Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
 
Червень 2018
 

Віктор Ковальчук: «Співати можуть всі!» | Газета 7 Днів

Віктор Ковальчук: «Співати можуть всі!»

07.06.2018 13:45
Переглядів:424

Сьогодні художньому керівникові Народного фольклорного гурту «Веснянка», керівнику етнокультурного центру Рівненського палацу дітей та молоді Віктору Ковальчуку виповнюється 60. Хороша нагода, щоб поспілкуватися з Віктором Павловичем. «7 днів» нею і скористалися.

– Ваше ім’я асоціюється у рівнян з «Веснянкою», а «Веснянка» з вами. Розкажіть, будь ласка, як усе починалося.

– Останні два роки ми тільки те й робимо, що святкуємо ювілеї: торік «Весняночці» виповнилося 30 років, нещодавно святкували 35-річчя «Веснянки», гурту «Сільська музика» виповнилося 15. А от мені 60.

Ідея створення етнографічного колективу виникла тоді, коли я зрозумів, що будь-що українське в суспільстві неправильно вважається фольклором: бандура, дівчата у віночках, шаровари тощо. Насправді фольклор – набагато цікавіша і глибша культура.

Сам я родом із Полісся, тож це знав і бачив: традиційні весілля, колядки на Різдво, бубни, скрипки, гармошки… Ця музика значно відрізнялася від тієї, що пропагувалася. Прийшло розуміння, що традиційна українська культура існує десь у паралельному світі. Була клубна народна культура, а була інша – жива, але не допущена на сцену.

На той час у суспільстві вже з’явився інтерес до автентичної музики. Ми почали шукати щось своє. Оскільки цього не було в книжках, ми самі їздили в експедиції і шукали репертуар у глибинках. Перша експедиція відбулася у 1986 році. План простий: знайти, зафіксувати, потім транскрибувати, вивчити з дітьми. Це все одно що знайти старовинну вишивку: відновити її, але не втрутитися в автентичний візерунок, 

не зіпсувати. Бо фольклор – як музейний експонат, який потрібно знайти, зрозуміти і показати. А якщо вже реставрувати, то це має бути дуже професійно, щоб не вносити туди нічого особистого.

За ці роки ми об’їздили практично все Полісся, обстежили понад 125 сіл, записали понад 15 тисяч зразків пісень і музичних творів. У процесі цього пошуку ми стали потрібні насамперед самі собі, почали розуміти нашу культуру, перестали її цуратися. Досліджуючи своє, ми зрозуміли свою унікальність. 

– Ви, напевно, сучасну музику не сприймаєте?

– Абсолютно нормально сприймаю. Працюю з молоддю, тому маю знати ту музику, яку вона слухає. Ми багато співпрацюємо з сучасними музикантами. Взяти міський гурт «Етно XL», який виконує нашу музику в роковому стилі. А гурт «Дуліби» – це наші випускниці, які пройшли гарну школу, співають народними голосами, але сучасні ритми. Відома «Даха Браха» теж виконує чимало пісень з нашого репертуару. Аня Чайковська на «Арт Джаз кооперейшн» виступала разом з «Веснянкою». Катя Чілі експериментує з нашими піснями. 

– Як вам вдавалося знайти підтримку, розуміння, гроші, врешті-решт, адже таку потужну роботу не зробиш на одному ентузіазмі?

– На жаль, у нас немає державної підтримки такої роботи. Тому частково все відбувалося саме на ентузіазмі – моєму й тих людей, які поруч зі мною. Сіли в машину – і поїхали в експедицію. Наколядували – щось придбали для колективу. Колекцію костюмів, у яких виступаємо, я зібрав сам. Поспішаю, бо розумію, що люди, які є носіями тієї культури, доживають, їх треба знайти і записати. Так само і з одягом. Полотняних сорочок і штанів практично не залишилося, тому кожен знайдений екземпляр для нас дуже цінний. 90 відсотків тих людей, яких ми встигли записати, вже померли. А якби ми не встигли?

– Напевно, не всі можуть співати народні пісні?

– Навпаки, народна музика тому й народна, що її може співати кожен. Ми не робимо відбору, беремо у «Веснянку» всіх, хто прийшов. Звичайно, не всі будуть солістами, але співати можуть всі. Перевага наших колективів у тому, що ми не прив’язані до конкретних програм і норм. У ПДМ створені всі умови для того, щоб ми могли шукати, експериментувати, розвиватися.

Багато важить і те, що за ці роки вдалося підібрати надзвичайний педагогічний колектив. Це люди, які справді люблять те, чим займаються. Тут немає викладачів-теоретиків. Усі співають, танцюють, грають. Для цього й був створений з числа викладачів етнокультурного центру та керівників фольклорних колективів міста гурт «Сільська музика».

Ну і плюс сприяння влади. Саме в співпраці з міською владою нам вдавалось організовувати масштабний фестиваль «Древлянські джерела». Цього року вп’яте буде «Лірницька Покрова» і в День незалежності стартує новий проект «Етно Рівне» за участю зарубіжних колективів. Маємо можливість вигравати гранти, беручи участь у різноманітних проектах, як-от Громадський бюджет, «Рівне – місто унікальних подій», програмах транскордонного співробітництва. 

– Що приносить вам найбільше задоволення у роботі?

– Розуміння того, якими стають діти. Це не обов’язково музиканти і співаки. Це просто гармонійні, успішні люди, які ніколи не відвернуться і не вимкнуть телевізор, коли буде звучати народна музика. Вони розуміють, яке значення має мова, діалект, хто ми і звідки. Найбільше тішить, що випускники ведуть у «Веснянку» своїх діток. І вони співають, а мами сидять і чекають. Тому маємо задум створити колектив і для батьків, аби вони дарма не гаяли час. Я впевнений, що буде й третє покоління «Веснянки».

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
1 + 2 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?