Архів новин

Люди мають знати, за що вони платять | Газета 7 Днів

Люди мають знати, за що вони платять

15.11.2018 12:50
Переглядів:1329

Тоді вони охоче долучаються до всього, що робиться в їхньому будинку

Хоча й кажуть, що людина – творець своєї долі, безперечним є і той факт, що ніхто не омине того, що в нього на роду написано. От взяти, для прикладу, Валентину Крат, яка зініціювала створення обєднання співвласників багатоквартирного будинку, та й подалася у світи. А коли за якийсь час повернулася додому, то виявилося, що їй просто судилося поєднати своє життя з народженим з її подачі ОСББ. Відтоді пятиповерхівка на Буковинській, 5 отримала друге дихання. Про те, що змінилося в будинку за останні два роки, журналістові газети розповіла голова ОСББ «Буковинська, 5» Валентина Крат:

– Наша пятиповерхівка здана в експлуатацію у 1995 році, – почала свою оповідь Валентина Богданівна. – Оскільки жек не утримував, як належить, будинок, він перетворився на занедбану будівлю. Я підбила власників квартир створити ОСББ. Провели збори, створили, і я поїхала за кордон. Моя попередниця на посаді голови обєднання протрималася 10 місяців, а потім здалася. «Більше не можу, – заявила мені Наталя Миколаївна Шатрюк, коли я повернулася додому. – Робіть, що хочете». Оскільки я була ініціаторкою створення ОСББ, нічого не залишалося, як взяти управління будинком у свої руки.

– А не скажете, чому попередниця відмовилася?

– Мабуть, через те, що вона занадто добра людина з дуже мяким характером. Наталя Миколаївна зараз у мене в помічниках. Зізнаюся, це просто незамінима людина. Але притаманні їй поблажливість і надмірна поступливість, як кажуть, зіграли проти неї.

– Ви були готові до такого повороту справ, чи стали головою ОСББ через безвихідь?

– Як би вам сказати? ОСББ я очолила в грудні 2016 року. Відверто кажучи, не знала, з чого починати, що робити, куди йти? Бувало, мало не гавкала на Наталю Миколаївну, яка надокучала мені своїми щоденними дзвінками. Не раз казала їй: «Ну що це за кара Божа, що ти мені по кілька разів на день телефонуєш?» А вона одне своє: а ви там були, з тим говорили? Зате сьогодні я Наталії Миколаївні неймовірно вдячна, бо вона передала мені свій безцінний досвід. Про це нещодавно навіть на звітно-виборних зборах говорила.

– А у вас що, кожен рік перевибори голови обєднання?

– Так, раз у рік голова має відзвітувати про свою роботу, після чого, як прописано у статуті, виноситься питання про переобрання керівника ОСББ. Це мене вже на третій термін переобрали.

– Який із реалізованих вами проектів був першим?

– На зборах мешканців було вирішено взяти участь у муніципальній програмі й утеплити будинок. Щоправда, люди були дещо інертними. Поки здавали гроші, настав вересень, а за ним і сезон дощів. Тож перша спроба виявилася невдалою. Хоч трохи коштів ми таки назбирали й переказали на рахунок підрядника. Той обіцяв виставити риштування, втім чомусь відмовився і повернув гроші.

Це був 2016-й, а в 2017-му ми вже мали завершити проект з утеплення частини будинку. На щастя, торік усе склалося якнайкраще: були сприятливі погодні умови, підрядник дуже добросовісно виконав роботу. 2017 року ми утеплили майже дві третини будинку.

Ззовні утепляли фасад, а всередині наводили лад у підвалах – міняли крани (не було жодного робочого як на гарячу, так і на холодну воду). Крім того, поміняли частину труб зливної каналізації, бо з північної сторони затікало в підвал. Словом, почали наводити лад у будинку.

– За логікою, у цьому році продовжили утеплення будинку?

– Не просто продовжили, а завершили. Щоправда, вже не за муніципальною програмою, а за програмою термомодернізації. Минулого тижня підбила остаточні підсумки за фактом: що ми витратили, який внесок припадає на долю громади. Вийшло, що люди мають сплатити 46 відсотків вартості проекту. До слова, щоб погасити кредит, який брали в Укргазбанку, ми пішли іншим шляхом: відсотки фінансової позики сплачує ОСББ, а тіло кредиту – за рахунок відшкодування і внеску мешканців. Ми, як і торік, взяли довгостроковий кредит. Попередній ми за три місяці погасили. В цьому році, взявши позику в липні, сподіваюся, в листопаді погасимо. Разом із тим, треба й підрядникові подякувати. ТОВ «Ребелс», яке утеплювало наш будинок, не тільки якісно виконує роботу (мешканці все під контролем тримали), а й пішов нам назустріч – не чекав на перший внесок громади, а за свої кошти закупив матеріали.

Таким чином у цьому році ми завершили утеплення, встановили тамбурні двері в під’їздах і замінили ще троє зовнішніх дверей. Частково поміняли крани в системі опалення. Повністю вичистили підвали. Що не менш важливо,  частково полагодили дах будинку. Провели освітлення в місцях загального користування, перевірили й відремонтували електрощитові в усіх під’їздах, замінили пакетники. До речі, ще торік на перших поверхах поставили ЛЕДівські лампи. Дякувати Богу, ніхто жодної лампочки не вкрав. Хоча не раз доводилося чути, що в багатьох будинках знімають плафони, викручують лампочки.

– Цікаво, по скільки з квартири збирали на утеплення?

– Мешканці вирішили рахувати не за площею квартир, а за периметром зовнішніх стін. Через це й велика різниця між сумами. Деякі люди (а це один під’їзд), в яких всі три стіни зовнішні, платили по 15,2 тисячі гривень. А дехто заплатив лише 1,5 тисячі. Втім ті, хто вже перезимував в утеплених квартирах (це у нас 8-й під’їзд), дуже задоволені, бо температура на 2-3 градуси вища, ніж раніше. На першому поверсі живе ще одна моя активна помічниця, член правління Наталія Петрівна Щербачук. То вона каже, що в неї була постійна проблема через сирість кутків, холод, а зараз – тепло і комфортно. Люди помітили й відчули зміни на краще: утеплили стіни – стало затишніше, встановили двері – ніде не дме, не гримає.

– Ви самі виступаєте ініціатором що, де і коли в будинку робити?

– Не тільки. Ідей вистачає й у співвласників. Наприклад, торік разом зі мною на прийом до міського голови Володимира Хомка четверо мешканців будинку ходили. Як результат, нам заасфальтували шматок двору. Залишилося довести до ладу діляночку нічийної дороги з вулиці Виговського, якої навіть на карті немає. Взагалі нам нема чого на міську владу нарікати: торік заасфальтували ділянку з 35 квадратів, а в цьому році – місце, де стояли гаражі «черепашки». Хоча, якщо бути відвертим, це далося дуже важко. Я двічі писала звернення до міського голови. На прийом, правда, вже не ходила, щоб не відволікати мера від важливіших справ. Звернулася за допомогою до нашого депутата Назарія Поліщука. З його допомогою вдалося завершити благоустрій прибудинкової території. Ми металеві конструкції, що стояли у дворі, забрали добровільно (в тому числі й я), а натомість облаштували автостоянку. Тепер є більше місця для паркування машини і немає болота.

– Валентино Богданівно, якщо чесно, вам легко працюється головою ОСББ?

– Не важко. У нас дуже хороші мешканці. Більш як із половиною з них я разом працювала понад 25 років. Колись учителька математики Олександра Платонівна (царство їй небесне) казала моїй мамі, що з мене буде хороший оратор і організатор. Напевне, вона була права. Зрештою, організаторські здібності мені доводилося проявляти й на роботі. Ну виходить у мене робота з людьми. Щоправда, не без того, щоб посваритися. Нещодавно один мешканець довів мене до сліз. Я в житті через рідного чоловіка не плакала, а тут чужий доколупав до сліз. Причому абсолютно несправедливо. Та всяке буває. Це ж життя. Насправді я не скандалістка і не кар’єристка. Намагаюся з людьми поводитися по-доброму.

– Нерідко доводиться чути нарікання на те, що деякі мешканці не цінують того, що для них робиться. Відтак нищать світильники, вхідні двері, смітять у під’їздах і ліфтах, ламають лавочки, гойдалки на дитячих майданчиках тощо. А власники квартир на Буковинській, 5 вже відчули себе повноправними господарями будинку?

– Виражених шкідників у нашому будинку немає. Є лише один, який тримає вдома собаку, яку щодня вигулює, але вперто не хоче прибирати навіть біля своїх дверей. З ним просто неможливо говорити.

– Чи не складно збирати гроші на капремонти в будинку?

– Гадаю, відповіддю на це запитання буде той факт, що дехто ще не сплатив минулорічні внески на утеплення. Думаю, трохи почекаємо і подаватимемо на них до суду.

Знаєте, я намагаюся доносити до людей інформацію про все, що зроблено чи планується зробити. Чесно кажучи, дуже важко дався перший рік утеплення будинку. Розрахунків, як таких, не було, бо проектант не зовсім коректно порахувала. Відтак у нас було три розрахунки: один – мій, другий – проектанта, третій – підрядника. З цими трьома документами у нас розбиралася спеціаліст з будівництва, мешканка нашого будинку, Бабак Світлана Борисівна. Вимірювала площі і т.д. Зробила повний розрахунок: документація стільки-то коштує, утеплення – стільки, фарбування балкона – стільки і т.ін. Вийшло простирадло на два формати А4 в альбомному варіанті. Там зазначалося, скільки кожна квартира сплатила, бо було три проплати, а скільки – ще має заплатити. Ці простирадла я вивісила біля кожного під’їзду. Йде людина, глянула. Щось не зрозуміло, подзвонила і перепитала. Так само надаю співвласникам повну інформацію про, наприклад, угоду з банком, комунальні платежі і т.д. Люди мають знати, за що вони платять. Правда, у нас поки дощок оголошень немає. Але, як на мене, краще поміняю десь якогось крана, ніж робитиму дошки. Хоча вони, безумовно, потрібні.

– Які плани на перспективу?

– Мешканці хочуть обладнати в будинку індивідуальне опалення. Наскільки це реально, сказати не беруся. Бо на сьогоднішній день дві квартири, це я знаю стовідсотково, не захочуть цього робити. Вони тут не живуть, а здають помешкання в оренду, отож їм не цікаво вкладати кошти в будинок.

Щодо реальних найближчих планів, то ми їх обговорювали на зборах позаминулої неділі. У нас є два проблемних місця – дах і підвал, де в неналежному стані система опалення. Вирішили, що спершу будемо братися за покрівлю. До 15 грудня треба подати заявку на муніципальну програму. В цьому році співфінансування на такі проекти у співвідношенні 30 на 70. Це дуже вигідно. Особисто у мене є бажання зробити дах із сонячними батареями. Такий досвід у Рівному вже є. Держава відшкодовує такі проекти за програмою енергоефективності. Втім, кінцевого рішення з цього питання немає. Та все буде так, як має бути.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
6 + 3 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?