Архів новин

АТОвці можуть йти на пенсію в 55 років | Газета 7 Днів

АТОвці можуть йти на пенсію в 55 років

05.07.2017 19:39
Переглядів:2277

   Мій чоловік ніяк не може знайти роботу. Нема тепер роботи для нього. На заробітки їхати в цьому віці – теж важко, йому 51 рік. Ми чули, що коли ти був в АТО, то можна достроково оформити пенсію. Мій чоловік був декілька місяців в АТО і вже задумався, щоб знову туди повернутися. Коли він може вийти на пенсію як учасник бойових дій? І скільки для цього треба пробути в АТО?

 

Валентина П., рівнянка

   Про особливості пенсійного забезпечення АТОвців ми попросили розповісти начальника головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області Василя ПЕТНЯКА. Ось що він повідомив:

– У лютому цього року було внесено зміни до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції та надано право дострокового виходу на пенсію за віком учасникам антитерористичної операції.

   Отже, починаючи з 6 лютого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, добровольці, резервісти, військовозобов’язані, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій у зв’язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченням її проведення, безпосереднім перебуванням у районах антитерористичної операції в період її проведення, мають право на призначення дострокової пенсії за віком: чоловіки – після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу 25 років, жінки – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу 20 років. Тобто обов’язковою умовою для призначення дострокової пенсії вказаній категорії осіб є не тільки безпосередня участь у проведенні антитерористичної операції, але й наявність необхідного страхового стажу, який обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, починаючи з 1 січня 2004 року.

   Періоди роботи особи до 2004-го зараховуються до стажу на умовах статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якою до стажу зараховується будь-яка робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, у тому числі військова служба.

   Якщо у вас ситуація, яка відповідає цим умовам, то ви маєте право на призначення пенсії і можете подавати до управління Пенсійного фонду такі документи:

- паспорт;

- посвідчення учасника бойових дій;

- довідку військового комісаріату про період (періоди) безпосередньої участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення;

- довідку про присвоєння реєстраційного (ідентифікаційного) номера облікової картки платника податків. 

У згаданому в листі випадку це право ще не настало, адже чоловікові, про якого йдеться, всього 51 рік.

   На жаль, при зверненні учасників АТО за призначенням пенсії фахівці управлінь Пенсійного фонду України в області стикнулися зі серйозною проблемою, вирішення якої не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Конкретно: у системі персоніфікованого обліку немає відомостей про страховий стаж вказаних осіб за періоди проходження служби у зоні проведення АТО. Проблема зумовлена неврегульованістю питання подання звітності про сплату страхових внесків за осіб, які проходять службу в силових структурах.

   Згідно із законом особи, які проходять строкову військову службу, та військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Однак, оскільки законодавство не передбачило форми подання довідок про нараховані суми грошового забезпечення, військові частини, військові комісаріати та інші уповноважені на це органи не зазначали інформацію про номер облікової картки застрахованої особи. Через це внести такі дані до системи персоніфікованого обліку було неможливо. Відповідно, звітність до системи персоніфікованого обліку за військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та осіб, які проходять строкову військову службу, не подавалася. Тому органи Пенсійного фонду України не проводили персоніфікований облік зазначених осіб у зв’язку з їхнім особливим статусом, а також тим, що при призначенні пенсій на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» страховий стаж не визначається.

   Лише з 1 червня 2016-го законодавчо передбачено подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Але, як засвідчує практика, навіть з того часу військові частини не включають персоніфіковані відомості про суми грошового забезпечення осіб з числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу до звіту, що подається органам доходів і зборів і, як наслідок, такі відомості не потрапляють до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. 

   Тому період проходження служби у зоні проведення АТО до 1 червня 2016-го не може бути зарахований у страховий стаж до прийняття відповідного законодавчого акта, а з цього дня – до подання страхувальниками звітів про нараховане грошове утримання. Для вирішення питання подання страхувальником звітів про суми нарахованого грошового забезпечення з 1 червня 2016-го учасники АТО мають право особисто звернутися до керівництва військової частини, у якій проходили службу.

   Неврегульованість питання щодо подання звітності призвела до такої ситуації, у якій учасники АТО з одного боку наділені правом дострокового виходу на пенсію за безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, а з іншого – фактично позбавлені права на зарахування періоду участі в АТО до страхового стажу для визначення права на пенсію та обчислення її розміру. Сподіваємось, що найближчим часом ця проблема буде законодавчо врегульована.

 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
14 + 4 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?