Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
30
31
 
Липень 2018
 

Субсидії, отримані хитрістю Їх потім доведеться повертати. І це не лякалка, а реальність | Газета 7 Днів

Субсидії, отримані хитрістю Їх потім доведеться повертати. І це не лякалка, а реальність

12.07.2018 09:22
Переглядів:2646

Схоже, масові субсидії пішли в минуле. Бо для тих, хто хитрував, аби їх отримати, поставлено надто багато рогаток, щоб розпізнати їхні хитрощі. Попри те що наша газета вже двічі зверталася до цієї теми і розповідала про новації у справі призначення субсидій, все ж багато в цій справі досі залишається для нинішніх і потенційних субсидантів незвіданим. Є речі, які людям треба просто пояснити на пальцях: що нема субсидії і навряд чи буде, тому треба платити за комунальні послуги по повній, щоб не залазити у борги. Чому для багатьох вчорашніх субсидантів це саме так, ми попросили пояснити начальника управління праці і соціального захисту населення міськвиконкому Віру МЕЛЬНИК.

– Віро Миколаївно, я так розумію, що правила призначення субсидій змінили, аби перекрити шлях до можливих маніпуляцій у цій справі. Адже субсидія – це допомога для справді бідних, а не тих, хто бідний тільки формально і тільки тому, що навчився приховувати свої доходи. Як вам здається, вдалося перекрити обхідні шляхи тільки хитрунам чи бідні люди також потерпіли?

– Літній період не дасть нам показову ситуацію. Адже влітку завжди людям виходила маленька субсидія, бо не надається найдорожча послуга – опалення. Перерахунок ми зробили автоматично всім, незалежно від доходів, хоча нова програма для обчислення субсидій недосконала. Але вже навіть цей перерахунок ми робили не для 54 тисяч отримувачів субсидій (стільки їх було у місті в опалювальний сезон), а для 44 тисяч. Для десяти тисяч припинили субсидіальну підтримку через різні передбачені законом причини. Наприклад, відпали ті три з половиною тисячі субсидантів, які навіть при субсидії допустили борги. Відпали люди, які  перейшли на пільги; а також ті, які мають машини віком менше ніж п’ять років; ті, хто має будинок площею понад двісті квадратних метрів чи квартиру – понад 100. Тобто з врахуванням усіх цих застережень близько десяти тисяч відпали самі по собі. А взяли ми до розрахунку близько 45 тисяч. За доходами та іншими умовами вийшло так, що для перерахунку підлягало всього тринадцять тисяч справ. А вже з цих тринадцяти для чотирьох тисяч вчорашніх субсидантів, зважаючи на їхні доходи, вийшла нульова субсидія. Звичайно, потрапили в це число й ті люди, які мають проблеми з членами сім’ї. Раніше їхні питання розглядала комісія.

– Тобто це бідні люди?

– Розкажу, чому потерпіли окремі бідні люди. Бо, за звичкою, у багатьох наших сім’ях не виписують із помешкання дітей, які живуть окремо від батьків. Міркують люди так: «Хай буде син прописаний, бо я вже старий, то, як помру, щоб квартира не потрапила в чужі руки». Отак живе дід один, а діти в інших містах.

Є, наприклад, такі ситуації: прописані мама й син, але син насправді живе у Києві. За умови, що він там працює, мама приносить нам про це довідку, то ми виключаємо сина з числа мешканців цієї квартири. Але якщо він працює там нелегально і не сплачує єдиного соціального внеску (ЄСВ), то ми не маємо права його виключити. Тому й мама не має права на субсидію, бо син не працює.

Потерпіли й ті батьки, в кого діти поїхали за кордон, а залишились тут прописаними і не мають можливості приїхати виписатися. Недавно приходила бабуся, чиї діти давно в Америці і не мають грошей, щоб приїхати. Хата в неї не така велика, і живе вона одна, але зареєстрована ціла сім’я. Нема як призначити цій людині субсидію.

– Але ж є сім’ї, де діти не тільки зареєстровані з батьками, а й живуть з ними. Скільки стариків страждають через непутящих дітей, які ніде не працюють, паразитують, п’ють на батьківські пенсії.

– Якщо в сім’ї є алкоголік чи наркоман, то теж виникає проблема. Раніше постанова передбачала, що ці люди потрапляють у категорію таких, що живуть «у складних життєвих умовах». Ми робили обстеження, переконувалися, що обставини справді складні, бо таке лихо приховати складно. Сьогодні субсидію сім’ї призначать тільки в тому разі, якщо цей алкоголік чи наркоман не просто так собі не працює, а має довідку лікарської комісії, що в нього хвороба. Як людям узяти таку довідку – питання. Наркомана чи алкоголіка не так просто завести в поліклініку.

– А що з подвійним врахуванням доходів, якщо чоловік і дружина живуть окремо?

– Давайте уточнимо. Найчастіше вони не живуть окремо, а прописані окремо. Постаріли, батьки повмирали, от вони й прописалися в їхніх квартирах. У будь-якому разі це дві квартири чи хати на одну сім’ю. Тому в квартирі, де прописаний чоловік, враховуються для нарахування субсидії доходи дружини, а в квартирі, де зареєстрована дружина,– доходи чоловіка. Виходить, що подвійно. Але й квартири дві.

– Тому й почали масово розлучатися.

– Бо вже не виходить хитрувати – мати дві квартири і на обидві отримувати субсидію. Або візьміть: ми раніше виключали зі складу сім’ї непрацюючого. Сусіди підтверджували, коли комісія розбиралася в ситуації, що ця людина живе десь інакше, і цю людину не враховували до складу сім’ї. Тепер так бути не може. Непрацюючого зі складу сім’ї виключити не можна.

– А якщо людина перебуває на обліку в центрі зайнятості?

– Там не можна бути просто так. Якщо ти маєш офіційний статус безробітного і отримуєш відповідні виплати (а це буває у випадку, коли тебе скоротили) чи якщо перенавчаєшся в службі зайнятості, тоді будь ласка. А коли просто шукаєш роботу, то це вже не проходить.

– Люди, які поїхали за кордон і влаштувалися там, а тутешні квартири чи позакривали, чи поздавали квартирантам, теж дуже часто користувалися субсидіями. Які в них перспективи?

– Нам приєднають базу даних прикордонної служби. Обіцяють, що до вересня це буде стовідсотково. Ми будемо бачити всіх, хто за кордоном. Тому тепер, коли ми приймаємо від людей заяви, то попереджаємо: якщо член сім’ї за кордоном, не чекайте, щоб вам нарахували переплату. А ми її однозначно нарахуємо. Хто перебуває за кордоном 60 і більше днів у році, не має права на субсидію. Так, зараз ще можна хитрувати, але ці хитрощі стануть явні, щойно ми отримаємо базу даних прикордонників. За ідентифікаційним кодом можна буде чітко розпізнати, де і скільки була людина.

– Що буде, коли сьогодні сім’ї субсидію призначать, а завтра з’ясується, що член цієї сім’ї був у період отримання субсидії за кордоном?

– Ми мусимо цю субсидію забрати – всю, яку нарахували, повністю. Нова постанова передбачає, що коли ми зараз, у літній період, заберемо субсидію, то сім’я втрачає право і на субсидію в наступний, зимовий період.

– Віро Миколаївно, зимова субсидія завершилась з опалювальним сезоном у квітні. Люди, пам’ятаючи торішні обіцянки уряду, що всім перерахують автоматично і нікому нікуди ходити не треба, не всі звернулися за новими призначеннями. Правильно вони зробили? Хто не прийшов до вас у травні – червні, їм перерахували автоматично?

– Програма-то автоматично порахувала. Але ми мусимо ці справи проглянути в ручному режимі, бо програма всього не бачить. От, наприклад, вийшла колізія зі студентами – у попередній програмі ми не вводили статус студента, а просто вводили дохід. Нова програма розпізнавала замалі виплати, бо студентські стипендії справді невеликі, і вставляла у базу нарахування три прожиткові мінімуми для студентів. Ось такі виникають колізії. Це можливо з’ясувати, коли працюєш не з програмою, а з людиною. Доки нас оснастили наприкінці червня програмним забезпеченням, ми не чекали, а нараховували субсидії вручну. Опрацювали таким чином понад чотири тисячі, а всього подали заяв понад вісім тисяч рівнян. Мабуть, правильно зробили ті люди, які по-новому подали заяви і декларації. Чому? Бо Мінсоцполітики вже схиляється до думки, що коли люди прийшли з документами влітку, то не треба їх знову ставити в чергу перед зимовим періодом, а зробити перерахунок на підставі документів, поданих влітку.

– Тобто людині треба йти до управління соцзахисту тільки тоді, коли в неї сталися зміни. Які зміни є підставою, щоб піти до собесу?

– Це зміни у складі сім’ї, у площі помешкання. Якщо придбано автомобіль.

– А доходи?

– Дані про них ми беремо самі.

– Роз’ясніть про тих, хто офіційно не працює, про оцю сплату ЄСВ. Йшлось про те, що органи соцзахисту автоматом рахуватимуть таким людям працездатного віку в дохід три прожиткові мінімуми – 5286 гривень (1762х3). Крім того, необхідно сплатити ЄСВ за три місяці у розмірі, що не менший ніж мінімальний (819х3=2457 грн). Виходить, що коли людина, яка не показує свої доходи, хоче мати субсидію, то може сплатити єдиний соціальний внесок за три місяці, тобто період, за який беруться доходи для розрахунку субсидії, і їй нарахують субсидію?

– Ні, не все так просто. Вона повинна сплатити за три місяці, а потім платити кожен місяць. Якщо перестає сплачувати ЄСВ, то субсидія забирається за весь час. Це правило написане поки що для підприємців.

– Якщо мова не про підприємця, а про рядового шабашника, який отримує гроші в конверті?

– Хай сплачує за три місяці ЄСВ, але це його не врятує. 

Наступна перевірка обов’язково буде і з’ясує, працює та людина чи ні, і легальні чи нелегальні в неї доходи. Ми отримали чітку вказівку ставити на контроль тих, хто сплатив ЄСВ для отримання субсидії.

 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Коментарі

Віктор

а як буде в тому випадку якщо я підприємець і сплачую єсв но у мене нульові доходи, але перебуваю за кордоном більше як 8 місяців в році -мені буде субсидія?

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
9 + 5 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?