Архів новин

Польща робить ставку на українські руки | Газета 7 Днів

Польща робить ставку на українські руки

02.11.2017 12:29
Переглядів:622

Після публікації статті «Квиток в один кінець» у минулому номері «7 днів» до нас звернулося декілька трудових мігрантів з Рівного з проханням продовжити тему. Наш земляк Валерій О., який працює в похоронному бюро у Варшаві, навіть надіслав дані дослідження, проведеного щодо українських працівників у Польщі. Дуже показова, треба сказати, статистика.

 

Українські трудові мігранти стали вагомим економічним фактором у Польщі. У сусідній країні вже не раз говорили, що у них працює близько мільйона українців, причому без їхньої роботи на Польщу чекало б різке гальмування темпів економічного зростання.

Українці витрачають у Польщі на життя  в середньому 34,2% своїх доходів, а решту відправляють додому.

У Національному банку Польщі пішли далі. Там вважають українських працівників вагомим фактором впливу як на ринок праці, так і на платіжний баланс і темпи інфляції. Саме тому польський центробанк разом із Варшавським університетом підготували дослідження про українських заробітчан. Його висновки були презентовані на економічному форумі у Криниці-Здруй.

Копію цього дослідження опублікувало українське інтернет-видання «ЄвроПравда», отже, ми взяли його з цього джерела. Зважаючи на кількість отриманих «карт побиту» та національних віз, кількість громадян України, задіяних у польській економіці станом на 2016 рік, можна оцінити на рівні 770 тисяч осіб. А це означає, що протягом трьох останніх років кількість таких працівників зросла майже в чотири рази.

Є всі підстави вважати, що така динаміка збережеться і цього року. Зокрема, якщо торік на підставі запрошень від роботодавців було видано 127 тисяч національних віз, то лише за перше півріччя 2017 року – 94,8 тисячі.

Характерно, що ще у 2013 році більш як половина (56%) українських робітників працювали у Мазовецькому воєводстві (включає Варшаву). За результатами ж 2016 року частка столичного регіону впала до 28%. Натомість українці частіше працюють в інших воєводствах.

Більшість (58,7%) українських заробітчан у Польщі – це досвідчені працівники, що в середньому вже 9 разів виїжджали на заробітки, відвідуючи Польщу двічі-тричі на рік.

Особливістю ж останніх трьох років стала поява нових мігрантів. 41,3% приїхали до Польщі вперше у 2014 році або пізніше. 

Новації останніх років – зростання кількості молодих працівників із вищою освітою. Зокрема, у Люблінському воєводстві середній вік українських робітників становить 21,8 (серед них багато студентів, які навчаються у Любліні), у Мазовецькому – 38,7 року. 32,4% працівників мають вищу, ще 37,2% – середню спеціальну освіту.

Ще одна зміна: у 2013 році 93,7% українських працівників прибули із заходу і центру України. А за останні роки частка працівників зі сходу та півдня зросла з 6,3% до 28,4%. Відповідно, зросла кількість тих, хто пояснює свій переїзд політичною ситуацією – з 3% до 13%. Втім, переважна більшість (50% у 2013 році та 60% торік) пояснює такий крок більшим рівнем оплати праці у Польщі.

Більшість українців (38%) працюють у домогосподарствах. За невеликим винятком це жіноча робота: співвідношення жінок і чоловіків у цій сфері – 37 до 1. 24% українців працюють на будівництві (співвідношення 23 чоловіки на одну жінку). Ще 13% українських чоловіків та 7% жінок працюють у сільському господарстві.

Найбільший рівень оплати праці – у будівництві (2729 злотих на місяць). Найменший – у домогосподарствах (1826 злотих). Натомість у домогосподарствах та у сфері послуг працюють найдовше. Українці, що задіяні в цих секторах, у середньому працюють 58 годин на тиждень, тоді як загалом цей показник становить 54 години на тиждень. 

Окрім зарплати, 26% робітників додатково отримують безкоштовне житло та харчування.

Сумарно обсяг зарплат українських працівників торік становив 12,6 млрд злотих. Для порівняння, у 2013 році цей показник дорівнював лише 3,6 млрд злотих. 

Із цих коштів українці витрачають у Польщі на життя в середньому 34,2% своїх доходів, а решту відправляють додому.

Нацбанк фіксує стрімке зростання таких переказів. Зокрема, за результатами 2016 року ця цифра становила 8,1 млрд злотих. Це не лише у 2,5 разу більше, ніж у 2013 році. Це рівно половина від переказів усіх мігрантів, що працюють у Польщі.

І нарешті – про погане. Плани остаточно повернутися в Україну озвучують лише 2,4% студентів, що навчаються у Польщі. 

Натомість 36,6% респондентів хочуть залишитися в Польщі назавжди, а 32,5% – їздити туди підзаробити. Ще 22% студентів хочуть змінити Польщу на інші країни. 

Микола Піменов

Фото Людмили МОШНЯГИ


7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 0 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

 «Це – на убогих», – казав мій дід, збираючись до церкви і кладучи в кишеню дрібДалі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?