Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
4
5
6
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
 
Січень 2013
 

Володимир ХОМКО: «Гіршого року ще не було: | Газета 7 Днів

Володимир ХОМКО: «Гіршого року ще не було:

17.01.2013 00:00
Переглядів:421
держава мало залишила місту, але навіть те, що залишилось, використати не дала»

Рік новий – проблеми старі. Звичайно, даремно було б розраховувати, що сам перехід через календарний рубіж щось докорінно змінить, та все ж певні очікування були. У людей мислячих і поінформованих ці очікування, проте, розвіялися ще перед новим роком, коли став відомим цьогорічний бюджет країни. А перші робочі дні нового року остаточно переконали всіх, що чекати на відлигу у фінансовому розумінні цього слова не доводиться. Торішні платіжки в казначействі як були, так і залишаються замороженими, а тут уже нагрянули нові проблеми і свіжі потреби у грошах. Ця тема була домінуючою в розмові нашого кореспондента з міським головою Рівного Володимиром Хомком. А приводом для неї послужив не настільки глобальний, а цілком локальний факт, який повідомила минулого тижня засобам масової інформації прокуратура області: про те, що прокурори внесли подання міському голові Рівного щодо усунення порушень законодавства в експлуатації ліфтів. Зокрема, прокурори нагадали міській владі, що в Рівному потребують модернізації та капітального ремонту 309 ліфтів.

– Володимире Євгеновичу, чи може такий прокурорський документ щось змінити у долі ліфтів?

– Звичайно, в цьому приписі для нас немає ніякого відкриття. Усе там написано правильно. Ліфти, безумовно, мають бути капітально відремонтовані. Таких правильних приписів ми отримали торік майже чотири сотні. Щоб їх виконати, нам потрібно понад 130 мільйонів гривень. Це тільки за минулий рік. Тепер мені скажіть: як, маючи 10 мільйонів на всі капітальні ремонти житла, можна виконати приписи на 130 мільйонів? Це притому, що крім приписів у місті є ще багато робіт, які треба зробити.

Є ж іще незаасфальтовані двори, неполатані дахи та інші проблеми, які повинна вирішувати місцева влада. Ситуація була б не така катастрофічна, якби не проблеми з бюджетом. Але саме бюджет робить цю ситуацію просто обвальною. І зауважте: це відбувається не тільки у Рівному, але й у всіх без винятку містах України, навіть у Києві – ви могли це побачити по телевізору.

– А чи передбачена в бюджеті якась підтримка ліфтового господарства?

– Не тільки ліфти, а й уся житлово-комунальна сфера цьогорічним бюджетом України забута. На неї передбачено нуль гривень. Закрити цю дірку лише з міського бюджету – нереально. Тим більше що тут також державою створено щонайменше дві проблеми.

Перша – це недофінансування делегованих повноважень, тобто повноважень держави, які мають фінансуватися саме державою, але навмисне нею не фінансуються, а скидаються на плечі місцевих громад. Нас просто змушують за державними рахунками роз­плачуватися власними грошима, які могли б бути використані в тому числі й на виконання приписів прокурора. Знаєте, від усвідомлення цинізму цієї ситуації просто розриває зсередини.

Ось я підрахував, скільки таким чином держава забрала у громади Рівного за останні чотири роки, відколи я міським головою. У 2009-му делеговані повноваження були недофінансовані на 25 мільйонів, у 2010-му – на 35, 2011-му – на 38, торік – на 32 мільйони. Отже, загалом за цей час держава у нашого міста відібрала 118 мільйонів гривень. Це ті гроші, за які можна було задовольнити приписи прокурора чи зробити все необхідне, щоб таких приписів не було. Якби ці 118 мільйонів у нас не забрали, ми б заасфальтували всі двори і покрили всі дахи та й не мали би проблем.

– То що ж із цим робити?

– У минулому номері газети «Рівне вечірнє» прокурор порадив мені подавати на державу в суд. Але є друга велика проблема. У попередні роки ми могли витратити на свій розсуд і відповідно до своїх потреб хоча б те, що залишилося в міській кишені. Та минулого року в нас забрали навіть те, що залишилося. Ситуація, в якій ми опинилися через казначейство, у жодній цивілізованій державі просто неможлива. Коли я розповів про це мерові міста-побратима у Польщі, він навіть не зрозумів, як таке може бути. А в нас це є. Казначейство блокує наші рахунки, а наші протести щодо цього там вважають чи нахабством, чи недоречністю.

Такі заяви – нонсенс. Це – державні проблеми. Причому тут бюджет міста Рівне чи будь-якого іншого міста, якщо державі на щось не вистачає грошей? У нас є свої зафіксовані законом джерела надходження коштів, і ми свої джерела маємо право витратити на себе. Держава недобрала зі своїх джерел – і це її проблеми, – то тепер забирає наші гроші!

– Так сьогодні залізли в кишеню до міста, а завтра, може статися, доберуться до кишень окремих громадян…

– Справді, якщо спроектувати цю ситуацію на конкретну людину, то завтра ви прийдете до банку, а вам скажуть: «Вибачте, за ваші гроші держава виплачує пенсії». Вам яке діло до виплати пенсій? Ви що, брали на себе такі зобов’язання? Ні. Так само й міський бюджет. Він не брав на себе таких зобов’язань, але попри це міста України в році, який щойно минув, недоотримали 5 чи 6 мільярдів гривень. На цей рік нас нічого кращого не чекає. Асоціація міст України, проаналізувавши бюджет 2013 року, підрахувала, що з міських бюджетів уже запланували забрати 30 мільярдів гривень, які недодадуть на делеговані повноваження.

Ще раз нагадую: держава, беручи на себе повноваження, має для цього джерело їх покриття. Є частина податків, які йдуть саме для цього прямо в державу. А є інші податки – для нас. Так-от, держава забирає наші податки, які мають іти для місцевих потреб.

Далі. По нас так само б’є та обставина, що в державному бюджеті нічого не передбачено на комунальну сферу. Ні на дахи, ні на ліфти, ні на воду, ні на тепло. Такого ще не було! Чи це помилка, чи недогляд, сказати важко. Але залишити це так не можна, бо, як людина, яка все життя пропрацювала в комунальній сфері, я відповідально заявляю: комунальна галузь стоїть над прірвою. За офіційними даними 60-70 відсотків мереж тепла і води в Україні – в аварійному стані. У будь-якій європейській державі це було б приводом для оголошення надзвичайного стану. А в нас це привід, щоб забути про галузь у державному бюджеті.

– Намагання під­латати цю галузь з міського бюджету, виходить, знівелювало казначейство?

– У нас 14 мільйонів держава забрала через казначейство. Через те, що там зависли наші платіжки, ми або не розпочинали, або розпочали і не закінчили роботи на десятках об’єктів.
У казначействі пропали капітальні ремонти покрівель на проспекті Миру, 4, Соборній, 326, Волинської дивізії, 19, Черняка, 4, ­Котляревського, 8, Гагаріна, 63, 16 Липня, 2-а. Там же пропали й капремонти доріг, дворових територій, світлофори на вулицях Макарова і Корольова й багато інших справ, які ми збиралися зробити, але з цієї причини зробити не змогли.

Розумію, що в цьому не вина місцевого управління Держказначейства, бо гроші справді акумулюються в Києві. Тому я не збираюся вести війну з обласним казначейством. Але цинізм ситуації полягає в тому, що в усіх інформаціях заявляється, що затримки платежів – неправда. П’ятсот мерів двічі звертаються із цього приводу до Прем’єр-міністра, а їм кажуть, що проблеми не існує. А тим часом у казначействі пропали навіть ті гроші, які батьки школярів готівкою збирали на ремонти, заміну вікон у класах своїх дітей. Це ситуація, для якої я навіть не можу підібрати назви.

– Ви вірите, що вона розрулиться цього року?

– Навряд. Аналіз бюджету цього року не додає оптимізму. Чи ми зможемо забрати ті гроші, які маємо, чи їх нам знову не дадуть? Я не знаю, що планувати. Скажіть, нормальній людині хочеться асфальтувати дорогу чи ремонтувати дах у грудні? Кожен скаже, що це треба робити, коли тепло. Але ж хіба це від мене залежить? Мусимо братися за дороги у грудні, коли падає сніг, бо тоді казначейство нарешті дає гроші.

– Невже розумін­ня абсурдності того, що відбувається, нема у верхах?

– Процитую вам недавню заяву Голови Верховної Ради Володимира Рибака: «…Тенденції до централізації посилились знову. А централізація – явище украй негативне.., оскільки всі фінанси сконцентровуються в Києві, а проблеми на місцях залишаються. Необхідно змінити ситуацію, коли представники органів місцевого самоврядування їдуть до Києва просити гроші і отримують їх за принципом “хочу – дам, хочу – не дам”». Він висловив думку, що держава повинна залишити частину бюджету на виконання своїх повноважень, а решту – 60-70 відсотків – віддати в регіони. І я з цим погоджуюсь.

Я взагалі біль­шість своїх на­дій на позитивні зміни покладаю на Володимира Рибака, який сам протягом десяти років був міським головою і чітко уявляє, чим загрожує містам така ситуація. Дуже сподіваюся, що заява спікера – не спонтанна, а відображає спільну думку керівництва держави, отже, ситуація буде виправлятися на користь місцевого самоврядування. Інакше авторитет влади на місцях через деякий час впаде до нуля. Не думаю, що комусь від цього буде краще.

Розпитувала Людмила МОШНЯГА

Наша довідка

Щодо заяв міського голови Рівного Володимира Хомка про блокування казначейських рахунків заступник начальника головного управління Державної казначейської служби області Марія Дружиніна відповіла: «Якщо на єдиному казначейському рахунку держави немає грошей, то де ми їх візьмемо? І така ситуація з невиплатою грошей в усій Україні, бо в першу чергу державі потрібно заплатити за газ, видати зарплати, заплатити борги Міжнародному валютному фонду. Якщо у держбю­джеті доходи з видатками не збалансовані й існує дефіцит, то інакше й бути не може. Це – як видатки з сімейного бюджету: якщо не вистачає грошей на пальто, то мусиш забирати їх із запланованого на туфлі».

(rivnepost.rv.ua)

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
9 + 0 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?