Пошук продовжує молодь | Газета 7 Днів

Пошук продовжує молодь

04.05.2017 11:51
Переглядів:295

У квітні незабутній просвітянці, колишній голові Союзу українок Рівненщини Любові Гаврилюк було б 86 років. Найкращою згадкою про відому рівнянку є продовження головної справи її життя – збереження правдивої історії України, зокрема періоду визвольних змагань. 

Березне. Гарячі жнива воєнного 1942 року.

Надвечір’я. Дві маленькі сестрички намагаються жати свій лан. Недалеко польовою стежкою йдуть один за одним до лісу повстанці і тихо-тихо, гарно-гарно співають українську пісню. Дівчата голів не підіймають. Мама не раз так їм наказувала: «Не дивитись!» Та ось до них підійшли два вояки.

– Чому ви самі, де ваша матуся? – спитали.

– Вона хвора, вдома лежить.

– Покладіть серпи на межу і йдіть додому, – сказали вони.

Дівчатка так і зробили. А коли на другий день знову прийшли на лан жати, то все жито було вижате, зв’язане в снопи і складене в копи. В одній з них вони знайшли два серпи.

Така зустріч не могла не залишити глибокого сліду в серцях малих Люби і Надійки Радіо. Це було перше їхнє знайомство з вояками УПА під проводом Тараса Бульби-Боровця. Зерно добра і гуманності, вкинуте в серце справжніми патріотами України, переросло в любов до України та її кращих синів, які полягли за свій рідний край. А вони ж були такими молодими, хотіли орати і сіяти, любити, ростити дітей і внуків.

Хто б тоді міг подумати, що одна з цих дівчаток, Люба Радіо (Гаврилюк) – майбутня голова Союзу українок Рівненщини. Виховувалася вона в патріотичній родині. Тож і не дивно, що пані Люба стала активною просвітянкою, а згодом у 1992 році очолила Союз українок Рівненщини.

Найважливішою інвестицією в майбутнє, вважала пані Люба, є патріотичне виховання молоді. Не раз на засіданнях відділу Союзу українок вона говорила, що ми вже звикли до нарікань на пасивність молоді. Щоб достукатися до сердець молодих, Любов Гаврилюк переконувала її такими словами: «Треба любити свою рідну матір, якою б вона не була – хворою чи здоровою. І так само – свою землю, країну. Треба допомогти їй одужати, якщо хвора. Бо хто ж, як не ми? Пам’ятаймо, що Україна – це найкраща наша квітка на землі».

Заповітною мрією голови Союзу українок Рівненщини була Школа шляхетних українок для дівчат із бідних родин. Цією своєю мрією пані Люба «заразила» колегу по роботі – вчительку Олену Іванову, яку привела в Союз українок. У 1996 році Олена Іванова очолила Школу шляхетних українок міста Рівне. Мета школи – виростити з дівчинки-українки активну, шляхетну, відповідальну громадянку. Головним пунктом діяльності Школи шляхетних українок міста Рівне була дослідницько-пошукова робота про учасників визвольних змагань, щоб молоде покоління знало справжню історію України. Ми відшукали інформацію про багатьох борців-героїв УПА. Серед них:

Мельничук Лідія Тихонівна (1922–2005) з Посягви, зв’язкова УПА;

Мельничук Василь Тихонович, її брат, з Посягви, вояк УПА, псевдо «Чорнокрил»;

Мельничук Тихон Михейович (1902 р.н.) з Посягви, був ще в польському підпіллі, а потім в УПА;

Феськов Адам Іванович (1922–1991) із Шубкова, учасник повстанського руху, за що став в’язнем концтабору в Комі АРСР;

Грещук Микола з Бугрина, курінний УПА, відбував каторгу в сибірських шахтах;

Бойко Павло (1922–2005) з Тернопільщини, служив у дивізії «Галичина»;

Габа Ярослав, випускник Київського університету імені Шевченка, побратим Павла Бойка;

Маменко Лідія Федорівна з родини Іванчуків (24.02.1928) з Верхівська, учасниця бойових дій, санітарка УПА з 15 років).

Гордимося також нашими частими зустрічами з великими патріотами Галиною Петренко, Лідією Мельничук, Павлом Бойком, Вірою Нестеровою, Даркою Лещак, Наталією Негребецькою, Надією Мудрик, Анастасією Кватирою. Ось на таких живих прикладах у школі ми дізнавались, як здобувалася наша незалежність.

Славні герої «воскресли» завдяки юним пошуковцям. А живі нові герої йдуть їм на зміну, боронячи сьогодні нашу незалежність від злого агресора на сході України. Пошук триває.

Ірина ОСТАПЧУК,

Ірина ГЕРУС,

колишні учениці Школи шляхетних українок міста Рівне

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
10 + 1 =
More information?

Ризикну порушити спірну тему про балкони та лоджії. Спершу їх будують, а поті... Далі

 «Це – на убогих», – казав мій дід, збираючись до церкви і кладучи в кишеню дрібДалі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?