Архів новин

За Польщі у Рівному виходили газети польською, українською та російською мовами | Газета 7 Днів

За Польщі у Рівному виходили газети польською, українською та російською мовами

31.05.2018 11:29
Переглядів:417

Багато старших рівнян ще пам’ятає рівненські обласні газети «Червоний прапор» (виходила з 17 грудня 1939 року) і «Зміну» (виходила з 1967 року), які розповідали нам про місцеві події протягом кількох десятиліть. Уже багато років з нами видання рівненської міської преси нової доби – «Рівне вечірнє», «7 днів», «Рівне експрес» тощо. А коли ж у Рівному з’явилися перші міські газети? Що ми знаємо про них?

Найбільш відома з газет вікової давності – щотижнева «Echo Rowienskie», яка почала виходити з 1924 року. В архіві збереглись окремі номери за 1924, 1925, 1928, 1929, річні підшивки за 1927, 1930 роки. Це – неоціненне джерело для досліджень історії нашого міста.

Перший номер вийшов 2 березня 1924 року. Головним редактором і видавцем був Каміл Сємашко. Редакція газети спочатку була у Рівному на вулиці 3 Мая, 59 (Соборна), пізніше на вулиці Галлера (16 Липня), 6, а друкувалася в друкарні Фейгеля і Литвака на вулиці 13-ї Дивізії (С. Петлюри), 2.

Із 1994 року 6 червня в Україні відзначають професійне свято журналістів. Цього дня в 1992-му Спілку журналістів України прийняли до Міжнародної федерації журналістів.

Виходила вона раз на тиждень, польською мовою, форматом 23x31 см, обсягом 8 сторінок. Із 12 грудня 1924 року формат збільшився і становив 32x48 см, 

обсяг – 4 сторінки, з 1928-го – 6 сторінок. Тираж у газеті вказували, а розповсюджували її на території Волинського воєводства.

У редакційній статті першого номера було зазначено, що редакція не буде ставати на бік якоїсь окремої партії, а працюватиме для блага цілого суспільства. Натхненниками для працівників редакції називались польські патріоти, як-от Міцкевич, Єліза Ожешкова, Болеслав Прус. Основна тематика видання – діяльність громадських, культурно-освітніх, доброчинних інституцій, які діють у кордонах Рівненського повітового староства.

Рубрики тижневика були непретензійні: Kronika miejscowa, Kronika tygodniowa, Kronika biezaca, Z Wolynia, Co slychac na Wolynie?, Tydzien polityczny, Z listow do naszej redakcyi, Sport, Teatr I Muzyka, Ogloszenie, Ogloszenia sadowe, Ekran I Scena, Migawki… (в декілька слів). Ну і, безперечно, рекламна інформація та оголошення були невід’ємним атрибутом цього місцевого видання. У багатьох номерах «Echa Rowienskiego» рекламні публікації займали всю першу сторінку. Кошти за рекламу були важливим фінансовим джерелом існування газети.

Виходив у Рівному і тижневик «Echo Wolynskie», представлений у нашому архіві також всього декількома номерами за 1932 рік. Це був суспільно-політичний тижневик, заснований, можливо, 1924 року (на титульному аркуші газети за 1932 рік зазначено «видавництва рік дев’ятий»). Редакція була на вулиці 3 Мая, 15 і мала відділи в Горохові, Костополі, Ковелі, Кременці, Любомлі, Луцьку, Острозі, Сарнах, Здолбунові та агентів у селах – центрах гмін Рівненського повіту. Головним редактором газети був у цей період Тадеуш Свіщовський. Друкувалась газета в друкарні «Udzialowa» (з польської – пайова) на вулиці Шкільній, 1 та в друкарні «Poltyp» на вулиці 13-ї Дивізії, 12. Видавець – повітова рада B.B.W.R (Blok Wspolpracy z Rzadem Jozefa Pilsudskiego (блок співпраці з урядом Юзефа Пілсудського). Мова видання – польська; тираж невідомий; а кількість сторінок була різною – 8, 12, 16.

 Головні теми – діяльність громадських організацій, в т.ч. і B.B.W.R, освітніх установ, місцевого самоврядування, опіка над безробітними, діяльність промислових підприємств, державних монополій, розвиток сільського господарства, шкільництва, розповіді про перебіг «Волинських торгів», інших виставок та про вироби, які на них представлялись.

В Україні сьогодні виходить 3220 газет загальним тиражем 911 423 800 примірників.

Серед рубрик – місцева хроніка; з краю і світу; господарче життя; політичний огляд, курс валют і біржові ціни; спорт; судові оголошення; реклама (Z Wolynia, Kronika Miejscowa, Z kraju I swiata, Zycie gospodarcze, Sport, Z teatru, Z dzialalnosci B.B.W.R, Muzyka I sztuka, Przeglad polityczny, Ogloszenia sadowe, Gielda, waluta).

22 квітня 1923 року в Рівному вийшло перше число пресового органу Української народної партії – газети «Дзвін». З часом рівненський «Дзвін», який виходив двічі на тиждень українською мовою, доріс до 2000 екземплярів накладу і приблизно 500 платних передплатників, хоча постійно переживав фінансові труднощі. Редактором «Дзвону» був Володимир Оскілко, у часи Української національної революції – генерал-хорунжий Армії УНР, колишній командувач її південно-західним фронтом. Із середини 1925-го цю посаду зайняв Володимир Гетнер. Редакція газети була розташована на вулиці Вартовій, 6, друкувалась у друкарні Бренера на вулиці 3 Мая, 73.

Рекламуючи своє видання, редакція зазначала, що «Дзвін» – «єдиний український селянський часопис», і він «є найбільшою та найповажнішою газетою Волині, Полісся, Холмщини і Підляшшя», «є трибуном українського народу в Польщі з політичних, економічних та культурно-національних питань», «ставить собі найголовнішим завданням боронити інтереси українського селянства – основи нашої нації». Ну і, безперечно, газета «Дзвін» «є найкращим джерелом реклями для купців, промисловців та фабрикантів», а крім того в «Дзвоні» «співпрацюють найвидатніші українські журналісти, політики та економісти». До складу співробітників редакції входили: колишній старшина Армії УНР Йосип Біденко, вчитель Йосип Мацюк, Йосип Яворський, селянин із села Карпилівка Володимир Гетнер, Володимир Гнатович.

Зі сторінок газети лунала критика польської влади та лунали голоси на підтримку ідеї українізації Православної церкви у Польщі. Багато було матеріалів з нагоди релігійних і національних свят. Тут же фахівці писали про потребу і бажання селян купити землю, вміщувалися пояснення щодо довготермінових позичок Державного рільничого банку, розповідалось про важливість розвитку кооперації.

В державному архіві Рівненської області зберігається декілька номерів цього видання за 1926 рік.

У ті часи виходила в Рівному і газета російською мовою під назвою «Ежедневная общественная, економическая и литературная газета “Волынское слово”». Збереглись її окремі номери за 1922–1925 та 1929 роки. Її редакція спочатку розміщувалася в Бармацькому провулку (нині Словацького), 6, пізніше на вулиці Великій Мінській (Пересопницька), 29, а ще пізніше на вулиці Галлера (16 Липня), 6. Друкувалась у тій же друкарні Фейгеля і Литвака. Обсяг становив 4 сторінки. Більшість матеріалів присвячувалась міжнародному життю, особливо подіям у радянській Росії та Польщі. Набагато менше було місцевого матеріалу, всього одна-дві невеличкі інформації. Розповідала газета про діяльність Рівненської міської ради, судові процеси в Рівненському окружному суді, про заходи, які відбувалися в «Русском доме» за участі учнів Рівненської російської гімназії, про рівненську медицину, спортивні змагання тощо. Першу і останню сторінки традиційно займала реклама і оголошення.

Людмила ЛЕОНОВА,

начальник відділу Держархіву Рівненської області 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 6 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?