Архів новин

Володимир ХОМКО: «Ми створили в місті ситуацію, коли всі зацікавлені економити» | Газета 7 Днів

Володимир ХОМКО: «Ми створили в місті ситуацію, коли всі зацікавлені економити»

20.09.2017 16:39
Переглядів:205

Відтоді, як 26 липня 2012 року наше місто приєдналось до Європейської ініціативи «Угода мерів», у Рівному відбуваються ці дні. Їх називають «Дні сталої енергії». Цьогорічні такі дні розпочалися сьогодні й триватимуть до кінця тижня.

Їхня мета – показати шляхи і засоби для підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів, посилення енергетичної безпеки, поліпшення якості енергетичних послуг, захисту довкілля та забезпечення сталого розвитку громади. Тобто дати в руки всім охочим ті важелі, керуючись якими, можна досягти тієї мети, яку ставить перед міськими громадами Угода мерів.

Оскільки від від імені територіальної громади міста Рівного підписати цю угоду міська рада уповноважила міського голову Рівного Володимира Хомка, то, відкриваючи перший семінар («Енергоефективне місто») в рамках Днів сталої енергії, ведучий, заступник міського голови Сергій Васильчук надав слово насамперед меру.

Володимир Хомко, як завжди, був образним і доказовим. «Колись давно, – почав він свій виступ з цікавого порівняльного факту, – я бачив документальний фільм про те, як у Бразилії італійська компанія будувала меліоративну систему. Бразильці поставили вимогу: не порушити екологію. А як перевірити, порушили екологічний баланс чи ні? Дуже просто. Зробили зріз кубічного метра повітря, в якому була певна кількість різних комах. Умова була конкретизована: після завершення меліорації комах має залишитися в цьому об’ємі повітря стільки само і таких само. Можна після цього написати будь-який звіт про збереження екології, але комах не обдурите. Якщо екологічні вимоги не дотримані, вони покинуть це місце.

Так само й з економією енергії. Є простий спосіб перевірити, зробило щось місто для економії чи ні. Оскільки основним джерелом вироблення тепла у нас є газ, то треба просто взяти в Рівнегазі довідку про те, скільки газу ми спожили. Так от: за п’ять років ми скоротили споживання газу на 40 відсотків. Якби такий результат видали всі міста України, ми б стали набагато менш енергозалежними. Нагадаю, Україна щороку споживає до 50 мільярдів кубометрів газу, з яких приблизно 18–20 витрачається на комунальні послуги. У той же час Польща споживає 18 мільярдів кубометрів газу. Це притому, що в нас начебто 42 мільйони населення, а в Польщі – 36. Тобто за кількістю населення ми не надто попереду. Зате Польща випускає утричі більше товарної продукції, ніж Україна. А газу споживає у два з половиною рази менше, ніж ми.

Тобто резерви маємо колосальні. І це той мінус, який можна перетворити в плюс. Бо коли є резерв, то на цьому можна заробити приватним структурам. І ми закликаємо їх до такої співпраці. Є на чому економити. При нинішній ціні на газ енергоощадні проекти стали швидкоокупними.

Місто виділяє для підтримки таких проектів колосальні кошти. У рамках Муніципальної програми сталого розвитку цього року реалізується близько 200 проектів на суму близько 80 мільйонів. Співвідношення внесків міського бюджету і громад за цією програмою 70% на 30%. А ще дев’ять років тому ми не могли впихнути ОСББ один мільйон. Тепер же 80 мільйонів розійшлись, як гарячі пиріжки. Не всі охочі навіть отримали кошти на реалізацію своїх проектів. У нас цього року також започатковано новий проект суто з енергозбереження. Ми прийняли рішення насамперед підтримувати у нашому місті ті заходи, які дають найбільше енергозаощадження. Це – утеплення будинків і заміна теплотрас. Як змусити теплопостачальну організацію також економити? Дуже просто – обладнати будинки лічильниками тепла. У нас тепер ними обладнано практично всі житлові будинки міста за винятком декількох, де живуть по дві-три сім’ї. Всі інші мають лічильники. До чого це привело? Якщо ви раніше вимагали гарячі батареї і потім відкривали вікна, щоб збити градус, то тепер відкривати вікна перехотілось, бо кожен розуміє, що десь у підвалі лічильник мотає його гроші.

 Але є й інший бік цієї справи. Теплопостачальне підприємство тепер теж мусить рахувати. Втрати по дорозі до конкретного будинку тепер не можна покласти на споживача. Вони тепер конкретно – з кишені постачальника тепла. А він у нас приватний. Йому нецікаво працювати собі на збиток. Тому тепломережі тепер міняють не з примусу споживачів чи влади, а з економічної доцільності, адже в дірявих мережах пропадають їхні гроші. По суті, ми створили в місті ситуацію, коли всі зацікавлені економити».

Про інструменти, які можна використати, щоб досягти цієї економії, учасникам семінару розповіли керівник ГО «Екоклуб. Рівне», директор ТОВ ТВК «Тепло Е» Юрій Сульжук, засновник ТОВ «Мегаліт» Геннадій Халізев, координатор Рівненського кластеру відновлювальних джерел енергії та енергоефективності Анатолій Карпюк, голова правління ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне» Роман Алексійчук та інші доповідачі.

Семінар був тільки початком. Щоб долучитися до Днів сталої енергії та довідатися про адреси заходів, які відбуваються в місті в ці Дні, можна відвідати інформаційне «Містечко USAID», яке протягом 20–22 вересня дислокується на майдані Незалежності.

P.S. Більше інформації про заходи Днів сталої енергії шукайте в публікаціях розділу «Довкілля» у наступних випусках «7 днів».

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
1 + 4 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?