Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
 
Січень 2016
 

Право на землю є, а землі нема | Газета 7 Днів

Право на землю є, а землі нема

06.01.2016 10:46
Переглядів:1506
Земельні скандали час від часу вибухають і затухають, бо підкидати дров у це вогнище насправді нема звідки. У Рівному практично не залишилося вільної землі, отож нічого ділити і нема чого скандалити. Про подробиці земельного питання ми розпитували начальника управління земельних відносин міськвиконкому Сергія ТАРГОНІЯ.

– Сергію Георгійовичу, напевне, подією минулого року в Рівному стало масове виділення землі для учасників АТО. Чи справді, коли цей найбільший масив землі поділили, в Рівному практично не залишилось вільної землі?

– Справді, це була подія. У нашому місті для учасників бойових дій під будівництво житлових будинків розробили детальний план території масиву на 764 ділянки в районі вулиці Костромської. Міська рада затвердила спеціальний Порядок розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в АТО, та сім’ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі їм земельних ділянок безоплатно у власність. Одне слово, зробили все для того, щоб кожен учасник АТО – мешканець Рівного – отримав у рідному місті земельну ділянку під будівництво житлового будинку. Досі Рівне залишається чи не єдиним містом, яке виділило таку велику кількість земельних ділянок для учасників бойових дій.

Після такого масового виділення землі у Рівному вільних ділянок практично не залишилось, окрім масиву в мікрорайоні «Тинне» та поодиноких земельних ділянок, яких можна назбирати в різних мікрорайонах міста два-три десятки.

То наскільки перспективне таке явище, як черга на земельні ділянки? Чи мають шанс отримати землю ті, хто стоїть у черзі, а чи це просто анахронізм, який варто відмінити?

– Земельний кодекс України не передбачає черги на земельні ділянки. Однак у Рівному міська влада чергу не скасовує. Цей реєстр ведеться, отже, сьогодні в черзі на отримання земельних ділянок у Рівному є близько 3,5 тисячі людей.

– Коли востаннє надавали ділянки людям з черги?

– У 2009 році. Тоді виділили 10 земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд і затвердили їх розподіл згідно зі списками черговості. В тому числі отримали 4 земельні ділянки громадяни, внесені до загального списку; 3 ділянки – люди, внесені до списку на першочергове надання ділянок, і 3 земельні ділянки – ті, хто перебуває у списку на позачергове надання ділянок. Крім того, у 2011 році виділили земельні ділянки тим рівнянам, у сім’ях яких виховується шестеро і більше неповнолітніх дітей.

Час від часу різного роду активісти і борці за права людей розповідають, що кожен мешканець України має право на три безкоштовні ділянки – під забудову, під дачу і під сад чи гараж. Чи справді ми маємо таке реальне право, а головне, чи маємо можливість його реалізувати взагалі і в Рівному зокрема?

– Взагалі це не зовсім так, бо насправді кожен українець має право не на три, а на п’ять ділянок. І це ще не враховуючи земельну частку (пай) для членів сільськогосподарських підприємств. Бо в Земельному кодексі України для громадян України задекларовано право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності: для ведення особистого селянського господарства; для садівництва; під будівництво і обслуговування жилого будинку; для дачного будівництва і під гаражі. Право на безоплатну приватизацію земельних ділянок реалізується раз по кожному виду використання на всій території України. Але, на жаль, можливості отримати все це у нас немає. Візьмемо, наприклад, наше Рівне з його площею майже 6 тисяч гектарів і населенням 250 тисяч чоловік. Для реалізації мешканцями Рівного свого конституційного права на отримання земельних ділянок необхідно мати вільну площу з 10–15 таких міст, як Рівне, причому без багатоповерхової та іншої громадської забудови, доріг парків і тому подібного.

Наскільки активно наше місто продає земельні ділянки через аукціони і тим самим наповнює міську казну?

– Торік у Рівному було продано вісім земельних ділянок несільськогосподарського призначення на конкурентних засадах (аукціонах). Завдяки цьому вдалося поповнити міську казну на 2,5 мільйона гривень. Це були невеличкі шматки землі, сотки по 3–6, які не використовувались. Крім того, вже підготовлено до продажу на конкурентних засадах (з аукціонів) ще 25 земельних ділянок. З переліком цих земельних ділянок можна ознайомитися на сайті міської ради. Тому, користуючись нагодою, хочу звернутися до мешканців Рівного, яких цікавить це питання, знайомитися з лотами і брати участь в аукціонах. На сайті міської ради розміщена вся інформація про ці земельні ділянки. Там вказано їхні кадастрові номери, за ними можна побачити місце розташування земельних ділянок на кадастровій карті.

– Що ви скажете про стосунки з орендарями міської землі – чи змінюються вони в кращий бік? Чи багато залишається таких орендарів, які боргують місту за оренду землі?

– Якщо порівняти надходження від орендної плати за землю до міського бюджету в 2015 році з аналогічним періодом попереднього року, то вони збільшились на 6,7 мільйона гривень.

– Як ваше управління бореться з боржниками, і наскільки ефективна ця боротьба?

– Надсилаємо орендарям пропозиції, проекти угод про внесення змін до договорів оренди землі. Коли не знаходимо спільної мови і не досягаємо згоди щодо укладення додаткових договорів, то подаємо на боржників до суду. Торік відбулось загалом до тисячі судів. Процедура неприємна, зате ефективна.

– Цілком очевидно, що місту вже затісно в його старих межах. Чи є можливість у Рівного їх розширити?

– Найбільшу частину міської землі займають дороги, землі під багатоповерховими житловими будинками і їхні прибудинкові території. А ще ж є школи, лікарні, дитячі садки, аптеки, фабрики, заводи, підприємства, магазини, ринки, річка, озеро, парки, сквери, стадіони і тому подібне. Напевно, коли йдеться про розширення меж Рівного, то в людей на думці можливості отримати ділянку. Мовляв, це додаткова територія, земля, можливість зрушити з місця чергу і так далі. Насправді це не так. Бо якщо взяти прилеглу до міста територію, то практично вся ця земля перебуває у приватній власності. Отже, при зміні меж ця власність збережеться у тих людей, які нею володіють. То чи потрібно змінювати межі міста, чи нехай залишається все, як є, це питання має вирішувати місто разом з тими громадами, які можуть і хочуть з Рівним об’єднатися, щоб від того було всім комфортно.

– Про які підприємства, відомства Рівного можна сказати, що вони використовують належну їм землю неефективно? Чи є можливість покарати неефективних власників, відібравши у них землю на користь громади?

– У 2015 році наше управління підготувало декілька проектів рішень міської ради про припинення права підприємств-боржників користуватися земельними ділянками. Депутати Рівнеради підтримали такі проекти рішень, то за систематичну несплату податку і орендної плати деякі земельні ділянки були зараховані до земель комунальної власності територіальної громади міста Рівного. 

Зокрема, ми вилучили земельні ділянки у ВАТ «Рівнеголовпостач», ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод», ВАТ «РВК» (це земельна ділянка на вулиці Грушевського, територія колишнього овочесушильного заводу, де тепер господарює новий власник).

Підготовлено проект рішення про вилучення земельної ділянки у товариства «Вторма-Рівне». Поступово у нас дійдуть руки до всіх, хто неефективно господарює на міській землі. І це не така далека перспектива, як дехто думає.

Наша довідка: У черзі на отримання земельних ділянок у Рівному є близько 3,5 тисячі людей. А в єдиному реєстрі учасників АТО зареєстровано 1436 чоловік. За результатами жеребкувань торік 753 учасникам бойових дій, які брали безпосередню участь в АТО, земельні ділянки під забудову виділили: 748 учасникам бойових дій – безоплатно у власність, 5 учасникам бойових дій – в оренду.

 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Коментарі

LARYSA

Чому не можна давати земельні ділянки під будівництво без права перепродажу і якщо на протязі 1 року не почалося будівництво-конфіскувати...тоді і корупції не буде...р.с.моїй знайомі (з її слів )пропонували 300$якщо знайде покупця на земельну ділянку в межах міста.

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
10 + 2 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?