Архів новин

Читайте договір, там усе передбачено | Газета 7 Днів

Читайте договір, там усе передбачено

09.08.2018 17:19
Переглядів:1593

На тему співпраці, налагодження відносин, спірних моментів між електропостачальною компанією та ОСББ ми поспілкувалися із заступником начальника (з комерційних питань) Рівненського міського району електричних мереж ПрАТ «Рівнеобленерго» Вітою МАЛИНОВСЬКОЮ. 

– Віто Ігорівно, голови ОСББ Рівного нарікають на певні непорозуміння, що виникають між ПрАТ «Рівнеобленерго» та об’єднаннями співвласників. Чи можете це підтвердити?

– Навряд чи це можна назвати непорозуміннями. Мабуть, ідеться про взаємовідносини до моменту укладення договору на електропостачання з представниками житлового фонду, зданого в експлуатацію 30–40 років тому. Під час зміни форми управління багатоквартирним житловим будинком договір про постачання електричної енергії на технічні цілі багатоквартирного будинку укладається з новим споживачем на умовах договору про постачання електричної енергії, укладеного з поперед­нім споживачем. Тому виникає питання щодо стану внутрішніх мереж, електрообладнання багатоповерхівок, які ОСББ прийняли від попереднього відповідального за їхнє утримання (ЖКП) балансо­утримувача.

Рівнеобленерго висуває низку вимог для приведення їх у належний і безпечний для експлуатації стан. Відповідні вимоги ми висували і до попередніх утримувачів споруд – складали акти, приписи. Варто зауважити, що не всі ОСББ погоджуються приймати будинки з мережами в неналежному стані, багато хто все ж вимагає від попереднього надавача послуг з утримання будинків наведення ладу з мережами. Крім того, ми розуміємо всі складнощі, з якими доводиться стикатися новоствореним ОСББ. Саме тому йдемо назустріч, укладаємо договори, але з вимогою усунути недоліки протягом, скажімо, трьох місяців. А далі все залежить від конкретного ОСББ – чимало з них шукають можливості оновити електромережі, користуючись програмами співфінансування з міським бюджетом. 

– Куди звертатись, аби укласти договір про постачання електроенергії? 

– Мешканцям ОСББ варто звертатися до місцевого району електричних мереж. У випадку з обласним центром – до Рівненського міського РЕМ, на вулицю Князя Володимира, 71, у 102-й кабінет, до фахівця по роботі з договорами. 

– Які для цього потрібні документи? 

– ОСББ для укладення договору про постачання електричної енергії на технічні цілі багатоквартирного будинку має надати постачальнику електричної енергії такі документи:

1) заяву щодо укладення договору про постачання електричної енергії із зазначенням місцезнаходження та банківських реквізитів ОСББ – відповідний бланк ми надаємо;

2) виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб;

3) рішення установчих зборів про створення ОСББ;

4) статут ОСББ;

5) рішення правління ОСББ про надання повноважень голові правління ОСББ або іншій уповноваженій особі ОСББ на укладання договору про постачання електричної енергії з переліком адрес багатоквартирних будинків;

6) відомості щодо розрахункових засобів обліку (тип, марка, технічні характеристики тощо) (у разі укладення відповідного договору щодо об’єктів, які вводяться в експлуатацію вперше). Ці дані містяться в акті прийому-передачі;

7) довідку про перелік субспоживачів (у разі їхньої наявності).

Акти про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, а також однолінійну схему електропостачання об’єкта ми складаємо в нас, у Рівнеобленерго, на основі наданих нам документів. Так само у нас складається заявка на очікуваний обсяг споживання електричної енергії.

І ще одна важлива деталь – у переліку документів має бути наказ про призначення відповідального за електрогосподарство – з IV-V групою електробезпеки. Наголошу: електрик не обов’язково має бути у штаті ОСББ. Об’єднання співвласників може укласти договір з підрядною організацією, наприклад «Домовою службою», про те, що їхній працівник забезпечуватиме безпечну та надійну експлуатацію електроустановок. Така вимога – не наша забаганка, і я прошу всіх споживачів ставитися до неї з розумінням, оскільки відповідальність за внутрішньобудинкові мережі, їхнє обслуговування та ремонт покладено на власника (організацію, у віданні якої перебуває споруда). ОСББ, дбаючи про безпеку своїх мешканців, повинне подбати і про досвідченого фахівця, який оперативно зможе вирішити ту чи іншу проблему з внутрішньобудинковими електромережами.

– Хто має право обслуговувати внутрішньобудинкові електромережі? 

– Електромережі всередині будинку є технологічними і перебувають на балансі житлово-експлуатаційних організацій. Саме ЖКП, управлінські компанії, ОСББ відповідальні за стан цих мереж. Тому витрати на обслуговування внутрішньобудинкових електромереж включені до структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд і прибудинкових територій (так звана квартплата). Про це йдеться в рішенні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та постанові Кабінету Міністрів України. Якщо ж у власності ОСББ трансформаторні підстанції або лінії 0,4 кіловата (зовнішні мережі електропостачання), об’єднання може укласти з нами договір на обслуговування абонентських мереж. 

– Що потрібно для передачі електрообладнання на баланс Рівнеобленерго? 

– У разі, якщо зовнішні мережі електропостачання (кабельні і повітряні лінії, інше електрообладнання) не є власністю Рівнеобленерго, а були на балансі ЖКП і згодом «перейшли» до ОСББ, насамперед для передачі необхідно привести це обладнання у належний для експлуатації стан. Ми не вимагаємо повної заміни електроустаткування, але просимо, щоб воно відповідало експлуатаційним вимогам. Доводиться чути: «Чому ми повинні вкладати кошти в оновлення електрообладнання, якщо ми передаємо його електропостачальнику?» Але ж у разі передачі власник звільняється від чималих вкладень у цей об’єкт. До прикладу, обслуговування трансформаторної підстанції потребує поточного ремонту, заміни трансформаторної оливи, а все це немалі кошти, які в об’єкт ­доводиться вкладати на постійній основі. Втім, перший крок, який потрібно зробити для передачі,– звернутися до Рівнеобленерго з проханням взяти електрообладнання на свій баланс. Після цього власнику буде направлено перелік документів, які необхідно надати для такої передачі. 

– Чи можуть мешканці ОСББ, у яких облік електроенергії ведеться загальним лічильником, облаштувати індивідуальні, поквартирні вузли обліку та укласти прямий договір на електропостачання?

– Звичайно. Якщо таке бажання виникає, ми проконсультуємо всіх охочих і допоможемо їм. Нещодавно до нас звернулися мешканці вулиць Богоявленської, 38 та Соборної, 348. У них є індивідуальні засоби обліку. Для цього чи у Рівне­обленерго, чи в будь-якій іншій проектній організації потрібно розробити проектну документацію з поквартирного розподілу потужності. Далі потрібно звернутись у наш інформаційно-консультаційний центр для погодження проекту.

Наступний крок – облаштування поквартирних вузлів обліку на сходових клітинах. Згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії для цього необхідно встановити нові засоби обліку, обладнані дистанційною передачею даних (АСКОЕ). Найбільш витратною частиною в реалізації такого проекту є розробка проектно-кошторисної документації та облаштування вузлів обліку. Втім, такою можливістю цікавиться чимало ОСББ. 

– Чи має право електропостачальне підприємство відключати від електропостачання боржника, не повідомивши про це голову ОСББ? 

– Взаємовідносини зі споживачем та Рівнеобленерго регулюються укладеним договором. Якщо у нас укладений прямий договір з власником помешкання, ми повинні про відключення попереджати цього споживача. До слова, згідно з Правилами роздрібного ринку електроенергії, ухваленими НКРЕКП 14 березня цього року, скорочено граничні терміни щомісячної оплати для клієнтів, а також умови відключення боржників. Тепер оплата повинна вноситися споживачем не пізніше як 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено інший термін. Рахунок за послуги сплачується протягом 10 робочих днів з дня його отримання побутовим споживачем і п’яти – непобутовим. Або в інший термін, передбачений договором, але не пізніше ніж за 20 календарних днів після закінчення розрахункового періоду.

– У багатьох голів ОСББ постає питання про врегулювання відносин із провайдерами телекомунікаційних послуг. Останні користуються спільним майном багатоквартирних будинків для розміщення свого обладнання, підключають це обладнання до внутрішньобудинкових мереж електропостачання. ОСББ хотіли б отримувати за це відповідну плату.

– Для цих випадків найбільше підходить договір сервітуту (право на користування чужим майном). Підставою укладення договорів сервітуту є рішення загальних зборів ОСББ. Але це питання до правників. Свого часу дозволи на право користування мережами видавали провайдерам ЖКП. Вони (згідно з наданою ЖКП інформацією) підключені поза приладами обліку споживачів. Якщо є підозри, що ця умова порушена, на письмове звернення ми можемо спільно з представниками ОСББ здійснити відповідне обстеження.

Ще жодному ОСББ, яке до нас зверталося, ми не відмовили в тому, щоб не враховувати при розрахунку споживання, використане інтернет-провайдерами. Тому звертайтеся з усіх питань, що вас турбують, ми готові налагоджувати діалог. Є чимало ОСББ, з якими Рівнеобленерго без жодних проблем співпрацює. Сподіваємося, що їхня кількість збільшуватиметься. Ми відкриті до налагодження співпраці з усіма нашими клієнтами!

Розмовляла Алла ЛІХАЧОВА

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
4 + 2 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?