Архів новин

Сімейні тирани. Їх часто терплять заради дітей, перетворюючи життя рідних на нестерпне пекло | Газета 7 Днів

Сімейні тирани. Їх часто терплять заради дітей, перетворюючи життя рідних на нестерпне пекло

06.12.2018 11:29
Переглядів:464

Сім’я – це любов, підтримка, довіра. Так має бути, але часто буває по-іншому. Той, хто мав би оберігати, починає принижувати і знущатися, перетворюється на ката. Стаючи учасником такого сімейного сценарію, більшість соромиться поділитися своїм болем, намагається виправдати кривдника, а то й звинувачує себе в тому, що відбувається, і знаходить безліч аргументів, аби терпіти, заганяючи себе тим самим у глухий кут. Але чи є хоча б одна, дійсно вагома причина, щоб залишатися в такому пеклі, чи все ж варто зважитися і зробити крок назустріч кращому життю для себе і своїх найдорожчих.

Проблема сімейного насильства не втрачає актуальності в українському суспільстві. Мабуть, кожен із нас має знайомих, хто пройшов крізь таке «пекло» в дитинстві, чи нині потерпає від жорстокості найближчих людей. Про таке не заведено говорити публічно, а лиш мовчати й терпіти. Бо ж це справи сімейні. Зламати таку нездорову практику і змінити ставлення до названої проблеми вирішили в Мін'юсті, створивши проект «Сімейних радників». Ними стали досвідчені й авторитетні люди, яким, можливо, таки вдасться поставити хрест на одвічному замовчуванні та змінити ситуацію з сімейним насильством. Сьогоднішня наша співрозмовниця – депутат Рівнеради Любов РОМАНЮК, яка вирішила долучитися до цього проекту.

Терпіти, мовчати чи розказати?

– Пані Любове, у Рівному ви людина досить відома завдяки своїй депутатській і громадській активності. Опікуєтеся проблемами дітей, освіти, інфраструктурними і творчими проектами. Чому вирішили стати «сімейним радником» і зайнятися ще й протидією насильству в родинах?

– Коли вперше почула про ініціативу Мін'юсту «Сімейні радники», подумала: це ж те, чим я й так займаюся. До мене, як до депутата міської ради, звертається чимало людей. Не раз бачила, що справжні, великі проблеми приховуються, трансформуються у щось інше. І коли людина нарешті розуміє, що її слухають, з’ясовуються неочікувані деталі. Спочатку жаліються на сусіда, погане опалення чи неприбрані сходи. Згодом виявляється, що проблеми набагато глибші. Адже в нас не прийнято говорити про жорстокість і насильство в сім’ї. Нормальним вважається терпіти «заради родини, заради дітей». Але ті, хто більше не хоче миритися з насильством і готовий шукати шлях вирішення своєї проблеми, можуть звертатися до нас. Сімейні радники – це не державні службовці, а звичайні люди, які мають життєвий досвід, готові слухати і щиро хочуть допомогти. А завдяки спеціальному навчанню, яке організував для нас Мін'юст, можемо це зробити більш кваліфіковано, залучивши профільних фахівців: правоохоронців, юристів, соціальних працівників.

Чоловік бере кредити й пропиває, а дружина – платить

– Перший прийом громадян сімейними радниками вже відбувся, з чим до вас зверталися рівняни?

– Звернень було небагато, можливо тому, що ми тільки починаємо. Попередню консультацію надали жінці, яка приходила, щоб допомогти своєму племінникові. Він хоче позбавити батьківських прав своїх батьків. За детальнішими роз’ясненнями вона знову прийде наступного тижня.

Ще одна жінка прийшла із наболілим, про яке не наважувалася ні з ким поговорити. Спочатку розповідала про одне, а головне було завуальоване. В процесі спілкування вона усвідомила і «проговорила» свою проблему. І, схоже, прийняла важливе рішення. Надалі їй буде надано юридичний супровід.

Як відомо, сімейне насильство проявляється не лише у формі фізичної жорстокості. Воно буває й психологічним, сексуальним і економічним. Приміром, до нас звернулася жінка з фінансовим питанням. Її чоловік оформляє в банку миттєві кредити, витрачає їх на свої потреби: пиятику тощо, а гасити борги доводиться жінці. Вона, може, й хотіла б змінити ситуацію, але не знає, як саме. Адже мешкає разом із дитиною в квартирі, яка оформлена на чоловіка. На її претензії чоловік не реагує і далі позичає. Вона зверталася до банку, просила, щоб йому більше не давали грошей. А вже існуючі кредити мусить сплачувати, бо побоюється, що за банківські борги можуть відібрати квартиру. Спільно з юристами Безоплатної правової допомоги ми, здається, знайшли вихід.

Зверталися громадяни й з іншими юридичними питаннями, не пов’язаними із сімейним насильством. Всі отримали роз’яснення. Загалом же маю сказати, що послуги офісу Безоплатної правової допомоги в Рівному досить популярні. Сюди звертається чимало містян.

Нерідко темою звернення стає питання призначення аліментів чи стягнення заборгованості з їх сплати. Добре, що цього року почали діяти зміни до законодавства, які змусили багатьох неплатників виплатити заборговані кошти своїм дітям. Віднайдено дієві важелі впливу на недобросовісних батьків: обмеження права керування автомобілем, можливості виїзду за кордон тощо. 

Б’ють не тільки дружин, а й чоловіків і батьків

– Сімейні проблеми – дуже делікатна тема. Її не часто обговорюють зі сторонніми. Чому ви вважаєте, що люди підуть з цим до «сімейних радників»?

– Дійсно, насильство в сім’ї – це те, про що не розповідають навіть найближчим. У нашому суспільстві є стійкі стереотипи: «б’є – отже, любить», «треба потерпіти, щоб у дітей був батько, сім’я», «я без нього не дам раду собі і дітям» і так далі. Через те й немає статистики про сімейне насильство, а є лише цифри про його наслідки: побутовий травматизм і вбивства. У різних областях ставлення людей до цієї теми відрізняється. Більше того, воно різне у мешканців сіл і міст. Чимало жінок роками зносять побої, вважають такі стосунки в сім’ї нормою. Вважають, що не зможуть вижити без чоловікових коштів. Думають, що жертвують собою заради дітей, навіть не замислюючись над тим, як таке життя позначається на їхніх дітях. Якими вони виростуть, спостерігаючи за жорстокістю батьків. І що згодом принесуть у свої сім’ї. Трапляються й протилежні ситуації. Б’ють і чоловіків. У деяких сім’ях жінки зловживають алкоголем і перетворюються на сімейних тиранів. Непоодинокі випадки, коли вже дорослі діти знущаються над своїми батьками. Ті не можуть поскаржитися, бо соромно. Адже йдеться про рідну дитину. Якщо заявиш, то потім муситимеш ще й штраф за неї заплатити. Бо «дитинка» п’є, ніде не працює і коштів не має.

У нас не розвинута система сімейних психологів, які допомогли б справитися з такими проблемами. А до влади й правоохоронців звертаються вкрай рідко, бо не вірять, що їхня допомога буде дієвою.

Сімейні ж радники – це звичайні люди. Дехто з колег відчув на собі схожі проблеми. Тому ми хочемо допомогти і знаємо як це зробити. Головне – почати. Якщо ми полегшимо життя хоча б кільком людям, то інформація про це пошириться через так зване сарафанне радіо. І будуть звернення. Про це можна говорити на прикладі Львова, де такий проект стартував трохи раніше. У прийомні дні біля кабінету сімейних радників збираються черги, чимало людей звертаються в телефонному чи он-лайн режимі (є група в ФБ, – прим. ред.).

– У Рівному «Сімейні радники» приймають раз на тиждень. Розкажіть, як відбуватимуться такі прийоми.

– Прийом проходитиме щосереди з 14-ої до 17-ої години в офісі Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: вул. Кавказька, 7, І-й поверх. Спілкуватися громадяни будуть безпосередньо з сімейним радником, сам-на-сам. Представники правоохоронних структур, правники знаходитимуться в сусідньому кабінеті і, за потреби, консультуватимуть, допомагатимуть. Можливі також он-лайн консультації з фахівцями.

Ми не стоїмо на місці, постійно вчимося й удосконалюємося. І сподіваємося, що люди повірять «Сімейним радникам» і звертатимуться до нас.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 16 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?