Архів новин

Голову ОСББ не так просто звільнити, як обрати | Газета 7 Днів

Голову ОСББ не так просто звільнити, як обрати

09.08.2018 17:00
Переглядів:7060

У Рівному вже є ОСББ, де люди задались питанням: як позбутися голови? 

Не секрет, що при утворенні об’єдвнань кадрове питання завжди буває одним з найпроблемніших. Як знайти людину, готову взяти на себе відповідальність за геть запущений будинок, і згуртувати його громаду навколо спільних інтересів дому та всіх його мешканців? Багато громад не створюють ОСББ саме тому, що впираються у це невирішуване питання. Адже треба обрати свого мешканця. Свої, добре знаючи справи будинку та інертність сусідів, відмовляються. От і трапляється, що обирають від безвиході того, хто погодився. 

А потім не знають, як його здихатися.

Мешканці одного з таких будинків звернулися до редакції, бо в них нагромадився великий масив невдоволення справами ОСББ. Тим часом голова об’єднання цього невдоволення не бачить і не чує. Він справно отримує зарплату, що становить більш як половину внесків мешканців на утримання будинку, а решта його не обходить. Разом з тим на претензії мешканців голова не реагує. Вони б уже й раді його позбутися, та голові сподобалось керувати будинком, отже, він тримається за свою посаду і свою зарплату. «Як нам його зняти?» – питають люди, які вже створили для цього в будинку ініціативну групу.

Редакція «Вісника ОСББ» адресувала це запитання адвокату Олені ШЕНДЕРІ, і в розмові з нею ми з’ясували, що це не такий простий шлях. Обрати голову – далебі простіше, ніж зняти.

– Насамперед у будинку має бути створена ревізійна комісія,– каже адвокат.– Минає рік після створення ОСББ, і відповідно до закону голова разом з правлінням має звітувати про свою діяльність. Яким чином? Він повинен надати доступ до всієї бухгалтерської документації, щоб люди бачили витрати на поточне обслуговування будинку, наприклад оплату електроенергії, виплату зарплати, придбання інвентарю, електролампочок тощо, а також витрати на поточний та капітальний ремонти, якщо вони проводились. Ревізійна комісія має все це перевірити і скласти звіт за підсумками ревізії.

Олено Миколаївно, а якщо ревізійна комісія була обрана так само формально, як і голова, то чи має право рядовий співвласник ОСББ затребувати ті документи?

– Так, кожен член має право. Але… Уявіть будинок на 200 квартир, де голова на мінімальній зарплаті, а з кожної квартири його по черзі запитують про надання того чи іншого документа. Це породить хаос. Як наслідок, голова не робитиме нічого, а тільки відповідатиме на ці запити. А зар­плата йому при цьому йде. Двірник мете. Бухгалтер рахує гроші.

– Але в даному випадку навіть двірник не мете. Тільки голова й бухгалтер отримують зарплату.

– Позиція тут має бути така: є голова і є правління, яке працює разом з ним. Поруч працює ревізійна комісія. Якщо голова мудрий і дружить з головою і законом, то він всі рішення, а особливо про витрачання грошей, буде приймати на засіданні правління. Будь-які, навіть про заміну десяти лампочок. Бо йдеться про кошти людей, громади будинку. Адже ОСББ – це неприбуткова громадська організація, отже за кожну копійку співвласник має право спитати: куди і як вона потрачена. Тому в ОСББ мають бути рішення правління з усіх важливих і особливо грошових питань, а також, мінімум раз на рік,– рішення ревізійної комісії.

– Якщо стало очевидно, що гроші витрачаються нераціонально, що час іде, а змін у будинку не відбувається, що тоді?

– Якщо ревізійна комісія перевірила всю бухгалтерію, звела банк, звірила нарахування з надходженнями, а надходження – з витратами, розібрала все по кісточках, як оселедчика, то після цього звіт і рішення ревізійної комісії треба донести до співвласників. Якщо нема можливості зробити це на загальних зборах, то треба вивісити на дошках оголошень.

– Але в даному випадку ревізійна комісія – формальна. Голова ткнув пальцем у кількох людей і таким чином сформував ревізійну комісію. 

– Тоді в будинку має зібратись ініціативна група. Це свідомі люди, які розуміють, що вони платять у порожнечу, що гроші кудись діваються, а в будинку нічого не робиться. Такі люди повинні надіслати голові ОСББ офіційний запит з вимогою надати звіти ревізійної комісії за минулі роки. Якщо минув рік-другий, а співвласники такого звіту не бачили, то такий запит давно назрів.

Голова ОСББ – посадова особа, отже він зобов’язаний протягом місяця відповісти і надати ксерокопію рішення ревізійної комісії. Коли такого рішення нема, очевидно, що громада зайшла в тупик. Тоді варто ініціювати загальні збори, а на них запропонувати перепризначити ревізійну комісію. Коли учасники зборів не захочуть піти на такий крок, то запропонувати провести незалежний аудит за рахунок внесків ОСББ. Якщо бухгалтерсько-аудиторська ревізія зробить негативний висновок чи виявить зловживання (іноді це й зловживанням називати не варто, адже голови ОСББ – люди переважно непрофесійні, вони прийшли до керівництва будинками з учителів, інженерів, музикантів, з різних галузей, тому поняття, як розумно і збалансовано вести будинкове господарство, є не у всіх. Та якщо в ОСББ з десяти тисяч місячних надходжень сім тисяч забирає зарплата, то це не є нормальним. Таке ОСББ – збиткове, і нічого толкового в ньому не зробиш), тоді варто порушувати питання про переобрання голови.

– Хто призначає зарплату голові ОСББ?

– Тільки загальні збори.

– А якщо збори не відбулися, бо не зібрався кворум?

– Можна дозбирувати голоси шляхом письмового опитування.

– Чи може голова бути звільненим від регулярного внеску на утримання будинку та разових внесків на капітальні ремонти? Мешканці даного будинку стверджують, що в них голова має такі привілеї.

– Такого бути не може. У Законі України «Про ОСББ» така «пільга» не передбачена. Крапка.

– Коли ж такі порушення в ОСББ є: зарплату на загальних зборах не затверджували, голова сам себе звільнив від внесків на утримання будинку, і взагалі нічого помітного в будинку за внески співвласників не робиться, куди звертатися мешканцям? Як їм вийти з цього тупика?

– Є декілька шляхів. Писати листи із запитами голові. Якщо він не відповідає, звертатися до суду. Чому до суду? Бо в судовому порядку можна просити призначити аудит. А оскільки рішення суду обов’язкове до виконання, то аудиту можна добитися. Але суд – це гроші. Хто має за нього платити? Логічно, що ініціативна група. Коли ж вона в суді доведе, що певна особа допустила незаконні дії, то можна ставити питання про відшкодування тією особою цих коштів. Але я б ще радила за будь-яких умов вирішувати все планомірно. Варто використати можливість переддоговірного вирішення спору. Ініціативна група, бачачи, що певні функції виконуються незадовільно, має звернутися з письмовою заявою, яку варто надіслати рекомендованим листом (а ще краще – цінним з описом) і затребувати в голови видати для огляду певні документи: протоколи загальних зборів разом з письмовими опитуваннями, протоколи засідань правління, ревізійної комісії. Якщо група отримала відмову чи її вимогу проігнорували, наступний крок – суд. Тільки треба чітко сформулювати, що ви хочете від суду. Перше – провести аудит. Далі, якщо є потреба вже замінити голову, бо ж суд може тривати півроку і навіть рік, а голова тим часом далі буде отримувати зарплату і розбазарювати гроші. То треба провести опитування, яке б показало, що мінімум більш як половина людей проти перебування голови на своїй посаді.

– Люди бувають інертними. Їм незручно висловитись проти свого сусіда.

– Якщо люди інертні, то нічого затівати судову тяганину. Максимум, що можна добитися,– довести в суді зловживання. Якщо вони серйозні, то можна відкрити кримінальну справу. Але ж мета небайдужих співвласників полягає не в тім, щоб покарати конкретну людину, а в тім, щоб вона працювала так, як велить закон.

– Кримінальну справу теж не відкривають просто так. Для цього має бути підстава. Якщо люди побачили, що в опитувальних листах сфальсифіковано їхні підписи, то це підстава для порушення кримінальної справи?

– Підстава. Та я б не хотіла радити людям доводити свої спори до кримінальних справ. Чому? Бо, з одного боку, вони – молодці, адже стали за кермо такого непростого об’єкта, що називається ОСББ, будучи неспеціалістами. А з іншого: не всім вистачає духу визнати, що вони не тягнуть, не вміють, не виходить у них справитися з цією справою. І тоді просто по-людськи треба переконати людину, що вона не тягне, і підвести її до рішення покинути цю роботу.

– А якщо голова все ж вперто тримається за свій пост, а ініціатори вичерпали свої засоби впливу на інертних сусідів, що живуть в одному з ним під’їзді та й не хочуть псувати з ним стосунки, то чи може інший під’їзд вийти з ОСББ у повному складі і створити своє автономне об’єднання?

– Ні, закон цього не передбачає.

– А шкода.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
14 + 1 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?