Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
 
Березень 2017
 

Рекордні врожаї на клаптику землі вирощує рівнянин – за фахом інженер, а в житті підприємець | Газета 7 Днів

Рекордні врожаї на клаптику землі вирощує рівнянин – за фахом інженер, а в житті підприємець

30.03.2017 16:01
Переглядів:793

На невеличкому клаптику землі біля хати рівненський підприємець Віталій Фурманець, який, до речі, нещодавно очолив міську організацію Аграрної партії, умудряється вирощувати 17 сортів томатів, огірки, іншу городину та ще й різні фруктові кущі. Копається у землі не заради того, аби зекономити на купівлі овочів, а тому, що отримує від цього неабиякий зиск – насамперед моральне задоволення та екологічно чисті харчі.

– Це в мене у крові, – пояснює Віталій Миколайович. – Бо хоч після закінчення «водника» я вже тридцять років живу у Рівному, десь у душі досі жевріє родинне коріння. Бо ж народився і виріс у селі (Малятин Гощанського району), тож звик до землі з дитинства. 

Маючи невеликий клаптик землі, ми з дружиною свого часу вирішили відвести діляночку під тепличку. Дружина планувала, що це буде парник два на три метри, натомість я змайстрував «ангар» три на десять метрів. Втім, як стало зрозуміло згодом, й цього виявилося замало, щоб можна було б посадити все, що хочемо. Тому в теплиці вирощуємо лише ті сорти, які придатні для закритих грунтів. Це передусім самозапильні: томати, огірки, баклажани і солодкий (болгарський) перець. Крім того культивуємо ще різні салати, шпинати і т.п. А вже на відкритому грунті вирощуємо бджолозапильні сорти овочів. 

Шкода, що в нас немає освітніх телеканалів, щоб ми могли ввечері сісти біля телевізора і подивитися фахову передачу про те, що і як вирощується. Адже технології не стоять на місці, постійно з’являються нові сорти, в тому числі й овочевих культур. Тому необхідні знання доводиться черпати на різних форумах, зустрічах фермерів. Окрім того сам експериментую і вже маю певні надбання і досвід у вирощуванні городини та ягідних кущів.

Не варто витрачати гроші на насіння дорогих сортів

– То можете поділитися маленькими секретами? Наприклад, які сорти овочів найбільш придатні для наших земель? 

– Рівненщина має унікальні природні та кліматичні умови для вирощування понад 90 сільгоспкультур. Більше того, якщо раніше високі врожаї помідорів в Україні збирали тільки на Херсонщині та Одещині, то тепер фактично не гірші вирощують і в нас. Причому, це можна робити до пізньої осені. Як не дивно, можна збирати й хороші врожаї кавунів. У цьому ми з дружиною переконалися торік на власному досвіді, коли з чотирьох посаджених нами сортів кавунів три дали чудовий врожай. 

Тепер щодо сортів. По-перше, я б не радив витрачати гроші на придбання насіння дорогих сортів томатів, огірків чи якихось інших овочів. Якщо взяти огірки, то я, наприклад, віддаю перевагу сортам голландської селекції, зокрема, купую «Аристократ» і дуже популярну останнім часом «Арктику». Чим вони цікаві? Тим, що є як бджолозапильними, так і самозапильними, які можна вирощувати у теплицях. «Арктику», яка дуже стійка до коливань температури повітря і добре переносить весняні заморозки, на розсаду можна висаджувати вже в кінці лютого. З сортів помідорів раджу обрати всім відомі «Волове серце» і «Циганочку», які мають дуже смачні плоди і дають хороші врожаї. 

Кожен овоч має свій норов

– Але одного лише вибору сорту недостатньо, щоб мати хороший врожай? 

– Головне – чітко розуміти, де будемо вирощувати огірки чи помідори: в теплиці чи на відкритій грядці. Відповідно й вибираємо насіння для теплиць, воно має бути самозапильним. 

Коли зібрали огірки (до слова, для цього найкраще підходить сорт «Аристократ», який має тверді плоди), то їх треба в той самий день маринувати, бо вони втрачають свою пружність. Якщо немає такої можливості, їх треба залити максимально холодною водою. І ще одне: для засолювання огірків найкраще використовувати дубову діжку. 

Варто скористатися досвідом наших предків, які використовували для маринування листя червоної або чорної смородини і хрону. 

Щодо помідорів. Якщо немає можливості часто поливати городину, тоді краще вирощувати сорти «Брісколіно» (голландської селекції) і «Уно-Россо». Чим вони вигідні? Ці сорти помідорів невибагливі до вологи і не потребують підв’язки, бо гарно розлягаються на грядці, щільно окутують своїм листям плоди, захищаючи їх від палючого сонця. Крім того вони дуже стійкі до хвороб, в тому числі до фітофтори. 

Трав’яний чай – ефективний захист і пожива     

– Чи не найбільше клопоту завдають городникам шкідники і хвороби овочів. Як ви з ними боретеся? 

– Головною причиною хвороби томатів є фітофтора, проти якої можна використовувати простий народний метод. Наприклад, під час росту стеблинку помідора пробивають тоненьким мідним дротиком. Це маленький секрет, за допомогою якого борються з хворобою. Можна також скроплювати трав’яним чаєм, який є підживлювачем і водночас – ефективним засобом боротьби зі шкідниками. Трав’яний чай готується дуже просто. От я наливаю у 200-літрову бочку воду, яка нагрівається на сонці. Сюди кидаю трави, які ростуть на городі, – кропиву, м’яту і кульбабу. Додаю також карбамід (тобто сечовину). Все це перемішую, даю настоятися два-три дні, і цим настоєм кроплю рослини під час їх вегетаційного періоду. Крім того є ще один хороший засіб, який використовували наші предки, – кисле молоко. Ним обприскую помідори і огірки. 

Воду для поливу треба відстоювати

– Віталію Миколайовичу, що ще є у вас на городі крім огірків і томатів? 

– Дуже люблю вирощувати часник і цибулю. Перепробував кілька голландських сортів, зокрема, «Мессідром» і «Гермідор». Але вирішив від них відмовитися, бо не отримав ті результати, на які сподівався. Останніми роками саджу відомий сорт «Любаша», виведений українськими селекціонерами. Він гарно зарекомендував себе в наших умовах. 

Як правильно вирощувати часник? По-перше, не садити його після часнику чи цибулі. Бо після цих культур у грунті розводиться багато мікробів, які згубно впливають на часник. На тому самому місці часник бажано садити мінімум через чотири-п’ять років. Добрим попередником для нього є капуста. Якщо садимо озимий часник, то це треба робити десь за два тижні до настання заморозків. За цей час він має укоренитися, але не дати пагонів, які можуть загинути на морозі. На зиму часник добре вкривати шаром соломи або опалого листя. Я ж останніми роками вкриваю його снігом. 

Як його обробляти навесні? Часник дуже любить прополку, тому просапуємо, щоб дати доступ повітря у грунт, і обробляємо розчином сечовини, щоб дати ріст. Цей розчин універсальний для багатьох культур. Беремо дві пригорщі карбонату на 10 літрів теплої відстояної води, і цим розчином поливаємо по листках. Дуже важливим фактором при обробці будь-якої культури є вода. Ідеальна – дощова, але в жодному разі не щойно витягнута з колодязя чи з артезіанської свердловини. Вода має постояти з добу, а вже потім нею можна поливати. 

– Коли краще висаджувати розсаду у відкритий грунт? 

– Складне питання. Хтось користується посівними календарями, але погода вносить у них корективи. Сприятливі умови для садіння людина повинна визначати сама. Найкращий орієнтир, як кажуть, садити тоді, коли садить сусід. Та головне, ми повинні розуміти, що висаджувати розсаду треба тоді, коли достатньо прогріється грунт (його температура має бути не меншою, ніж плюс 15оС). Можна висаджене насіння вкрити агроволокном, яке добре пропускає світло і вологу, захищає рослини від ранкових заморозків і добре бореться з бур’янами. 

«Беллароза» перевірена роками

– Чи маєте якісь поради щодо вирощування картоплі? 

– Правильно вибраний сорт картоплі – запорука хорошого врожаю. Сьогодні їх маємо широкий вибір. Зупинюся на сортах, які добре зарекомендували себе в нашому краї. Це «Беллароза» (названа так селекціонером на честь його дочок), яка доволі стійка до хвороб і дає гарні врожаї. А ще я останні два роки вирощую картоплю двох голландських сортів – «Каріна» і «Санта». Насіння, чесно кажучи, – недешеве. Але купивши по 20 кілограмів насіння, наступного року отримав достатньо насіннєвої картоплі для посадки на більшій площі.

Хорошому врожаю сприяє попіл. Його картопля дуже полюбляє. Якщо грунт дуже виснажений, варто додати в нього трохи нітроамофоски. 

Є багато ефективних засобів боротьби з колорадським жуком, як-от інсектицид «Престиж». Я б радив брати препарат німецького виробника «Байєр». Він ефективний і захищений від підробок. Варто тричі на сезон підгортати кущі картоплі. Це допомагає зберігати вологу і отримувати насінню більше поживи. Якщо дотримуватись аграрних технологій, хороший врожай – гарантований.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Коментарі

Брат

Так тримати! Респект)

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 3 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?