Архів новин

На установчі збори прийшла половина із запрошених | Газета 7 Днів

На установчі збори прийшла половина із запрошених

05.10.2018 07:27
Переглядів:778

Про ідейного натхненника створення громадської організації «Рада голів ОСББ міста Рівного» нині нагадує хіба що тематична передача на одному з місцевих телеканалів. А тоді, п’ять років тому, коли реформа житлово-комунальної галузі тільки набирала обертів, начальник ДАБІ в області Ігор МІЧУДА перебував в епіцентрі життя рівненських об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Що передувало ідеї згуртування голів ОСББ, які перші кроки діяльності громадської організації назавжди закарбувалися в пам’яті? Своїми спогадами Ігор Мічуда поділився із журналістом «7 днів».

– Ігорю Володимировичу, як так склалося, що саме ви стали ініціатором створення ГО «Рада голів ОСББ міста Рівного»?

 – Не скажу, що випадково, бо ця подія мала свою передісторію. Це тепер ОСББ набуло масового характеру. А тоді, 2013 року, створити об’єднання співвласників наважувалися найвідчайдушніші. Давалися взнаки незвіданість (усе нове завжди страшить) і недоліки в законодавстві, що позначалося на стосунках ОСББ з владою, управлінцями, жеками, підприємствами, що працюють у житлово-комунальній галузі. Виникало багато питань, з якими голови об’єднань співвласників приходили до мене, як до голови ГО «Асоціація працівників будівельної галузі Рівного та області», за порадою. Тоді я і запропонував їм обєднатися, як це зробили будівельники, створивши свою громадську організацію.

У перспективу задуму, щоправда, повірили далеко не всі. Із 50 запрошених на установчі збори, які, до речі, відбулися в конференц-залі газети «7 днів», прийшли лише 27 голів обєднань співвласників. Вирішили: давайте спробуємо. Спробували, і все вдалося. Нині Рада голів ОСББ – авторитетна громадська організація, котра робить свій вагомий внесок у реорганізацію житлово-комунальної галузі Рівного. Та головне, що вона стала надійним плечем для ОСББ міста, представляючи їхні інтереси у владних структурах.

Крім того, при Раді голів ОСББ створено Ресурсний центр, який надає консультаційну допомогу головам новостворених обєднань, проводить для всіх охочих навчання, організовує семінари. А віднедавна в НУВГП започаткували для керівників ОСББ навчання, створивши спеціальну програму із спеціалізації «управління будинком». Як на мене, Рада голів ОСББ непогано розвивається.

– Якими були перші кроки заснованої організації?

  Доволі хаотичними. Після установчих зборів рік, як мінімум, утверджувалися: доносили до міської влади свої ідеї, пропозиції, проекти, плани, бачення. Крім того, займалися просвітницькою роботою: ходили на збори мешканців багатоповерхівок, розповідали людям, що таке об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Тоді багато хто, відверто кажучи, навіть абревіатуру ОСББ плутав з ОБСЄ. Нині й не перерахувати, скільки вечорів ми провели біля під’їздів будинків, де точилися запеклі суперечки. Бувало, нас сприймали як засланих владою агітаторів. Але крок за кроком ми йшли до своєї мети – допомагали людям стати господарями своїх будинків, вирішувати нагальні проблеми багатоповерхівок.

Ще тоді я запустив на телеканалі «Сфера» авторський проект «Будні ОСББ з Ігорем Мічудою», який реалізовував до свого призначення на посаду начальника Держархбудінспекції України в Рівненській області. Тепер цю телепередачу, яка стала своєрідною платформою для обміну досвідом, обговорення злободенних питань, веде актив Ради голів ОСББ. Телепроект отримав багато схвальних відгуків: і не тільки від голів ОСББ, а й від пересічних рівнян. Вони твердять, що, дивлячись ці передачі, бачать, як Рівне на очах змінюється на краще.

– Тобто Рада голів ОСББ зробила свій посильний внесок у реформування житлово-комунальної сфери?

– Безумовно. Вважаю, що робота Ради голів ОСББ дала свої плоди. Як результат, у Рівному є понад півтисячі ОСББ.

Різниця між тим, що було, і тим, що є,– разюча. Тоді не було такого, як сьогодні, попиту на проекти муніципальної програми чи «теплі» кредити. Не кажу вже про міську програму тепломодернізації, котру тільки торік започаткували.

Треба віддати належне міській владі, адже Рівне на підтримку ОСББ з міського бюджету виділяє найбільші суми з-поміж усіх міст України.  Нині наше місто – незаперечний лідер із впровадження енергоефективних заходів. Ще якихось п’ять років тому лише одиниці голів наважувалися брати участь у міських програмах. Решта сумнівалася: чи справді місто дасть гроші, чи здадуть люди свою частку суми, чи вдасться реалізувати проект і т.д. А гляньте, що нині. Коли дивишся на будиночки з вишиванками, то серце радіє. 

 

 

Ось нещодавно побував біля будинку на вулиці Пушкіна, 40. Голова ОСББ поводив, показав, як заварили смітники і викладають плиткою вхідні сходи. Дошки ж оголошень біля під’їздів цієї багатоповерхівки завішані обявами з  пропозиціями про купівлю там квартир. І це – показник. Усі хочуть жити в таких хороших умовах. Адже людина чудово розуміє, що в неї не виникне проблем з електрикою, ліфтом, під’їздом і прибиранням. І це не поодинокі приклади перевтілення. Деякі просто вражають грандіозністю.

Візьміть ОСББ «Мій дім» на Тихій, 7, де на даху багатоповерхівки встановлено сонячні батареї. Такого більше ніде в Україні немає.

– Повертаючись подумки в минуле, які моменти п’ятирічної  давності залишили у вас найбільш прикрі, а які – найприємніші спогади?

– Не хочу нікого образити, але є такий влучний вислів: «Якщо ви хочете побачити принципи прямої демократії, то сходіть на збори ОСББ». Це ситуація, коли у дворі будинку збирається до ста людей і всі знають, як робити, але ніхто палець об палець не вдарить, аби щось зробити. І так триває, доки не знайдеться якась одна дивна людина, яка таки наважиться щось зробити. Більшість вважає: я прийшов на збори, висловив своє «фе» і пішов пити пиво, а голова ОСББ нехай лазить по підвалах, дахах, під’їздах і розгрібає весь безлад. От, наприклад, нещодавно я бачив сюжет про затоплені каналізаційними відходами підвали будинку на Київській, 44. Це ж справжня катастрофа, ліквідація наслідків якої лягає на плечі голови ОСББ. Який це для неї психологічний удар після того, коли стільки зусиль доклала, щоб вичистити ці підвали від накопиченого десятиліттями непотребу, замінити інженерні мережі і тощо!

Хоча й голови ОСББ, чого душею кривити, різні бувають. У мене досі перед очима збори, що відбувалися в гуртожитку на Соборній. Бачили б ви відчай людей, які розповідали, що голова їхнього ОСББ 15 років збирає з мешканців внески і витрачає гроші, як вони твердять, на поїздки до Єгипту. Це притому, що в будівлі панує повний безлад.

 На щастя, приводів для приємних вражень було більше. Хороші спогади залишилися після відвідин зборів на Шухевича, 8. Там все, як швейцарський годинник, працює. Принаймні у мене таке враження склалося. Зрештою, я вдячний долі за кожну зустріч з людьми, які збагатили мене неоціненним досвідом. Гадаю, що збори співвласників стали хорошою життєвою школою для багатьох голів ОСББ.

За останні роки й Рада голів ОСББ помужнішала, стала більш згуртованою. Гляньте, як вони відстоюють інтереси об’єднань співвласників: приходять на сесії міської ради, влаштовують на знак протесту флеш-моби, рішуче висловлюють своє невдоволення, як-от було із затримкою виплати субсидій, центральним органам тощо. Так, Рада голів ОСББ міста Рівного – це сила, з якою рахуються.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 2 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?