Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
Лютий 2014
 

Повідомлення про помилку

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls в menu_set_active_trail() (рядок 2405 із /home/dnivrvua/domains/7d.rv.ua/includes/menu.inc).×

Катерина Сичик: «Рівняни охоче працюють над своєю мовною культурою» | Газета 7 Днів

Катерина Сичик: «Рівняни охоче працюють над своєю мовною культурою»

20.02.2014 00:00
Переглядів:797

Завтра, 21 лютого, ми відзначатимемо Міжнародний день рідної мови. Про те, що таке любов до рідної мови та як «живеться» українській мові в нашій державі, напередодні свята журналіст нашої газети спілкувалася з головою міського об’єднання товариства «Просвіта», заступником начальника управління освіти, заслуженим ­працівником освіти України Катериною СИЧИК.

– Катерино Іванівно, на вашу думку, в якому становищі нині перебуває українська мова в Україні? Чи потрібно її сьогодні захищати?

– Так, треба. Адже держава може існувати як єдиний організм тільки тоді, коли в ній буде панувати єдина державна мова. На жаль, українська залишається в багатьох регіонах державною тільки на папері. І ця проблема виникає через російськомовних полі­тиків, чиновників, які не здатні вивчити ще одну мову. Зрештою, вони не знають і російської, однак уперто і цілеспрямовано формують громадську думку про те, що прості українці на сході хочуть розмовляти тільки російською.

– Чи вплинув якимось чином на розвиток україн­ської Закон про мови?

– Ні, не вплинув. А духовну, зокрема мовну, кризу в державі він поглибив. Хоча, з іншого боку, загострив нашу увагу, «розбудив» деяких політиків, котрі, заколихані ідеєю про рівність слов’янських мов, забули, що рідне завжди треба захищати.

– Як ви вважаєте, чи сприяли останні суспільно-політичні події в Україні популяризації української мови? Я помітила, що нині багато російськомовних громадян, навіть на сході країни, проголошують гасла Майдану українською, а подекуди й переходять на спілкування українською мовою.

– Ви самі дали відповідь на своє питання. Справді, сьогодні стало модно проголошувати гасла Майдану українською. Хочеться вірити, що це не тільки данина моді, а йде від щирого серця. Ра­дісно від того, що ті, хто не знав Державного гімну, за ці місяці його ви­вчили, співаючи на євромайданах країни.

– Минулого року в Рівному деякі громадяни висловлювали побажання, аби відкрити у місті безкоштовні курси української мови. Як ви ставитесь до такої ініціативи? Чи потрібно це рівнянам і чи є реальна можливість орга­нізувати такі курси?

– Я вважаю, що такі безкоштовні курси української мови потрібні. Можливість їх організувати є. Усі, хто бажає такі курси пройти, нехай звертаються до мене як до голови громадської організації. І фахівці у нас є хороші, бо споконвіку у «Просвіті» були найкращі учителі української мови та літератури. І приміщення для курсів є чудове – наш просвітянський музей-світлиця, де самі стіни та експозиції допоможуть відчути глибину і силу укра­їнського слова.

– Захист та поширення рідної мови є одним із ­напрямків діяльності «Просвіти». Які конкретно кроки ви робите?

– На перший погляд здається, що кроки на захист та поширення рідної мови не радикальні, не масштабні. Однак тут потрібно оцінити те, що вони спрямовані на молодь. З іншого боку, треба розуміти, що ми, просвітяни, йдемо до людей, які працюють у різних галузях, йдемо просто на вулиці. Проводимо вуличні диктанти, розповсюджуємо інформаційні листівки. Не раз організовували в різних мікрорайонах міста акцію «Суржику – ні!», ­символічно спалюючи «мовне сміття».

У Міжнародний день грамотності для держслужбовців традиційно проводимо диктанти. 8 вересня 2013 року диктант був Шевчен­ківським, з нагоди 200-ліття від дня народження Кобзаря. Молоді просвітяни проводять по місту фоторейди «Знайди помилку». Хочу вдруге підкреслити, що участь у цих заходах беруть юні рівняни. Втішно, що байдужих до мовних питань у нашому місті немає. Усі охоче «піддаються» тестам на мовну грамотність і готові працювати над собою, покращувати мовну культуру.  Найбільше молодим людям подобається участь у патріотичних флешмобах, арт­мобах, які спонукають і поспівати, і поговорити, і порухатися.

– Одним із просвітянських заходів, який став уже традиційним, є конкурс до Дня рідної мови «Намалюй рідну мову». Цікаво, а як би намалювали її ви?

– Я б намалювала маму над колискою. У вікно заглядає тихесенько вечір, а з маминих вуст ллється колискова. А ще б намалювала гурт колядників, які прославляють Бога рідною мовою. Можливо, на моєму малюнку було б символічне дерево українського роду, на коренях якого викарбувано слова «рідна мова».

– Рівне – це місто, де переважна більшість населення спілкується швидше суржиком, ніж українською мовою. Як можна популяризувати спілкування чистою літературною мовою серед людей?

– На мою думку, це можна зробити через різноманітні ток-шоу патріотичного характеру за участю учнівської молоді, через фестивалі сучасної української пісні, через створення альманахів творчості, які пропагують усе українське, через запровадження в ЗМІ рубрики «Говори українською», зокрема і в газеті «Сім днів».

– Як ви вважаєте, чи існує любов до мови і якщо так, то з чого вона починається?

– У Святому Письмі сказано, що любов – це Бог і що без любові людина – ніщо. Джордж Байрон стверджував, що людина, яка не любить свою країну, а отже, і рідну мову, нічого любити не може. З чого починаються щирі почуття до рідної мови? Якщо говорити пафосно, то з віри в те, що твоя рідна мова – найкраща, що у ній – сила і майбутнє землі, на якій живеш. Якщо сказати просто і від душі, то любов до мови починається з того, що говорити нею для тебе – як дихати. Чи можна не любити те, чим живеш?

Марина ФУРС

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 5 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?