Архів новин

2018-й: що додасть, те й забере | Газета 7 Днів

2018-й: що додасть, те й забере

04.01.2018 11:01
Переглядів:479

Новації, які обіцяє з нового року українцям влада, пов’язані переважно з грошима. Навіть тоді, коли гроші взагалі не згадуються. Якщо читати нові закони, правила, тарифи уважно і зіставляти зміни з тим, що було досі, можна помітити чітку тенденцію: навіть у тому випадку, коли держава щось зменшує чи здешевлює, це в кінцевому підсумку обертається її, держави, збагаченням, а народу – збіднінням. 

Мінімалка ростиме повільно

Торік мінімальну зарплату нарешті підвищили досить суттєво. Вона зросла вдвічі – до 3,2 тисячі гривень. Але в бюджет-2018 року такі темпи зростання не заклали. Передбачається, що мінімалка зросте на 16% – до 3723 гривень. 

На прожитковий мінімум не проживеш

Протягом року прожитковий мінімум зросте на 153 гривні: з 1 січня він становить 1,7 тисячі гривень на місяць, з 1 липня підросте до 1777, з 1 грудня – до 1853 гривень.

Прожитковий мінімум для осіб, які вратили працездатність: мінімальна пенсія становитиме з 1 січня 1373 гривні, з 1 липня – 1435, з 1 грудня – 1497.

На вчителів і військових чекає підвищення зарплати

У 2018-му зарплата вчителів має зрости на 25%. Це закладено у зведений бюджет освіти на 2018 рік. Із 1 січня 2018 року посадові оклади військовослужбовців залежатимуть від прожиткового мінімуму і збільшаться у 4,5 разу.

Обіцяють ліквідувати дискримінацію військових пенсіонерів

Очікується, що нарешті зростуть і виплати військовим пенсіонерам через перерахування пенсій. Адже масовий перерахунок пенсій торік їх обійшов. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман пообіцяв, що з 1 січня 2018 року виплати військовим пенсіонерам зростуть у середньому на півтори тисячі гривень. Коли верстався цей номер, стало відомо, що уряд знову збрехав. Тепер Володимир Гройсман обіцяє підвищення пенсій військовим з наступного року.

Реформа медицини зробить українців здоровішими?

Принаймні, тепер при будь-якому больовому симптомі відразу до лікарні не побіжиш, а сто разів обдумаєш та прорахуєш цей крок. Поетапне запровадження медичної реформи ніби розпочалося з 1 січня. Необхідний для цього Закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» Президент підписав 28 грудня 2017 року. Закон передбачає зміну механізму фінансування медичних послуг і лікарських засобів за рахунок бюджетних коштів. Гроші з бюджету будуть спрямовуватись на оплату конкретних медичних послуг та лікарських засобів, наданих пацієнтам. 

Перелік і обсяг медичних послуг та лікарських засобів, повна оплата яких здійснюватиметься за рахунок коштів держбюджету, визначатиметься програмою державних гарантій медичного обслуговування населення. 

Новий механізм фінансування буде впроваджено поступово: на первинному рівні – з 2018 року, на інших рівнях – до 2020 року.

МОЗ запевняє, що українці можуть самостійно обирати для себе терапевта, педіатра або сімейного лікаря в будь-якому медичному закладі. 

Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали. Декларація підписується безстроково, тобто пацієнтам не потрібно буде перепідписувати її щороку. З іншого боку, якщо хтось вирішить підписати угоду з іншим лікарем, то зможе зробити це в будь-який час. Один лікар може обслуговувати максимум 2 тисячі пацієнтів.

З початком медреформи більшість медичних послуг будуть безоплатними для пацієнта, але платними для держави. Щороку Верховна Рада затверджуватиме програму медичних гарантій разом із державним бюджетом на наступний рік. Відповідно, обсяг послуг у програмі медичних гарантій залежатиме від розміру фінансування з державного бюджету. Перша програма медичних гарантій буде ухвалена у 2019 році на 2020 рік. 

Закон зобов’язує нас сортувати сміття

Із 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Про це йдеться у статті 32 Закону України «Про відходи», до якої був доданий відповідний пункт ще у 2012 році. 

Електроенергія подорожчала, але це ще не кінець

Із 1 січня 2018 року електроенергія знов подорожчала – на 9,5%. Але це ще не все. Рішення НКРЕКП передбачає двоетапне зростання вартості електроенергії, отже з 1 квітня вона зросте в ціні ще на 6,1%. Тобто сумарно зростання становитиме 15,6%.

Телефон і поштові послуги не на дріжджах, але ростуть

З 1 січня граничні тарифи на фіксовану телефонію підвищилися в середньому на 8,3%. Таке рішення ухвалила НКРЕКП з ініціативи Укртелекому.

У рамках базового тарифного плану відбулося зростання місячної плати з 62 до 68 гривень у містах і райцентрах, і з 54,57 до 63 гривень у селах і селищах міського типу.

Також з 1 січня доклала до збідніння українців свою лепту й Укрпошта. Тарифи на пересилання поштових відправлень у межах України вона підвищила на 12,3%, за кордон – на 43,2%. Взагалі збільшення граничних тарифів на універсальні послуги пошти очікується в середньому на 16%.

«Льотчиків» обмежили у швидкості

Із 1 січня 2018 року автомобілісти повинні будуть рухатись у населених пунктах з максимальною швидкістю 50 км/год.

Без відбитків пальців іноземці до нас не потраплять

Державна прикордонна служба України з 1 січня 2018 року запровадила фіксацію на кордоні біометричних даних іноземців та осіб без громадянства з 70 держав, у тому числі Російської Федерації.

Один вихідний додали, а один відняли

Верховна Рада зробила 25 грудня вихідним днем, а 2 травня – робочим. Отже, тепер ми маємо право не ходити на роботу і в православне, і в католицьке Різдво. Зате для свята весни і праці нам залишили тільки день.

Польща скорочує чорний список українців

Із цього року Польща змінює правила працевлаштування іноземців. Зокрема, передбачається введення плати у розмірі 30 злотих (7 євро) за реєстрацію заяви про довірення роботи іноземному працівникові. Крім того роботодавець має повідомляти про факт працевлаштування іноземця на роботу. Зазначається, що законодавчі зміни стосуються перш за все іноземців, які працюють на сезонних роботах у Польщі – з України, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови та Росії. Дозвіл на сезонні роботи стосуватиметься періоду до дев’яти місяців протягом календарного року. Нові правила стали чинними з 1 січня 2018 року.

Розмитнити авто стало дешевше

Мінекономрозвитку опублікувало таблицю, яка регламентує рівень ставок ввізного мита України, тобто розмитнення автомобілів.

Нові норми будуть застосовуватися в 2018 році до імпорту товарів з Європейського Союзу в рамках угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС. Для легкових автомобілів угодою передбачено перехідний період тривалістю сім років. За цей час ставки ввізного мита поступово знижуватимуться до нуля.

У 2018 році ставки ввізного мита для нових легкових автомобілів походженням з країн Євросоюзу встановлюються в такому обсязі: бензинові – від 5 до 7,3% залежно від об’єму двигуна, а електромобілі – 0% від митної вартості.

Для нових автомобілів з інших країн діє більш високе мито (зазвичай 10%) від митної вартості машини. Крім мита, при розмитненні легкового автомобіля треба заплатити акциз (залежить від об’єму двигуна) і ПДВ (20%).

Курців знову розкошелять

Із 2018 року передбачається поступове до 2025 року підвищення специфічних ставок акцизного податку на тютюнові вироби і мінімального акцизного податкового зобов’язання зі сплати акцизного податку з тютюнових виробів.

Очікується, що зростання у 2018 році становитиме близько 30%, а в подальші роки 20% – до рівня, еквівалентного 90 євро за 1000 штук (на сьогодні мінімальне податкове зобов’язання для сигарет в Україні становить 20 євро, або ж 596,05 грн за 1000 штук).

Навіть якщо водою не користуватися, треба буде платити за труби

Цього року в Україні вводять абонплату за гарячу і холодну воду, а також опалення. Отже, за воду доведеться платити незалежно від того, чи користувалися ви нею, а за тепло – весь рік, а не тільки в опалювальний сезон. Відповідні заходи повинні піти на ремонт і обслуговування тепло- і водомереж. Одночасно з цим нинішня вартість води і тепла повинна зменшитися на величину абонплати. Розмір абонплати буде розраховувати Кабмін. 

Крім того, прогнозується зростання тарифів. Українцям у 2018 році варто очікувати підвищення тарифів на опалення, гарячу воду і електроенергію – на 20%, а на газ – на 19%. Такі дані зазначені у консенсус-прогнозі Міністерства економічного розвитку і торгівлі.

Українські першо-класники почнуть навчання за новим держстандартом

Про це заявила міністр освіти та науки Лілія Гриневич. «До масштабного впровадження стандарту повинні пройти перепідготовку понад 22 тисячі вчителів. Зараз йде доопрацювання модельного курсу для цих вчителів, а також розробка дистанційної складової їхнього навчання», – сказала вона.

Аліментників назвуть поіменно

Із 2018 року запрацює Реєстр неплатників аліментів, заявив міністр юстиції України Павло Петренко. «Це буде додаткова допомога жінкам, які вирішили будувати нові стосунки, вважає міністр. – Тепер вони зможуть дізнатися, чи немає їхнього нового обранця в цьому реєстрі». Створення такого реєстру передбачене Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який Верховна Рада схвалила торік 7 грудня.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
1 + 12 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

 «Це – на убогих», – казав мій дід, збираючись до церкви і кладучи в кишеню дрібДалі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?