Архів новин

Держава перетворила ОСББ на свого кредитора | Газета 7 Днів

Держава перетворила ОСББ на свого кредитора

02.03.2018 08:50
Переглядів:904

Ситуація, яка нині склалася з виплатою пільг та субсидій, нагадує відому казку «Лисичка-сестричка і вовк-панібрат», у якій битий сіромаха небиту рижу хитруху везе. Адже держава, яка несе відповідальність за соціальні гарантії, по суті, переклала цю турботу на плечі тих, хто, образно кажучи, воза везе. 

 

Втім, усе по порядку. Нині в Рівному в середньому багатоповерховому будинку більш як 60 відсотків домогосподарств отримують пільги та субсидії. Тобто ці співвласники мають знижки з нарахування плати за комунальні послуги на розмір субсидії, яка гарантована державою.

Все б нічого, якби з 1 січня цього року не набрали чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256, якою затверджено «Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету». Цими змінами Кабмін зобов’язав усіх надавачів послуг, якщо вони хочуть отримати відшкодування за вже надані (!) споживачам пільги та субсидії, відкрити поточні рахунки із спеціальним режимом використання в органах казначейства. Кошти, які відшкодовуються надавачам, відтепер будуть зараховуватися виключно на ці рахунки. Але це було би півбіди. Уряд також вирішив, що кошти, отримані як таке відшкодування, надавачі не можуть використовувати вільно на будь-які потреби ОСББ, а повинні витрачати їх виключно на визначені Кабміном цілі. 

А вони, ці цілі, дуже обмежені. Іншими словами, кошти зі згаданого спеціального рахунку можуть піти тільки в кишеню електро-, газо-, теплопостачальних підприємств або в бюджет (у вигляді податків).

Реальні гроші – реальним споживачам

Що ж робити в цій ситуації ОСББ? Чи зобов’язані ОСББ «надавати» (враховувати в розрахунках) пільги та субсидії? Ні. Чи поширюється на ОСББ згаданий вище «Порядок фінансування...»? Також ні. 

Адже ОСББ не є надавачем чи виконавцем житлово-комунальних послуг, як і не є суб’єктом господарювання взагалі (стаття 4 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

ОСББ усієї країни об’єднались і висловили Кабінету Міністрів вимогу щодо впровадження механізму монетизації під умовною назвою «Реальні кошти – реальним споживачам». Йдеться про повну монетизацію пільг та субсидій. ОСББ не повинне бути кредитором держави. Пільга чи субсидія має надходити отримувачу на його рахунок, і цими коштами особа має розраховуватись за спожиті комунальні послуги, в т.ч. сплачувати внески за утримання будинку та прибудинкової території.

Урядовці зробили крок назустріч, але загалом проблему не зняли

Міністерство фінансів під тиском ОСББ пішло на певні поступки. Зокрема, були внесені зміни до постанови від 04.01.2018, а відтак пільги та субсидії, які держава боргувала ОСББ та ЖБК за 2017 рік, виплатили на розрахункові рахунки в банках без відкриття спецрахунків у казначействі. ОСББ та ЖБК кошти за минулий рік отримали, а от про об’єднання співвласників гуртожитків (ОСГ), об’єднання кооперативів (ОК) – забули. Виходить, що ОСГ та ОК і далі є кредитором держави, а повернути пільги та субсидії їм реально можна лише через суд. Такі об’єднання фактично загнані у глухий кут. Адже опинившись під загрозою відключення будинків від електро-, водо- та газопостачання, вони не можуть проводити господарське забезпечення багатоповерхівок через надто великі борги держави (від 50 тисяч до 100 тисяч гривень на будинок).

Не краща ситуація і з погашенням заборгованості по пільгах і субсидіях у 2018 році в ОСББ та ЖБК. Уже минуло два місяці нового року, а держава досі не повернула об’єднанням кошти за пільги та субсидії.

Деякі ОСББ, провівши збори співвласників чи засідання правлінь, здійснили нарахування внесків на утримання будинку та прибудинкової території в повному обсязі, тобто без врахування знижки у вигляді пільги та субсидії, яку держава колись має повернути. Адже ситуація критична – потрібно заплатити за спожиту електрику (випадки відключення будинків від електропостачання у Рівному вже були), оплачувати технічне обслуговування ліфтів, прибирання прибудинкової території, обслуговування мереж будинку тощо. А де на це взяти гроші, якщо субсидії та пільги знову застрягли в столиці?

Що вимагають від держави ОСББ?

По-перше, забезпечити виплати сум пільг і субсидій громадянам в будинках ОСББ з 1 січня 2018 року. По-друге, провести реальну монетизацію пільг і субсидій вже із січня 2018 року.

Однак Кабмін стоїть на своєму. 

А отже, виплати пільг і житлових субсидій у грошовій формі безпосередньо громадянам – отримувачам цих видів соціальної допомоги на банківські рахунки не передбачаються. Крім того, в силі залишається пункт постанови, який ставить ОСББ в один ряд із надавачами послуг. При цьому загальний підхід порядку залишається таким, що надавачі послуг і надалі повинні спершу замість держави виконати її соціальну функцію – надати пільговику чи отримувачу житлової субсидії знижку платежу в розмірі пільги чи субсидії, а потім звернутися до органів соціального захисту по її відшкодування.

Разом з тим, уряд пропонує обме­жувати ОСББ, які виробляють/постачають теплову енергію співвласникам будинку, у їхньому праві самостійно розпоряджатися власними коштами. Натомість визначає цільове призначення, за яким такі ОСББ можуть використовувати суми отриманого відшкодування. При цьому Міністерство фінансів вочевидь забуває, що відшкодування – це повернення коштів, фактично позичених державою у надавачів послуг і ОСББ, а не подарунок із бюджету. Взагалі не передбачено механізм відшкодування пільг і субсидій ОСББ, які отримують комунальні послуги як колективний споживач або мають власні системи автономного питного водопостачання.

Такий підхід зайвий раз підтверджує, що ОСББ взагалі не варто виступати посередником у розрахунках держави з пільговиками і отримувачами субсидій.

Більше того, уряд пропонує перекласти на ОСББ не властивий їм обов’язок самостійно розподіляти між отримувачами пільг та субсидій отриману від управління праці і соціального захисту населення (УПСЗН) державну субвенцію. Ніхто й не приховує того, що й надалі передбачається невчасне надходження платежів від держави.

Таким чином, на першому етапі монетизації кошти для субсидіантів нараховує УПСЗН. Ці гроші надходять на рахунки ОСББ. На другому етапі монетизації субсидіанти відкривають рахунки в банку, і відтак кошти надходитимуть уже на ці рахунки. Як отримувач буде розпоряджатись цими коштами? Питання про те, чи ці кошти можна буде використовувати лише на оплату комунальних послуг, чи і на інші цілі, ще не вирішено? Але механізм жорсткого контролю буде однозначно. Якщо не сплачуються платежі за комунальні послуги, то таке домогосподарство не отримає субсидії ніколи.

Галина ПОХИЛЬЧУК,

секретар ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне»

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
7 + 0 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?