Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
30
31
 
Липень 2018
 

Назад до зрівнялівки | Газета 7 Днів

Назад до зрівнялівки

12.07.2018 09:27
Переглядів:361

Не все так справедливо в тому осучасненні пенсій, як обіцялося. А ще воно здорово вдарило по бюджету Пенсійного фонду, який ще глибше сів на дотаційну голку державної казни. Про ці та інші речі ми говорили з начальником Головного управління Пенсійного фонду України в області Василем ПЕТНЯКОМ.

Дотації вже перевалили через половину потреби

– Василю Васильовичу, наскільки дотаційні сьогодні обласне і міське управління Пенсійного фонду?

– Власні надходження головного управління Фонду в нашій області та надходження єдиного соціального внеску (ЄСВ) покривають десь 45–48 відсотків від потреби. А місячна потреба в коштах – 660–670 мільйонів гривень.

– Але, мабуть, обласний центр забезпечує своїх пенсіонерів і обходиться без дотації?

– На жаль, це не так. Було раніше, що міста Рівне і Кузнецовськ (тепер – Вараш) обходились без дотації і закривали свої потреби самі, та з минулого року вже й вони стали дотаційними. Наприклад, Рівне забезпечує тільки 87 відсотків коштів від потреби у виплатах для пенсіонерів міста.

– Чим це пояснити?

– Відбувається мінімізація, скорочується чисельність працівників. Був якийсь рух догори торік, коли мінімальна зарплата збільшилась до 3200 гривень, а отже, зросла й база оподаткування. Відрахування ЄСВ зросли тоді на 50 відсотків. І все вже збалансувалось, ми перестали брати кредити для ліквідації касових розривів. Але з 1 жовтня торік зробили осучаснення пенсій, а з 1 березня цього року – підвищення військовим пенсіонерам, отже, таким чином зросли обсяги виплат. Оце з 1 липня знову зробили масовий перерахунок тих пенсій, що прив’язані до прожиткового мінімуму.

Стаж різний – пенсія однакова

– Тобто з цього місяця пенсіонери знов отримують надбавки?

– Не всі. Останнє підвищення пенсій стосується тільки тієї категорії, яка отримувала 1372 гривні. Це люди, які, наприклад, вийшли на пенсію з неповним стажем, чи інваліди. Зараз їхні виплати підтягнули до нового прожиткового мінімуму – 1435 гривень, отже, в липні пенсії цих людей збільшаться на 63 гривні.

– Значить, мінімальна пенсія тепер зросла до 1435 гривень?

– Не зовсім так. Сьогодні є два мінімальні рівні пенсій. Для тих, хто пішов на пенсію, відпрацювавши необхідний стаж (20–25 років до 1 жовтня 2011 року, тобто до реформи Тігіпка, або 30–35 років для тих, хто йшов на пенсію після жовтня 2011 року), але з маленької зарплати, з 1 жовтня 2017-го запроваджена мінімальна пенсія 1458 гривень. Для цієї категорії з 1 липня нічого не змінилося. А ті, в кого не було повного стажу, отримували прожитковий мінімум – 1372. Мінімум зріс, то й пенсію їм збільшили – до 1435 гривень.

– Виходить, що, хто відпрацював необхідний стаж і хто його не заробив, тепер фактично зрівнялися у виплатах? Адже різницю у 23 гривні можна й не брати до уваги…

– Справді, знову вийшла зрівнялівка. Якось не можемо ми від цього відійти. Треба, щоб проминуло два-три покоління, аби люди зрозуміли, що тільки ти сам можеш заробити собі пенсію, і ніякий дядя нічого не приплатить тобі з огляду на ту маленьку зарплату, за яку ти працював і відповідно до якої начислили пенсію. Осучаснення відбулось. У людей, які працювали на шкідливих виробництвах і мали високооплачувані робітничі професії, пенсії виросли навіть удвічі. А в тих, які пішли на пенсію недавно з маленької зарплати, вийшла мінімальна. Вони незадоволені і показують на тих інших: «Чому в них така велика? А в нас чому маленька?»

Люди нарікають, що на таку пенсію неможливо прожити. І це правда – на неї прожити неможливо. Це копійки у співвідношенні з нинішніми цінами. Значить мінімальні пенсії треба підтягувати. А коли їх підтягувати без втручання в пенсії більш високооплачуваних пенсіонерів, виходить зрівнялівка. Підтягують тих, що отримують мінімум, вони доганяють тих, хто трішки вирвався вперед. І це постійний процес: хтось вирветься, а хтось потім доганяє. Треба, щоб осучаснення відбулось не в розмірах, а в поняттях: щоб кожна людина зрозуміла, що вона повинна працювати так і отримувати стільки, щоб заробити собі на гідну пенсію.

У керівника – 100 тисяч, у підлеглого – тисяча

– Василю Васильовичу, але нині людям, які працюють, буває важко впливати на цей процес. Їх часто беруть на роботу за умови, що легально платитимуть мінімалку, а решту – в конверті. З тих тіньових грошей не платяться податки, єдиний соціальний внесок, от вам і виходять майбутні злидарі-пенсіонери. Тим часом начальники себе, рідних, не обділяють. Недавно ви назвали керівників, які отримують по 50–100 тисяч гривень зарплати, а мають десятки підлеглих із зарплатою по тисячі. Це правда, що при високій зарплаті є та грань, за якою єдиний соціальний внесок не платиться, отже ті, хто отримує сто тисяч зарплати, платять цей податок тільки з половини суми?

– Так, усі названі вами тенденції мають місце. У квітні цього року (це останній місяць, за який я маю повні дані) в області було майже шість тисяч роботодавців, які виплатили найманим працівникам зарплату, меншу за мінімальну. Людей, які таку зарплату отримали, офіційно налічується понад 25 тисяч. Середня виплата цим людям становила 2037 гривень при рівні офіційної мінімальної зарплати 3723 гривні. У Рівному 939 роботодавців виплатили менше від мінімалки 11 тисячам найманих працівників. Найбільше таких фактів зафіксовано в сільському господарстві, мисливстві, добувній промисловості, будівництві, на транспорті, у поштовій та кур’єрській діяльності. Найнижчі показники зарплати у Рівному зафіксовано у працівників, що надають транспортні послуги, у поштарів, працівників оптової і роздрібної торгівлі, харчування, будівництва. Наприклад, у будівельників це 5 тисяч гривень на місяць.

– Важко повірити. Тарифи будівельників – захмарні. Не будуть вони працювати за такі гроші.

– Не будуть. Ви ж знаєте: той, хто плитку кладе, має стабільний тариф за квадратний метр лицювання, і то в доларах. Не буде лицювальник працювати за 5 тисяч гривень на місяць.

– Значить платять одне, а декларують інше.

– Так і є. Хоч у будівництві і платять більше за мінімальну зарплату, але реальну все ж приховують і різницю платять людям у конвертах. Разом з тим в області є більш як півсотні роботодавців, які нараховують людям зарплату понад максимальну величину бази нарахування. А ця величина – 55 845 гривень. Тобто якщо зарплата в людини 100 тисяч гривень, то ЄСВ береться тільки з 55 845 гривень. З іншої частини суми нічого не беруть. Зарплату понад цю величину отримують 153 застраховані особи, з яких 37 – керівники підприємств. Їхня середня зарплата – 100 тисяч гривень.

– Назвете цих рекордсменів?

– Я б не хотів озвучувати імена, бо після попереднього випадку в мене вже запитали, навіщо я їх озвучував. І, до речі, в області є ще 387 керівників, в тому числі 241 – у Рівному, яким нараховується мінімальна зарплата, а то й менше. Середня зарплата цих керівників – 1600 гривень, а в Рівному ще нижча – 1538 гривень.

– Знову важко повірити.

– Ніхто не вірить. Це чистої води мінімізація і ухилення від оподаткування. Такі мізерні зарплати нараховують керівникам у торгівлі, сферах надання в оренду приміщень, вантажних перевезень, в агентствах нерухомості, діяльності в сфері права, у ресторанному господарстві. Тобто у всіх тих видах діяльності, де в ходу готівка.

– Що з цим робити?

– Пенсійний фонд моніторить інформацію і надає дані всім зацікавленим органам – владі, сфері соцзахисту, фіскальній службі, управлінню з питань праці. Вони на підставі цих даних готують і проводять перевірки. Зокрема, з початку року за наслідками такої діяльності вдалося легалізувати 762 робочі місця. У підсумку донараховано до Пенсійного фонду з початку року 462 тисячі гривень.

В області збирається лише 45–48 відсотків коштів від тих сум, які потрібні на виплату пенсій пенсіонерам Рівненщини. А місячна потреба в коштах становить 660–670 мільйонів гривень.  Рівне також перейшло у розряд дотаційних міст, адже забезпечує тільки 87 відсотків коштів від потреби у виплатах для міських пенсіонерів.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 2 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?