Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
 
Червень 2016
 

Натоптані стежки Надії Горецької | Газета 7 Днів

Натоптані стежки Надії Горецької

16.06.2016 17:04
Переглядів:276

Мешканці сусіднього будинку прийшли в ОСББ «Учитель» і попросилися: «Візьміть нас до себе». Бо  захотіли  й собі жити так гарно і комфортно, як сусіди.

Учительська робота

Приклад успішних ОСББ нашого міста свідчить, що успіх треба шукати не в спеціальній кваліфікації голів чи високих технологіях обслуговування будинку, а в умінні знайти підхід до людей. А хто його може знайти краще, ніж учитель? Якщо в людини є педагогічний досвід і вона вміє професійно переконати, навчити, присовістити, виховати, то це якраз те, що потрібно, аби досягти успіху в перетворенні наших багатоповерхових будинків з попелюшок у принцеси.

Аби таке перетворення відбулося, треба, щоб його захотіли люди. Ті самі, які звикли вилизувати свої квартири і не звертати уваги на те, що діється за їх порогом – на площадках, сходах, у під’їздах, на прибудинковій території. Ця багаторічна звичка грунтується на так само багаторічному усвідомленні: квартира – моя територія, а за все, що діється поза квартирою, я не відповідаю. Зламати такі віджилі стереотипи можуть вчителі в силу своєї кваліфікації, тому й виходять з учителів успішні голови ОСББ. 

У двох попередніх випусках «Буднів ОСББ» ми вже довели цю доктрину, розповівши про успішний досвід двох вчительок-пенсіонерок: колишнього викладача хімії Людмили Солончук, котра нині очолює ОСББ «Шухевича, 8», та екс-учительки німецької мови Раїси Чумак, котра очолює ОСББ «Орбіта-Північ». Сьогодні – розповідь ще про одного ветерана освітянської ниви – колишню вчительку початкових класів, а нині успішну голову ОСББ «Учитель», що діє за адресою Князя Володимира, 37, Надію Горецьку. Про її будинок можна справді сказати, що він з попелюшок вибився у принцеси, і на цю принцесу їдуть дивитися делегації з інших будинків міста та навіть з інших міст. Бо за короткий час ОСББ «Учитель» із сірої депресивної панельки перетворився на перлину всієї околиці – веселий ошатний різнобарвний дім, що радує око свіжофарбованими стінами в оптимістичних тонах райдуги. 

Шлях з попелюшок у принцеси

Недавно до неї прийшла делегація з сусіднього будинку за адресою Міцкевича, 9а. Сусіди з такої ж панельної 9-поверхівки (тільки довшої на один під’їзд) довго приглядалися до порядків ОСББ «Учитель», а потім напрямки запропонували Надії Петрівні: «Беріть до себе й нас». Коли Надія Горецька пішла в той будинок на збори мешканців, люди повторили запрошення в один голос: «Візьміть нас. Ми хочемо, щоб і в нас були такі порядки, як у вас». Надія Петрівна спочатку вагалась. Та бухгалтер Алла Володимирівна Олійник, яка працює з нею пліч-о-пліч в ОСББ, категорично сказала їй: «У вас же всі стежки натоптані. Ви все в цій справі знаєте». Отже, Горецька погодилась. Бо й справді має досвід і відчуває у собі впевненість цей досвід повторити на сусідньому будинку.

12 квітня в сусідньому будинку вже створили ОСББ, то тепер Надії Горецькій доведеться наново пройти той шлях, який вже пройдено в ОСББ «Учитель». Що це за шлях, розказувати довго. Тому ми згадаємо лише основні його віхи.

Взагалі-то перетворення в будинку розпочалися ще тоді, коли він не був об’єднанням співвласників, а в ньому діяв ЖБК. З 2005-го Надія Петрівна, ще працюючи в РДГУ, поєднувала основну роботу з таким неоплачуваним громадським навантаженням, як головування у своєму ЖБК. Але оскільки їхній житлово-будівельний коо­ператив, як і практично всі інші ЖБК тої пори, входив до об’єднання житлових кооперативів, то це було практично те саме, що й звичайним комунальним будинкам бути в комунальних жеках. Квартплата там губилася, як у бочці без дна. 

З 1989 року, відколи збудовано цей дім, поточні ремонти в під’їздах робилися всього раз – це за 23 роки життя в жеку. Саме тому мешканці вчительського кооперативу й вирішили трансформувати свій коо­ператив в ОСББ і вийти з об’єднання ЖБК. Відтоді всі зібрані в будинку гроші стали залишатися в будинку, і це одразу стало помітно. 

«Було дуже-дуже важко, бо до 2010 року проблеми тільки нагромаджувались. Ну а з 2010-го, відколи діє ОСББ, Надія Горецька за підтримки свого дієвого правління, до якого входять 13 найактивніших мешканців, та всієї громади будинку встигла осилити стільки різних украй необхідних для дому справ, скільки жоден жек Рівного не зробив для комунальних будинків за всю їхню історію.

- Насамперед об’єднання вирішило земельне питання – приватизувало прибудинкову територію. 

- Теплові лічильники тут встановили для кожного під’їзду окремо.

- Поставили газові лічильники.

- Переробили термоізоляцію всіх труб у підвалах.

- Привели до порядку горища, підвали, ліфтові приміщення. Поставили двері на всі ці приміщення і закрили їх на замки, ключі від яких зберігаються у голови ОСББ.

- Відремонтували електромережу, в тому числі й замінили фрагменти електрокабелів. А також привели в порядок щитові, замінили й опломбували електролічильники та автоматичні вимикачі на щитках, встановили світлодіодні світильники над під’їздами та на всіх поверхах із датчиками реагування на світло, так звані «день-ніч».

- Зливні труби переробили таким чином, щоб вони на виході, як це було раніше, не замерзали.

- Відремонтували асфальтне покриття біля під’їздів.

- Замінили дашки над під’їздами.

- Поставили вікна на горищах та в підвалах.

- Щоб можна було без проблем перекривати воду, на стояках встановили нові крани.

- Завезли грунт, щоб упорядкувати прибудинкову територію. 

- Придбали сучасний інвентар для роботи двірника, в тому числі й газонокосарку.

Але всі ці справи, які громада здійснила практично повністю за ту частину квартплати, що залишається від обов’язкових витрат на поточне обслуговування будинку, – це, так би мовити, дрібниці порівняно з капітальними проектами, які вдалося здійснити в будинку за останні роки. 

Капітальні втручання, які змінили будинок практично до невпізнанності, вдалося реалізувати завдяки тому, що громада останнім часом щороку брала участь у конкурсах проектів Муніципальної програми сталого розвитку.

Звичайно, левову долю таких дорогих проектів фінансує міський бюджет, який оплачує від 80 до 70 відсотків їх вартості. Та є ж громади, які, вигравши в конкурсі, відмовились від реалізації проектів, бо не змогли зібрати навіть свою не таку велику частку їхньої вартості (від 20 до 30 відсотків). 

В ОСББ «Учитель», де живуть переважно вчителі, тобто люди з невисокою зарплатою, теж зібрати гроші непросто. Проте, щоб зірвати проект, тут таке просто неможливо. Злісних боржників практично нема. Тих двох мешканців, які мають поточні борги понад тисячу гривень, Надія Петрівна не вважає злісними боржниками. «Всякі люди є, і всякі треба», – філософськи каже вона, коли чиясь поведінка не вкладається в загальні правила.

Отже, мешканці ОСББ «Учитель» осилили за підтримки міського бюджету роботи з: 

- влаштування нового даху, 

- утеплення будинку, 

- капітального ремонту ліфтів. 

А цього року роблять термомодернізацію гарячого і холодного водопостачання та водовідведення і теплопостачання.

Міняється будинок – міняються й люди

Червень надворі, та гроші на новий капітальний ремонт здали ще не всі. Проте голова ОСББ з цього приводу не панікує. «У нас же вчителі живуть, – каже, – почнуть іти у відпустки, отримувати відпускні, то й зберемо необхідну суму. На цьогорічний капремонт збираємо по 633 гривні з квартири. Бували в нас суми більші, та й то ми справилися». 

Здається, скільки того часу минуло від створення ОСББ! Всього шість років, а як докорінно помінялися стосунки людей у будинку, стиль їхнього життя, їхнє ставлення до всього, що діється навколо. На перших порах на збори мешканців збиралося 99 відсотків мешканців, а це перестали й ходити, бо переконалися, що все йде добре, що хазяйнує голова правильно і вміло, то що там пильнувати чи перевіряти.

goretska_ofis

А сама Надія Петрівна нарадуватись не може на двірника. Василь Грібінчак – свій мешканець. Отже, прибирає він у рідному будинку. І робить це на совість, хоча це ж для нього друга робота, а перша – вчитель французької мови. Він ніколи не має спокою. «То йому фарбу подавай, щоб підфарбувати лавочки чи парканчики, то вапно, щоб дерева і бордюри підбілити, то бруски, щоб лавку підремонтувати», – не може надивуватися активності двірника голова. Він і косить сам новою газонокосаркою. То коли раніше перед святами збирали толоки, щоб прибрати довкола будинку, тепер потреби такої нема – двірник усе зробить сам. Він каже, що ця робота йому в радість, замість фізкультури.

Повторення пройденого

Надія Горецька ніколи не ігнорує запрошення з тих будинків Рівного, які створюють ОСББ і шукають спікерів, що мали б у цій справі досвід. Якось вона навіть у Квасилів їздила на запрошення мешканців. І в себе приймає делегації, що їдуть в ОСББ «Учитель» за досвідом. Ділиться контактами партнерів, розповідає, що та де шукати, скидає людям на флешки зразки документів. Дивлячись на новачків, вона згадує свої початки, як колись плакала і ночі не спала, шукаючи виходи з різних тупикових ситуацій. «Ми були першопрохідці, – каже Надія Горецька, – нам не було кому допомогти. Я сама до всього доходила власною головою.

А впевненості мені додавала підтримка міського голови Володимира Хомка. Він був моїм союзником буквально у всіх справах і щиро вболівав за наші проекти. Тепер же у багатьох ОСББ міста є гарний досвід. Треба тільки не лінуватися його переймати».

Тепер і сама вона користується власним досвідом на користь нового будинку, який взялася виводити в люди. Вже провели в сусідньому домі толоки, розчистили місця загального користування. Люди вийшли на толоки дружно, працювали завзято, то Надія Горецька щиро порадувалась за свій новий дім – піде діло на лад, коли є така для неї підтримка.

А тепер подають документи на конкурс Муніципальної програми сталого розвитку – беруться за капітальний ремонт труб у підвалі. «Там треба все починати з нуля», – каже Надія Петрівна. Але в її голосі нема ні страху, ні песимізму. Я почула в ньому тільки азарт, який відчуває людина, коли береться за нову справу. Особливо, коли ця справа їй – до снаги.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
5 + 13 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?