Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
 
Липень 2016
 

Малий «кровопивця» може наробити великої біди | Газета 7 Днів

Малий «кровопивця» може наробити великої біди

27.07.2016 17:04
Переглядів:226

Здавалося б, кліщ – створіння мале, а може стати серйозною загрозою для здоров’я.

Ці мініатюрні комахи є переносниками збудників небезпечних хвороб. Найнебезпечніша з них – бореліоз, або хвороба Лайма. Для цієї недуги характерний затяжний і хронічний перебіг з переважним ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і серцево-судинної системи.

Про перші випадки захворювання людей на хворобу Лайма в Україні стало відомо тільки в 1994-му, а офіційну реєстрацію захворювання ведуть лише з 2000 року.

Причиною зараження може стати укус кліща або мікротравми, отримані при його видаленні і розчавлюванні, а також споживання сирого (переважно козиного) молока та інших молочних продуктів без термічної обробки.

Першим клінічним проявом інфікування є утворення папули на місці укусу кліща, потім почервоніння, яке протягом кількох днів збільшується в розмірах до 15–20 см, набуваючи кільцеподібної форми із просвітленням у центрі. Як правило, почервоніння при хворобі Лайма не викликає неприємних відчуттів у хворого, на відміну від неспецифічної реакції при укусах комах, коли виникає свербіж.

Часто в цей період хворих турбують загальна слабкість, помірний головний біль, запаморочення, порушення сну, субфебрильна температура тіла. У декого з хворих спостерігають катаральні симптоми, біль у горлі або животі. Еритема зазвичай зникає через три-чотири тижні.

Далі у хворого посилюється головний біль, болі в м’язах, суглобах, можуть з’явитися множинні вторинні еритеми і збільшення лімфатичних вузлів. Виникають неврологічні ускладнення: серозний менінгіт, ураження черепних нервів, нервових сплетінь, що може проявлятись болями в руках, ногах та появою паралічів.

Найбільшу активність кліщі проявляють з квітня по липень. У серпні небезпека «нападу» різко знижується. Однак у вересні-жовтні спостерігається черговий пік активності.

Улюбленими місцями «полювання» кліщів є хвойні ліси, густа трава, невисокі кущі і дерева, а також вологі місця: яри, узбіччя доріг.

Кліщі, причепившись до одягу людини, переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій ділянці.

Як уберегтися від кліщів

1. Під час прогулянок на природі носіть головний убір і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла.

2. Кожні дві години оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів.

3. Повернувшись додому, відразу зніміть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.

4. Не обирайте місцем відпочинку затінені галявини, де росте висока трава.

5. Не заносьте до помешкання лісові квіти, адже на них можуть бути небезпечні паразити.

6. Щоразу після прогулянок ретельно оглядайте домашніх тварин.

Як видалити кліща самостійно

Якщо немає можливості звернутися до лікаря, видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

Місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після всіх маніпуляцій слід ретельно вимити руки милом.

Видаленого кліща слід помістити в чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. Не пізніше ніж через дві доби, відвезти паразита у санепідслужбу або приватну лабораторію. Чим швидше стане відомо, заразний паразит чи ні, тим ефективніше буде специфічне лікування і тим нижча ймовірність розвитку ускладнень від інфікування. 

Ольга ХУДОБ’ЯК, невролог Рівненської обласної клінічної лікарні

 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 2 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?