Архів новин

Архієпископ Рівненський і Острозький ІЛАРІОН: «Дві помісні православні церкви – неможливі» | Газета 7 Днів

Архієпископ Рівненський і Острозький ІЛАРІОН: «Дві помісні православні церкви – неможливі»

31.05.2018 10:10
Переглядів:1139

Із владикою цього разу ми говорили про тему, що у всіх на вустах: бути чи не бути об’єднанню православ’я в Україні? Українці нині настільки розділені – на багатих і бідних, на лівих і правих, на тих, що живуть на підконтрольній і непідконтрольній території. І ще за багатьма ознаками ми розділені, не миримося, не знаходимо спільної мови. Може, хоч церква покаже нам приклад єднання і згуртує всіх нас, рабів Божих, довкола себе…

– Владико, вас можна назвати міністром закордонних справ вашої церкви. Тому ви, мабуть, точно в курсі того, що відбувається. На якій стадії зараз переговори з Константинополем щодо автокефалії православної церкви в Україні?

– Передусім я хочу нагадати про те, що вже сталося. А сталося вперше за багато років незалежності нашої держави таке: Президент України і Верховна Рада вперше однодумні та одноголосні в питанні автокефалії та питанні об’єднання української церкви. Зроблено найважливіші кроки, про які всім вже відомо: прийняте звернення Верховної Ради, направлено лист Президента України до Вселенського Патріарха. І, що дуже важливо, вперше для вирішення цього питання об’єднались Українська православна церква Київського патріархату і Українська автокефальна православна церква. Всі наші підписи вже подані до канцелярії патріархії Вселенського Патріарха. 

Наступний позитивний крок такий: Патріарх Варфоломій дуже швидко скликав Синод, на якому прийняли рішення про початок процедури розгляду надання автокефалії об’єднаній українській церкві. Звичайно, попереду ще багато важливих кроків. Наступним буде той крок, що Вселенський Патріарх Варфоломій звертатиметься до інших помісних церков за підримкою нашого об’єднавчого процесу. Я впевнений, що ця підтримка буде. Та вона й уже є. Єдина церква, яка виступала і, звичайно, буде виступати проти, – російська. А все тому, що, коли українська церква стане єдиною, об’єднаною, російська вже не буде такою великою, не зможе зловживати своїм панівним становищем і не буде диктувати, що треба й що не треба, всьому православному світу.

– Якщо московська церква не долучиться до цього об’єднання, то чи можуть бути у державі дві помісні церкви? Чи в одній державі може бути тільки одна помісна церква?

– Ні, дві помісні церкви апріорі неможливі. І це добре розуміє наша влада, також це розуміння вже прийшло до всього українського суспільства. Дуже скоро, і я вірю, що це станеться ще в цьому році, Україна матиме єдину Українську помісну православну церкву і, можливо, ще залишиться російський екзархат. Тобто сучасна УПЦ Московського патріархату після надання томосу об’єднаній церкві автоматично перейде в ранг екзархату від Російської православної церкви.

– Дуже різняться статистичні дані про кількість в Україні єпархій Київського і Московського патріархату і про кількість віруючих, які належать до них. Власне, у протилежних сторін – протилежна й статистика. Де шукати достовірні дані, і які вони насправді є?

– Насправді ситуація така: є статистика кількості парафій та священнослужителів і кількості парафіян у них. І ось як дивно виглядає ця статистика: за кількістю парафій Українська православна церква Московського патріархату переважає Київський патріархат майже вдвічі.

За статистикою, яку вони подають, під егідою УПЦ МП є 11 тисяч парафій. За офіційною статистикою, яку подає Київський патріархат, у нас є 6 тисяч парафій. Але ми подаємо статистику правдиву, а вони подають і всі ті парафії, які свого часу, ще в дев’яностих роках, вже перейшли до Київського патріархату. А в них за статистикою ці парафії залишаються.

Тому протилежна картина спостерігається в статистиці парафіян. За даними Київського патріархату в нас є більш як 15 мільйонів парафіян, а за статистикою Московського патріархату різні джерела називають різні числа – чи то сім, чи вісім мільйонів. Це можна побачити через гугл. Можна знайти в інтернеті, наприклад, Центр Разумкова чи іншу організацію, яка займається соціологічними дослідженнями, і побачите, що їхні дані збігаються.

– Чи правда, що ще цього літа, до річниці Хрещення Русі, це питання може бути вирішене і Вселенський Патріарх надасть томос про автокефалію православної церкви в Україні?

– Ми всі очікуємо на це, віримо в це і молимось, щоб це сталося. Але як благословить Господь, як воно буде в дійсності, це відомо одному Богу. Зараз у всіх храмах Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної церкви звучать два особливі прохання і особлива молитва, щоб Господь якомога швидше об’єднав наші церкви, додав сміливості і укріпив помисли Вселенського Патріарха в питанні об’єднання, аби до кінця року наш, український народ мав довгоочікувану єдину Українську православну церкву.

– Уже йдуть переговори про те, хто її очолить?

– Я вважаю, що тут варіантів бути не може. Єдина людина, яка послідовно за це бореться, – Патріарх Київський і всієї України-Русі Філарет. Тому логічно було б, щоб саме ця людина стала на чолі об’єднаної церкви.

До речі

Рівненські депутати теж звернулися на сесії до церковної теми

На останньому пленарному засіданні сесії Рівнеради міські обранці прийняли рішення на підтримку звернення Президента України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію православної церкви в Україні.

«Вважаємо, що рішення Константинопольської Матері-Церкви про надання автокефалії православній церкві в Україні буде актом глибокої історичної справедливості, оскільки саме з Константинополя Україна прийняла хрещення… Створення автокефальної православної церкви в Україні зміцнить єдність українського суспільства, усуне можливість деструктивного втручання зовнішніх сил у політичні та соціальні процеси в Україні», – рівненські міські обранці підтримали такі тези одностайно.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
7 + 4 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?