог щодо кількості голосів, необхідних для узгодження того чи іншого питання, з оформленням протоколу тощо. 

ü Брати участь в уп­равлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника.

ü Одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання.

Конкретний механізм реалізації даного права (куди, до кого і в якій формі звертатися за отриманням інформації) безпосередньо залежить від способу, у який здійснюватиметься управління багатоквартирним будинком. Однак у будь-якому разі він має бути простим і зрозумілим, аби кожен співвласник міг отримати відомості, що його цікавлять (з числа перелічених), безперешкодно і в якнайкоротший проміжок часу.

* Безоплатно одержувати інформацію про суб’єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення в багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом.

Безоплатно одержати відповідну інформацію можна з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Коли ж окремих необхідних відомостей нема в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в листі від 24.12.2015 № 8/9 – 3770-15 порадило співвласникам звертатись до бюро технічної інвентаризації (БТІ). Заявник при цьому має пред’явити документ, який підтверджує його статус співвласника відповідного багатоквартирного будинку (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу тощо), оскільки саме цей статус дає йому право звертатися по надання такої інформації. Щоправда, за отримання інформації в БТІ необхідно буде сплатити кошти, сума яких розрахована відповідно до Збірника норм часу на роботи, що виконуються суб’єктами господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна. Цей збірник затверджено наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 21.11.2000 № 198, а вартість нормо-години затверджено згідно з вимогами Кабінету Міністрів України від 24.12.96 № 1548.

* Ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії.

Закріплення цього права гарантує максимальну прозорість прийняття рішень з найважливіших питань (щодо розпорядження спільним майном, проведення ремонту будинку, визначення переліку та розміру витрат на управління будинком тощо), а також спрямоване на запобігання підробленню документів. Особливо актуальним це право є для тих співвласників, котрі з певних причин не брали безпосередню участь у процедурі прийняття рішень.

* Член ОСББ також має право на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника.

Тут варто уточнити: частка співвласника – це частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника в загальній площі всіх квартир і нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Тобто якщо площа квартири становить, скажімо, 50 кв. м, а загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень – 1000 кв. м, то частка співвласника становитиме 5%.

Площу квартири (нежитлового приміщення) і загальну площу всіх квартир та нежитлових приміщень можна отримати з технічних паспортів – квартири (нежитлового приміщення) і багатоквартирного будинку відповідно.

Щодо способу відшкодування збитків (грошима, матеріальними цінностями, роботами чи послугами тощо), то його доцільно погодити на зборах співвласників.

На що варто звернути увагу. Наведений мною вище перелік прав співвласників не є вичерпним. Реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників. У разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває всіх прав попереднього власника як співвласник.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
8 + 12 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?