Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
 
Квітень 2018
 

Дорогі діти або ціна розвитку їхніх талантів | Газета 7 Днів

Дорогі діти або ціна розвитку їхніх талантів

12.04.2018 10:58
Переглядів:586

Найголовніші інвестиції всіх батьків – це інвестиції в дітей. Якщо від «обов'язкової програми» – нагодувати, вдягнути, відправити до школи – подітися нікуди, то програма додаткова стає чим далі, тим більшою розкішшю. Хочеться, звичайно, щоб дитя і танцювало, і на музичних інструментах грало, і спортивні вершини підкоряло, і всякими іноземними мовами могло спілкуватися.  Але все це нині коштує немалих грошей, яких у батьків після виконання «обов'язкової програми» практично не залишається.

Скільки нині коштує непроста справа розвивати дитину, щоб вона могла гідно витримати конкуренцію з удачливими ровесниками із багатих сімей? Ми розпитали про це у рівнян, які ростять дітей і мають саме цей клопіт. Ось що ми дізналися.

Історія перша: Тирани чи інвестори?

Її розповів рівнянин Андрій Хмельник: «Діти – наше майбутнє. Саме на дітей ми покладаємо надії, в дітях бачимо запоруку нашого особистого щастя і здійснення мрій. Тому витрати на дітей однозначно необхідно сприймати як правильні довгострокові інвестиції.

Далі: якщо все прорахувати й уявити графік завантаження дітей, то спочатку можна подумати про батьків-тиранів, що забирають у дітей весь вільний час і дитинство. Але насправді все набагато простіше – графік складений планомірно, діти займаються там, де їм хочеться та є цікава мотивація: наприклад, спільна поїздка з танцювальним колективом на змагання чи грамота за спортивні досягнення.

У мене двоє дітей. Сину 7, а дочці – 11 років, другий та п’ятий класи. Відповідно й витрати на розвиток кожного з них різні. Шкільна програма в міській загальноосвітній школі здійснюється згідно з новою методикою за програмою “Інтелект України”. Декларативно цей проект безкоштовний, але батьки все ж мусять забезпечити навчальний процес методичною літературою та зошитами для навчання – це 390 гривень. На два місяці, враховуючи наявність двох учнів – це 780 гривень (в загальному підсумку – 195 гривень за місяць на дитину).

Крім цього батьки допомагають з дрібними потребами класу – 200 гривень на рік (вода, необхідні господарські витрати класу, канцтовари), на фонд школи – 30 гривень щомісяця (270 гривень за рік). Потреби виникають час від часу. Візьмемо середній показник загальних витрат на шкільні потреби 40 гривень на місяць на дитину.

Крім загальноосвітніх програм ми з дружиною велику увагу приділяємо позакласній освіті. Діти тричі на тиждень відвідують танцювальний гурток та двічі на тиждень займаються з репетитором з англійської мови, а донька – ще й з німецької мови. Репетитор з англійської мови – 80 гривень заняття. Це 800 гривень на кожного. 1600 – на двох. Німецька мова забирає орієнтовно 600 гривень сімейного бюджету на місяць.

Танці, на відміну від загальної думки, що це надто дороге задоволення, насправді доволі бюджетне заняття. Потреби колективу (фонд школи, питна вода та різні дрібниці) становлять 650 гривень за півріччя та 450 гривень у квартал за навчання з кожної дитини. Оскільки в танцювальному колективі займається двоє дітей, за навчання існує пільга. Оплачуємо навчання тільки одного. Додаткових витрат на організацію тренувань, виступів чи купівлю танцювальних костюмів батьки не несуть. Таким чином витрати на танці становлять у середньому 370 гривень за місяць на одну дитину, а 740 – на двох.

Значну, на мою думку, статтю витрат становлять канцтовари, зошити, додаткові підручники та художня література (про книжки теж не забуваємо. Їх допомагають приносити і святий Миколай, і Дід Мороз, ну і батьки долучаються). Все купується за потребами, орієнтовно ці витрати щомісяця становлять 200 гривень на кожного.

Спортивні будні має тільки син, який крім танців тричі на тиждень відвідує ще басейн у спортивній школі. Тут витрати незначні (головним чином на транспорт). Для потреб прибирання, забезпечення питною водою внесок становить 500 гривень на півріччя.

Розваги та дозвілля теж необхідні. Щомісяця ми з дітьми намагаємось відвідати кінотеатр чи певну культурну подію в місті. Це орієнтовно ще 300 гривень у місяць на кожного.

Спробуємо підбити підсумок. Місячні потреби старшої доньки становлять орієнтовно 2505 гривень, а сина – 1905. Сімейний бюджет на навчання становить 4410 гривень. Піврічний навчальний цикл обходиться в суму близько 26,5 тисячі гривень інвестицій у навчання та розвиток дітей.

Такі витрати, вважаю, несе переважна більшість рівненських сімей. Адже у Рівному багато мовних шкіл, позакласних закладів, спортивних секцій та гуртків. І оскільки вони успішно функціонують, значить мають постійний попит. Головне, що батьки спільно з дітьми мають самі визначатись, у якому напрямку розвиватись. Те, що необхідно навчатись і планувати майбутнє, – факти доконані. Батьки тільки мають надати для цього інструмент та сприяти шляху до реалізації дитячих мрій».

Історія друга: Ніяких грошей не шкода, якщо в дитини очі сяють від щастя

Рівнянка Ірина Гусєва:«Наша сім’я приділяє особливу увагу розвитку талантів дітей. Старші доньки займаються спортом і відвідують танцювальні гуртки, а синочок – різноманітні гуртки в садочку.

Доньки займаються плаванням у ДЮСШ. Заняття для них стали безкоштовними після народження в нашій сім’ї третьої дитини, оскільки в нашому місті є пільги для багатодітних сімей. Але до занять у басейні потрібно підготуватися, а це чималі додаткові витрати, що лягають на плечі батьків. Отож, шапочка для плавання – 400 гривень, гумові тапочки – 80 гривень, ласти – 500 гривень, дошка – 180 гривень, трубка – 450 гривень, окуляри – 380 гривень, фен – 400 гривень, ну і звісно купальник – 1000 гривень. Останній, до речі, доводиться купувати приблизно раз на три місяці, бо він у хлорованій воді псується. То лише купальник може забрати із сімейного бюджету 3 тисячі гривень на рік. До цього переліку варто додати витрати на змагання, які можуть відбуватись як в Україні, так і за її межами. Проїзд, проживання і харчування на одну дитину обходиться в Україні в межах тисячі гривень, а, наприклад, у Польщі – декілька сотень злотих.

Крім спорту в доньок ще є хист до танців. Вони займаються хорео­графією в танцювальних гуртках при міському палаці культури “Хімік”. Заняття, як для багатодітних, знову ж таки, безкоштовні. Але танці – справа не зовсім безкоштовна. Адже потрібно купити одяг для занять, здати гроші на концертні костюми. Наприклад, чешки коштують приблизно 180 гривень, трико – 200 гривень. На костюми для виступів здаємо ще 600 гривень у рік. Поїздки на конкурси теж оплачуємо окремо. 

Якщо підбити всі витрати на спорт і танці, то виходить у загальному немаленька сума,

але ми, батьки, готові за це платити, адже йдеться про розвиток наших дітей.

Крім фізичного і творчого розвитку доньок, сімейний бюджет урізають витрати на навчання. Традиційно по 40 гривень на місяць здаємо у фонд школи. Це 720 гривень у рік за двох учениць. А ще ж харчування, але це обов’язкові витрати всіх батьків, так само, як канцтовари. То що тут можна обговорювати? Також діти ходять до репетитора з англійської мови – 80 гривень одне заняття, а на тиждень таких два. Тобто плюс 1280 гривень у місяць за двох дітей.

Найменші витрати у нас поки що на сина, який ходить до садочка. Там оплачуємо тільки харчування та благодійний внесок у фонд, що становить 40 гривень у місяць. А ось розвиток у садочку – безкоштовний. Дитина відвідує три безкоштовні гуртки: читання, танців та англійської мови. Це радує, адже коли доньки ходили до садочка, то гуртки були платні. Я вдячна міській владі за те, що для дітей є безкоштовні гуртки. Разом з тим важливо усвідомити: хочете розвивати своїх дітей – будьте готові платити за позашкільний розвиток. Чим більше у дитини талантів, які хочеться розвивати, тим більша виходить сума. Але коли ти бачиш успіхи дитини у плаванні, бачиш радість у її очах, коли вона піднімається на п’єдестал чи коли виходить на сцену зі своїм танцювальним колективом, то це не можна виміряти ніякими грошима».

Підказки батькам

Як вибрати заклад?

По-перше, варто запитати дитину, чим вона хоче займатися, що їй легко вдається: співи, танці, біг, плавання. По-друге, необхідно врахувати розташування закладу. Краще, аби він був недалеко від дому – ви з дитиною не витрачатимете час і гроші на проїзд. По-третє, слід врахувати ваше фінансове становище. Якщо ви хочете записати дитину в приватний заклад, вам потрібно буде оплачувати навчання. А це недешево. Розглянемо детальніше деякі напрями позашкільного дозвілля.

Підліткові клуби

У підпорядкуванні міського управління у справах сім’ї, молоді та спорту працює 17 підліткових клубів за місцем проживання: 5 – спортивного напрямку, а 12 – художньо-естетичного. Гуртковою роботою в них охоплено близько 2,6 тисячі дітей віком від 6 до 18 років.

Заняття в підліткових клубах дають змогу розвивати творчість, інтелектуальні та фізичні здібності, а також змістовно проводити дозвілля.

Танцювальні заклади

Нині є багато напрямів танців: спортивно-бальні, народні, східні, брейк-данс, латиноамериканські. 

Є безліч приватних хореографічних студій та не менш професійних колективів при МБК, палацах культури «Текстильник», «Хімік», ПДМі, де батькам дешевше обійдеться навчання, та все одно доведеться платити за костюми, поїздки на конкурси тощо.

Музичні школи

Якщо у вашої дитини є музичні здібності, тоді до її вибору є дві музичні школи. Дитяча музична школа № 1 ім. Миколи Лисенка, де дитина може навчатися вокалу, опанувати гру на фортепіано, гітарі, скрипці, флейті та інших музичних інструментах. Дитяча музична школа № 2 володіє ще більшою кількістю різноманітних музичних інструментів, на яких навчаються учні: фортепіано, скрипка, віолончель, контрабас, бандура, домра, балалайка, балалайка-бас, гітара, цимбали, баян, акордеон, флейта, кларнет, труба, тенор, баритон, туба, тромбон, саксофон-альт, саксофон-тенор, ударні інструменти, ксилофон, сопілка, електрогітара, бас-гітара, арфа. Також тут є хоровий, сольний, народний, академічний та естрадний спів.

Спортивні установи

Більшість хлопців шкільного віку мріють опанувати бойове мистецтво, для них спортивну підготовку пропонують як приватні спортивні секції та гуртки, так і державні дитячо-юнацькі спортивні школи: 

• ДЮСШ «Верес» – футбол;

• ДЮСШ № 1 – греко-римська боротьба, гандбол, спортивна гімнастика, фрістайл, шахи;

• СДЮСШОР № 2 – плавання;

• ДЮСШ № 3 – плавання; 

• ДЮСШ № 4 – гандбол, велоспорт, волейбол, стрільба кульова, регбі, футзал;

• ДЮСШ № 5 – бокс, вільна боротьба, велоспорт (шосе), дзюдо, кікбоксинг.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 3 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?