Архів новин

Одинадцять років суцільних буднів | Газета 7 Днів

Одинадцять років суцільних буднів

09.11.2017 11:56
Переглядів:552

Життя Галини Похильчук докорінно змінилося в один день, з того часу, як її у 2006 році обрали головою ОСББ «Галицького, 4». Відтоді вона забула, що таке вихідні і свята, не кажучи вже про відпустку. Одному Богу відомо, що судилося пережити неймовірно активній жінці, яка завжди на людях випромінює непохитний оптимізм, а вечорами потайки від усіх плакала на балконі.

 Стійка до всіляких випробувань і негараздів, Галина Похильчук виявлялась абсолютно беззахисною перед проявами несправедливості. Втім, усе те минулося-владналося. І тепер, коли в будинку наведено лад, стало легше. Здавалося б, можна було б збавити обороти. Та, вочевидь, спочивання на лаврах – не для Галини Похильчук. Піддавшись проханням мешканців, вона взялася господарювати ще в двох, не менш проблемних, ніж колись ОСББ «Галицького, 4», багатоповерхівках.

Будинок без «живого місця»

Головою об’єднання співвласників багатоквартирного будинку Галина Похильчук, як сама каже, стала цілком випадково. Просто заради цікавості вийшла у двір своєї багатоповерхівки, де працівниця відділу підтримки ОСББ міського управління ЖКГ Галина Година проводила з мешканцями організаційні збори.

– На той час, – згадує Галина Похильчук, – я фактично нікого з мешканців будинку, хоч і прожила в ньому вже п’ять років, не знала, зрештою, як і вони мене. Але так трапилося, що саме мене обрали головою, а мою сусідку (чи не єдину, з ким я була знайома) Раїсу Кириченко – бухгалтером. Отож ми обидві почали збір підписів за ОСББ. Ходили, як правило, вечорами і у вихідні по квартирах, пояснювали людям (бо ніхто толком про це не знав), що таке об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Підготовка забрала кілька місяців. Установчі збори провели в травні, а зареєстрували ОСББ «Галицького, 4» лише у вересні. Та все це були тільки квіточки. Ягідки з’явилися пізніше, коли Галина Похильчук усвідомила, що вона взяла на свої плечі неймовірно тяжкий хрест – навести лад у занедбаному багатоквартирному будинку, де майже тридцять років кіт не валявся.

– Практично все в нашій панельній дев’ятиповерхівці, зданій в експлуатацію 1978 року, потребувало капітального ремонту, – розповідає голова ОСББ «Галицького, 4». – Навіть страшно згадати, що тут було. Покрівля протікала, як решето. Бувало, коли падав дощ, вода просочувалася до квартир сьомого поверху. Каналізаційна система і водозливні труби були забиті, мережі тепло- і водопостачання проржавіли і не мали запірної арматури. Сантехніку, щоб зайти у підвал, доводилося одягати рибальські чоботи. Скрізь – вибиті вікна, не було дверей на дах та у технічні приміщення. А тут ще деякі мешканці підливають олії до вогню. Мовляв, нащо брали такий будинок, нехай би жек і мер усе ремонтували. Позиція міського голови, яку він завжди озвучує на зборах мешканців, цілком зрозуміла і справедлива: створюйте ОСББ – повноцінну господарську одиницю, самостійно дбайте про свою власність, а місто допоможе. Для цього у Рівному започаткована Муніципальна програма сталого розвитку з бюджетом, який цього року сягнув 60 мільйонів гривень, та міська програма термомодернізації, на яку передбачено 10 мільйонів гривень. Крім того налагоджене кредитування ОСББ із відшкодуванням державою матеріалів на енергоефективні заходи в розмірі 40–70% від загальної суми витрат. Головне – мати бажання щось робити, а не лише займатись пошуком винного.

Спершу з’явилося світло, а потім – кредити

Перше, що зробили в ОСББ «Галицького, 4», то це за кошти об’єднання співвласників зробили освітлення над входами в під’їзди. Потім поміняли четверо старих вхідних дерев’яних дверей на металеві. Встановили їх у кредит, який виплачували півроку, бо важко було з внесків (94 копійки за квадратний метр) заплатити відразу 4 тисячі гривень.

Далі Галина Похильчук взялась активно шукати шляхи вирішення кричущих проблем багатоповерхівки. А хто шукає, той, звісно, знаходить. Так, довідавшись про пілотні проекти ПРООНівської програми, вона подалася в міське управління економіки, щоб усе з’ясувати в деталях. 2008 року ОСББ «Галицького, 4» уже реалізувало свій перший проект з капітального ремонту покрівлі. Але перед цим у будинку побував куратор ПРООНівської програми у Рівному. Оглянувши з групою фахівців дах і квартири верхніх поверхів, експерти висловили рекомендації і вимогу почистити водозливи. Гроші дали лише після того, як переконалися, що об’єднання співвласників виконало всі умови – зібрало з мешканців 10 відсотків від вартості проекту і почистило водозливи. Крім того, коли робили ремонт покрівлі, ОСББ за свої кошти замінило двері на дах і в машинне відділення ліфтів, щоб туди не проникли злодії і не вкрали якийсь агрегат, як це часто траплялося в ті часи.

Реалізація наступного проекту далася легше, адже за плечима Галини Похильчук уже був досвід. Отож ОСББ «Галицького, 4» у 2009 році (тепер за умови співфінансування мешканцям треба було сплатити 25 відсотків від загальної суми) отримало за ПРООНівською програмою гроші на ремонт підвалу. Таким чином у будинку замінили труби холодного і гарячого водопостачання. На тих же умовах за програмою ПРООН укріпили панельні стики. Того ж року за кошти державних субвенцій відремонтували тепломережу та три ліфти, а також отримали з міської Муніципальної програми сталого розвитку гроші на капітальний ремонт ще одного ліфта (цього разу внесок мешканців був 30, а міста – 70%).

Останній штрих у перетворенні «гидкого каченяти» на лебедя

У 2010 році ОСББ «Галицького, 4» залишилося поза Муніципальною програмою сталого розвитку. Оскільки в місті почала стрімко зростати кількість об’єднань співвласників, які претендували на ці гроші, було створено дорадчий комітет. На його засіданні вирішили: ті, хто скористався підтримкою програми у попередньому році, 2011-го допускатися до участі в конкурсі проектів не будуть. Тому ремонт четвертого ліфта у будинку довелося відкласти до 2012 року. А потім уже за власні кошти об’єднання співвласників встановило вузол обліку тепла і доукомплектувало індивідуальний тепловий пункт. Починаючи з 2015-го мешканці багатоповерхівки на Данила Галицького, 4 кожного опалювального сезону заощаджують на сплаті за теплопостачання до 40 відсотків.

Вінцем майже десятирічних діянь ОСББ «Галицького, 4» стало утеплення будинку. Причому його ініціатором стали самі жителі багатоповерхівки. 

– Якось мене на подвір’ї перепинили мешканці першого під’їзду, – розповідає Галина Петрівна, – і сказали, що хочуть утеплити свої квартири. Ми розуміли, що цей проект передбачає дуже великий внесок громади, отож необхідна була згода всіх співвласників. Перш ніж подавати проектну заявку, вирішили все детально продумати і підрахувати. Зупинилися на пропозиції «Галспецбуду», яка для нас була найцікавішою. І взялися до роботи. У процесі підготовки до утеплення виявилося, що треба замінити вікна в місцях загального користування. Зробили це за рахунок внесків. А вже тоді утеплили перший під’їзд. Наступного року, як вирішили ми на загальних зборах, мав бути той під’їзд, який першим здасть гроші. Мешканці під’їзду № 4 виявилися найбільш організованими. Але цього разу надумали взяти кредит, бо за кошти ОСББ треба було ще замінити у дворі лавочки і столи. Отож ми були першими в області, хто скористався «теплим» кредитом. Заміна вікон у місцях загального користування на енергоефективні коштувала 58 тисяч гривень. Нам треба було сплатити постачальнику вікон відразу 10% цієї суми, а решту взяли в кредит у банку. Люди побоювалися брати банківську позику, але ми її все ж взяли і, до речі, дуже швидко погасили (у вересні 2015 року оформили, а у травні 2016-го виплатили).

Потім ОСББ «Галицького, 4» брало кредит ще на утеплення 4-го під’їзду, який також дуже швидко погасили. 

А цього року завершили утеплення останніх двох під’їздів. Крім того замінили дашки над входами, поставили домофони, а також енергоефективні тамбурні двері. Будинок, між стінами якого десять років тому вітер гуляв, став затишним і гарним.

Вдруге в ту саму річку

Напевно, хтось інший, намучившись так, як Галина Похильчук зі своєю багатоповерхівкою на Данила Галицького, 4, ніколи б не взявся головувати в ОСББ, створеному в старому будинку. Хтось, та тільки не вона. Бо ще не довівши до кінця все розпочате у своєму будинку, вона не встояла перед настирливими проханнями деяких членів правління ОСББ «Київська-44», щоб очолити їхнє об’єднання співвласників. То 1 вересня для неї стало знаковим: у 2006 році вона почала офіційно головувати в ОСББ «Галицького, 4», а в 2016-му – в ОСББ «Київська-44».

– Усі комунальники мені співчували, нащо взяла на себе такий складний будинок, – згадує Галина Петрівна. – Я жартома відповідала: «Ну, а хто, як не я?» Хоча не раз сама себе запитувала: «А справді, нащо ЦЕ мені?» Втім, назвався грибом – лізь у кошик.

Будинок на Київській, 44 – не тільки великий (9 під’їздів, 316 квартир, більше ніж тисяча мешканців), а й неабияк проблемний. За тридцять п’ять років експлуатації в цій панельці з’явилася тріщина. Запірної арматури мереж тепло- і водопостачання тут не було, каналізаційна система зношена на 70%, ліфти потребують огляду і капітального ремонту і т.д. Коли пішов перший дощ, виявилось, що всі дев’ять водозливів забиті монтажною піною намертво. 

– Хто це зробив? Не знаю і знати не хочу, – каже Галина Петрівна, – але це цинічний злочин проти тисячі людей. Не Похильчук вони провчили, якій, мабуть, хотіли назавжди відбити охоту створювати ОСББ, а самих себе. Це ж треба мати розум, щоб потратити стільки грошей на монтажну піну, яку в деяких місцях напінювали на ножі і кидали у водозливи. Майже рік і понад 7000 гривень пішло на виправлення наслідків цього вандалізму. Страшно уявити, що було б, якби пішов великий дощ і залило б усі квартири.

Що викликає відчай? Те, що з тебе роблять козла відпущення. Пам’ятаю, як по телевізору оголосили про початок опалювального сезону, а в нашому будинку на Данила Галицького, 4 тепла не було. Люди обурені, всі претензії – до голови ОСББ. А в чому моя вина, що температура теплоносія на вході в будинок 35 градусів? 

Куди тільки не зверталася тоді Галина Похильчук за допомогою, чула лише одну відповідь: «Перехідний період, отож справляйтеся самі, як можете». Ще однією міною сповільненої дії для мешканців цього будинку є міська каналізація. Каналізаційний колодязь, який обслуговує водоканал, розміщений вище від рівня будинку. Він щонайменше двічі на рік забивається, і тоді всі нечистоти мікрорайону затоплюють підвал багатоповерхівки на Київській, 44. 

– Щоразу ОСББ мусить власними силами відкачувати воду з підвалу, – констатує Галина Петрівна, – бо водоканал не має навіть наміру ні ремонтувати свої мережі, ні укріплювати стінки колодязя. Це притому, що затоплюються не тільки людські комірчини, а й приміщення Рівненської центральної міської бібліотеки, що розташована в напівпідвальному приміщенні нашого будинку.

35-річним поневірянням настав кінець

Проте в ОСББ «Київська, 44» є не тільки проблеми, а й очевидні позитивні зрушення. За рік від часу створення тут об’єднання співвласників у багатоповерхівці відремонтували електрощитові, встановили в місцях загального користування світлодіодні світильники, що дозволяє економити на оплаті за електроенергію. Крім того, відремонтували покрівлю, встановили двері на дах, отож сторонні зайти туди не можуть. Поки що засклили вікна на сходових маршах, а в планах – скористатись однією з програм і встановити енергозберігаючі. А ще за цей час відремонтувати у підвалі та на горищі мережі тепло- і водопостачання.

– У будинку за останні 35 років нарешті перекриваються всі комунікації, – розповідає Галина Похильчук. – Щоб поміняти кран у квартирі, не потрібно, як це було раніше, відключати водопостачання на весь будинок, а достатньо перекрити стояк. Вдалося зрушити з місця вирішення ще однієї болючої проблеми – подачі теплоносія у квартири першого і другого під’їздів. Для цього (чому ніхто не міг додуматися до цього раніше?) треба було лише збільшити діаметр труби подачі теплоносія з 90 до 133 міліметрів. Залишилося відрегулювати теплоподачу по двох стояках, тоді, сподіваюся, мешканці цих під’їздів забудуть про холодні батареї взимку.

Новобудова – теж ноша тяжка

Якщо хтось думає, що робота голови об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, створеного в новобудові, – не бий лежачого, то дуже помиляється. У цьому на власному досвіді пересвідчилася Галина Похильчук, яка торік у червні стала управителем, а 1 вересня – головою ОСББ «Гагаріна, 22».

– Будинок – красивий, – розповідає Галина Петрівна, – нічого не скажеш. Цю єдину в місті 16-поверхівку можна навіть назвати окрасою міста. Щоправда, зводилася вона в муках – мешканці довгобуду змушені були вісім років чекати своїх квартир. Здали будинок 2015 року, але негаразди його мешканців на цьому не закінчилися. З початком торішнього (він для новобудови був першим) опалювального сезону далися взнаки проблеми незаселеності багатоповерхівки. На плечі новоселів (це менше ніж половина потенційних мешканців) ліг весь тягар розрахунків за газ по прямих договорах з НАК «Нафтогаз України». Адже в будинку встановлена індивідуальна модульна котельня з двоконтурним типом теплопостачання, отож тим, хто вселився, довелося платити за обігрів усього будинку. З горем навпіл минулу зиму перезимували, а на порозі – нова. І знову не все складається так, як хотілося б. Постійно даються взнаки будівельні недоробки, які потрібно виправляти коштом співвласників. Рятує те, що в новобудові живуть переважно молоді люди, яким подобається їхній будинок, і вони хочуть зробити його комфортним. Так, недавно обладнали собі кімнату відпочинку на горищі, самі купили тенісний стіл тощо. За свої внески на утримання будинку придбали дитячий майданчик і самотужки його встановили. Весною провели толоку та висадили дерева, кущі, квіти, а ще – ялинку, біля якої планують зустрічати Новий рік. Ось так і живемо: вирішуємо поточні проблеми і з оптимізмом дивимось у майбутнє.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
10 + 9 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?