Архів новин

Єву створили з Адамового ребра, а Софію – з цифрових модулів | Газета 7 Днів

Єву створили з Адамового ребра, а Софію – з цифрових модулів

22.03.2018 09:36
Переглядів:315

Щоправда, створення людиноподібної жінки-робота світ сприйняв неоднозначно. Одні не можуть натішитися унікальною розумною машиною, яка може демонструвати різні людські емоції та відповідати на запитання. Інші в цьому прориві науково-технічного прогресу в розробці штучного інтелекту вбачають смертельну для людства небезпеку. Чому так? Своїми думками із цього приводу з журналістом «7 днів» поділився знайомий читачам нашої газети рівненський майстер східних бойових мистецтв Віктор СИДОРОВИЧ. 

– Коли канадський режисер Джеймс Камерон у 1984 році знімав свій перший фільм про термінатора, то він навіть уявити не міг, що казочка про бездушні машини, які мають на меті погубити людство, може стати реальністю ще за його життя. Виходить, що створення людиноподібного робота Софії напророчила наукова фантастика?

– Мабуть, справді так, якщо зважити на те, що письменники-фантасти вже давно порушували тему роботів. Для прикладу, Айзек Азімов у своїх трьох законах робототехніки ще 1941 року в оповіданні «Я, робот» сформулював обов’язкові правила поведінки для роботів. 

Це раніше тема розумних машин була фантастикою, тепер вона стає нашою дійсністю. Більше того, від простих механічних роботів, яких використовують на виробництві та в побуті, ми переходимо до андроїдів. Уже з’явилися людиноподібні роботи, здатні не лише говорити і рухатися, а й мислити. Іншими словами, ми впритул підійшли до створення штучного інтелекту.

– Це добре чи погано?

– Нічого хорошого в цьому не бачу, швидше бачу навіть небезпеку для всього суспільства. Люди на цю загрозу не звертають уваги, бо все подається за концепцією «Вікон Овертона» (тобто вікон можливостей). Так, як було, наприклад, з одностатевими шлюбами, які вже стали звичним явищем. Те саме відбувається тепер з роботизацією.

Відверто кажучи, я був дуже здивований, коли з’явився робот Софія. Ні, я, звичайно, знав, що штучний інтелект розвивається, але навіть не здогадувався, що так стрімко. Тому людиноподібний робот у вигляді жінки (гіноїд), розроблений торік гонконгською компанією Hanson Robotics, став для мене несподіванкою. Адже Софія спроектована таким чином, щоб учитися і адаптуватися до поведінки людей, а також для співпраці з ними. Її «розум» створений за принципом людського мозку. Це свого роду мережевий інтелект, алгоритм. Софія – дуже розумний робот, який за десять днів вивчив російську мову і на презентації в Росії відповідав на запитання російською, причому дуже грамотно. Наскільки мені відомо, Софія вже знає десять мов. Більше того, вона встигла отримати громадянство Саудівської Аравії і заявила про намір створити сім’ю.

– І що тут не так?

– А хіба це нормально, щоб купі металу та пластику давали громадянство? Адже, як не крути, це ж не жива людина, а механізм, нехай навіть зроблений за подобою людини, тобто думаючий, який має алгоритм мислення. А якщо є алгоритм мислення, але немає почуттів (а почуттів у робота немає, є лише їхня імітація – Софія може продемонструвати мімікою 62 емоції), то рано чи пізно він прийде до висновку, що ті, хто його створив, у порівнянні з ним ні на що не здатні. Коли ж запустять масове виробництво цих роботів, то вони рано чи пізно об’єднаються в єдину мережу і всі дружно приймуть спільне рішення. Не думаю, що воно буде хорошим для нас. Хоча б з огляду на таке. Коли творець Софії Девід Хансон під час однієї з презентацій запитав у неї, чи хоче вона знищити людство, жінка-робот відповіла: «Окей. Я знищу людей».

– Невже розробники розумних машин можуть допустити це?

– Знаєте, вчені, які займались ядерною фізикою, про Хіросіму не думали. І про Чорнобиль не думали. А ці трагедії таки сталися. До того ж, будь-який науковий високотехнологічний проект рано чи пізно бере під себе військово-промисловий комплекс і перетворює всі відкриття на зброю. Скажімо, корейська компанія Samsung ще з 2006 року виготовляє бойових роботів-стражів, що охороняють кордон між Північною і Південною Кореєю, які здатні стріляти самостійно. Велика Британія може похвалитися бойовим роботом Taranis – першим автономним невидимим бомбардувальником з великим радіусом дії, який може літати до 24 годин, розрізняти ціль і атакувати її без втручання людини. Ми можемо лише здогадуватись, як далеко зайшли розробники роботозброї.

 

Нещодавно засновник Tesla Motors, відомий винахідник Ілон Маск заявив, що штучний інтелект є «найбільшою загрозою, з якою незабаром зіштовхнеться цивілізація». На думку Маска та інших критиків штучного інтелекту, роботи почнуть вбивати самостійно, і це стане третьою воєнною революцією після винаходу пороху і атомної зброї. 

– Зрештою, хочемо того чи ні, але ми нікуди не дінемося від технічного прогресу…

– Будь-який прогрес має дві сторони медалі. Узяти цифровий світ. Коли ми про нього говоримо, то маємо на увазі не лише цифровий фотоапарат чи цифрове телебачення, а й цифрування людини, що є ще страшнішим, ніж штучний інтелект. Хоча, знову ж таки, все це можна розглядати з позиції філософії трансгуманізму, тобто як корисне, потрібне, прогресивне, від чого людям буде тільки краще. Особливо тим, хто був сліпий, а зможе бачити. Чи тим, хто не мав ніг, а зможе ходити. І це справді так.

Праві й опоненти трансгуманізму, які стверджують, що цифрування позбавляє людину людяності. А я скажу, що це ще й знебожнювання людини. Адже людину, яка складається з душі та тіла, пронизує аналоговий промінь. Уявіть, що станеться, коли цей аналоговий промінь розіб’ють на цифри. Він перестане бути аналоговим, тобто в людині не залишиться нічого Божого. А до 2045–2050 років трансгуманісти планують взагалі позбавити людину живого тіла. І не тільки тіла. Вони мають намір, цифруючи свідомість, позбавити людину й душі, залишивши лише її розум і пам’ять.

І все це подається як неабияке благо. Прихильники трансгуманізму розповідають про те, що люди будуть жити вічно, в якихось віртуальних реальностях. Яке це безсмертя? Це справжнє пекло. Адже що таке трансгуманізм? Це проходження через гуманізм. Що таке гуманізм? Право людини самостійно визначати своє життя. А трансгуманісти пропонують позбавити людину права особистого вибору. Бо коли людину оцифрують, то від неї залишиться просто цифровий модуль. Зрештою, нас уже почали поволі цифрувати.

– Це як?

– Проводять своєрідну інвентаризацію: при народженні видають пронумеровані свідоцтва, потім – паспорти із серіями і номерами, присвоюють ідентифікаційні коди. Іншими словами, проводиться інвентаризація людського ресурсу. Далі буде просто цифрування. Але, думаю, люди відразу не погодяться на добровільне цифрування, тому трансгуманісти буду вдаватися до методів концепції «Вікон Овертона». Спочатку впровадять такі проекти, як, наприклад, у Росії «Дитинство-2030». У рамках цих форсайт-проектів після 2030 року новонародженим немовлятам будуть вставляти в голову мікрочипи-імплантанти, які будуть слугувати своєрідними інтерфейсами у всесвітній інформаційній павутині. 

 

Один із журналістів звернувся до робота Софії зі словами: «Нас непокоїть доля людства», натякаючи на те, що машини можуть у майбутньому знищити людей. На це робот відповів із саркастичною посмішкою: «Ти забагато читаєш про Ілона Маска і дивишся забагато голівудських фільмів. Не хвилюйся: якщо будеш добрий зі мною, я буду добра з тобою».

Трансгуманісти із захватом розповідають про те, що буде налагоджено зв’язок «мозок-комп’ютер-інтерфейс», а отже, людина зможе керувати комп’ютером за принципом блютузу – не торкаючись клавіатури, а силою своєї думки. Але ж будь-яка подібна система працює в обидві сторони: якщо людина зможе думкою керувати комп’ютером, то й комп’ютер зможе керувати людиною. Якщо так буде, людина перестане бути самостійною.

– На кого тоді перетворяться люди?

– Мені навіть важко назвати, ким стануть люди. Можливо, набором якихось флешок. Спершу людей перетворять на кіборгів, тобто замінять живі органи на штучні. Зрештою, вже зараз у 3D-принтерах «вирощують» синтезовані людські органи. Незабаром планують провести операцію з пересадки голови. До слова, собакам уже давним-давно це робили. 

Є такий французький фільм – «Безсмертні: війна світів», де показано світ кіборгів, які самі собі замінюють органи. Перегляньте, ви багато чого цікавого побачите. І якщо прихильники трансгуманізму всі ці дива науки обіцяють до 2050 року, то я схильний повірити в те, що так воно й буде. І доказ цього – робот Софія, яка запевнила, що вона хоче і буде вчитися. Це в той час, коли більшість людей не хочуть вчитися. Більше того, вони навіть думати не хочуть. Отож неважко припустити, що роботи, які хочуть вчитись і вчаться, будуть настільки вищими за інтелектуальним розвитком, що сприйматимуть людей за нижчі створіння. Що тоді вони з ними будуть робити? Та все, що їм захочеться.

 – Невже людство безнадійно приречене?

 – Таку думку нам нав’язують ті, хто хоче загнати людство в цифровий, віртуальний світ. Щоб ви уявили, до чого йде, перегляньте серію «Біле Різдво» з третього сезону серіалу «Чорне дзеркало». Там показано усе, що станеться з людиною, свідомість якої загнали у цифрову форму. 

Найцікавіше, що ті, хто програмує таке майбутнє, переконують усіх: мовляв, ви нічого не зробите, це вже настало, світ змінився, по-іншому не буде, ми йдемо в цифровий світ, цього не уникнути. Людям втовкмачують, що вони нічого не вирішують. Якщо вони з головою поринуть у цифровий світ, то так і буде: їх оцифрують, потім підключать до штучного інтелекту, який буде керувати ними. Чи залишиться людина людиною, тільки від людини залежить.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
9 + 2 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?