Архів новин

Не співвласники, а їхні об’єднання можуть сьогодні отримати землю для ОСББ. Та й то не у власність, а в постійне користування | Газета 7 Днів

Не співвласники, а їхні об’єднання можуть сьогодні отримати землю для ОСББ. Та й то не у власність, а в постійне користування

02.03.2018 09:49
Переглядів:2670

Два з половиною роки тому Верховна Рада України внесла зміни до Земельного кодексу щодо передачі земельних ділянок співвласникам багатоквартирних будинків. Наміри були благі: передати прибудинкову територію не тільки об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), але і співвласникам будинків, у яких не створювались об’єднання. Проте законодавець по суті вніс сум’яття і різнобій у прочитання кодексу.

Виникли питання, яким чином і кому відводити прибудинкові території під багатоквартирні будинки: ОСББ чи співвласникам будинку? Але якщо співвласникам, а їх у будинку може бути декілька сотень, то в якій формі готувати документи? Чи, може, як і раніше, надавати ділянки об’єднанням? 

Але в частині другій статті 42 Земельного кодексу мова йде вже не про об’єднання співвласників, а саме про співвласників будинку: «земельні ділянки … передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України». А порядку передачі землі співвласникам багатоквартирного будинку якраз і нема. Кабмін за два з половиною роки так і не спромігся видати цей документ «на гора». Отже, віз і нині там.

Два з половиною роки я особисто займаюсь цим питанням. До Верхов­ної Ради і до Кабміну від міської ради надіслано депутатські звернення. Проводились узгоджувальні співбесіди, засідання, обговорення з фахівцями землевпорядної галузі і права, з представниками управління земельних відносин, з юристами, які спеціалізуються на цій галузі, в тому числі юристами міської ради, членами постійної депутатської комісії з питань архітектури, будівництва і землевпорядкування, працівниками виконавчих органів, з представниками депутатських фракцій.

Із цього приводу я проводила консультації із працівниками Держгеокадастру, депутатами місцевих рад і спеціалістами землевпорядної галузі Луцька, Києва, Львова, Ужгорода і зібрала купу інформації з інших обласних центрів. З’ясувалось, що в 2016-17 роках земельні ділянки під багатоквартирні будинки надавались. На яких умовах? Київ надавав у постійне користування, Львів і Луцьк – у постійне користування і власність, Одеса, Дніпро, Ужгород, Івано-Франківськ, Вінниця – у постійне користування.

Для ОСББ вихід є. Згідно з частиною іпершою статті 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них прибудинкові території комунальної власності надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. А серед організацій, які здійснюють управління багатоквартирним будинком, є об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).

Після аналізу 1 і 2 частин статті 42 Земельного кодексу ми приходимо до висновку, що до встановлення Кабміном порядку передачі землі співвласникам багатоквартирного будинку право на отримання земельної ділянки є у об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (організації, що здійснює управління), яке має право отримати в постійне користування земельну ділянку під будинком і належну до нього прибудинкову територію (частина перша статті 42 Земельного кодексу).

А от самі співвласники житлових і нежитлових приміщень будинку безпосередньо отримати у власність або у постійне користування землю не можуть (частина 2 ст. 42 ЗКУ). Бо Кабмін не встановив порядок передачі земельних ділянок саме співвласникам приміщень будинку.

Підтримують ці висновки і представники Держгеокадастру. При передачі ділянок у постійне користування для ОСББ вони рекомендують посилатись на статтю 122 ЗКУ, в якій визначено повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, а також на статтю 123 цього ж кодексу (про порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування).

Як не дивно, є й такі посадовці чи депутати, які виступають проти виділення земельних ділянок для ОСББ. Одні кажуть, що ОСББ продадуть або заставлять землю в банку. Хоча це неможливо. Адже земля, яка буде в постійному користуванні ОСББ, залишиться у власності громади.

Інші заявляють, що відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» земельні ділянки є спільним майном співвласників будинку, тому відповідно вони вже є у власності співвласників будинку. І допускають помилку, бо спільним майном будинку є лише реалізовані права на земельну ділянку. І то тільки у разі державної реєстрації таких прав.

Тобто сьогодні співвласники багатоквартирних будинків ще не мають у спільній сумісній власності не тільки земельних ділянок, а й навіть не мають офіційних реальних прав на них, бо такі права не пройшли державну реєстрацію.

Але кому вигідно залишити  іОСББ без прибудинкових територій? Рейдерам і різним так званим забудовникам, які ущільнюють дворові території за рахунок будівництва різних приватних будівель і споруд (кіосків, ларьків, палаток, лотків, приватних парковок, гаражів тощо). Є люди, які захоплюють не тільки частини прибудинкових територій, але й пішохідні бульвари, квітники, спортивні і дитячі майданчики.

Висновок такий:

ü До визначення Кабміном порядку передачі землі співвласникам багатоквартирного будинку не надаються земельні ділянки ні у власність, ні у постійне користування для співвласників багатоквартирних будинків;

ü Є законодавча можливість надавати земельні ділянки для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), але не у власність, а в постійне користування;

ü Не можна відводити прибудинко­ву територію для будинку із земель комунальної власності «нелегально», тільки у Державному земельному кадастрі, без занесення відомостей про таку земельну ділянку до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Формування земельної ділянки полягає у визначенні її як об’єкта цивільних прав.  Права на земельну ділянку (право власності, право користування чи право оренди) повинні бути зареєстровані.

Отже сьогодні ми діємо не зав­ідяки, а всупереч. Кабінет Міністрів України і далі не виконує закон, і важко передбачити, коли він встановить новий порядок передачі земельних ділянок співвласникам багатоквартирних будинків. А тим часом міська рада вже провела сотні передач прибудинкових територій саме об’єднанням співвласників. І співвласники й далі звертаються до депутатів міської ради з проханням передати їм право на постійне користування земельними ділянками для забезпечення своїх житлових, соціальних і побутових проблем. Вважаю, що в цей перехідний період, доки кабмінівського документа нема, міська рада може передавати співвласникам багатоквартирних будинків права на земельні ділянки через об’єднання, які створили самі співвласники.

Приклад таких дій ми продемонстрували на останній сесії міської ради – надали дозволи двом ОСББ: «Кавказьке, 6» і «Лермонтова, 5а» – на розроблення проектів землеустрою щодо відведення в постійне користування земельних ділянок (прибудинкових територій).

Людмила ТУРОВСЬКА,

голова постійної комісії Рівненської міської ради з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
6 + 13 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

 «Це – на убогих», – казав мій дід, збираючись до церкви і кладучи в кишеню дрібДалі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?