Не робота, а суцільний конфлікт | Газета 7 Днів

Не робота, а суцільний конфлікт

14.03.2019 15:42
Переглядів:1075

Незначні порушення можуть стати причиною значних неприємностей

Ви не платите штрафів чи постійно «забуваєте» оплатити комуналку, позичили велику суму грошей у знайомих чи не поділили землю з сусідом? Тоді будьте готові до того, що одного «прекрасного» дня потрапите в поле зору державних виконавців. Адже саме такі службовці займаються виконанням судових рішень, в тому числі поверненням боргів. Про особливості їхньої роботи, складних боржників і приписи, які не можна втілити, спілкуємося з начальником відділу державної виконавчої служби Рівненського міського управління юстиції Павлом ЯКОБЧУКОМ.

 Тюхтій із роботою не справиться

– Не секрет, що більшість людей не дуже радіють, коли в їхні двері стукає державний виконавець. Як вам і вашим підлеглим вдається налагодити діалог, адже від цього часто залежить і результат?

– Робота виконавця – завжди на конфлікті. Є одна сторона, яка звертається і хоче, щоб ми забрали щось: гроші, майно. Інша ж не хоче віддавати. Дуже рідко трапляється, коли люди правосвідомі і розуміють, що борги слід оплачувати. Більшість же наших «клієнтів» ухиляється від зобов’язань. Бувають випадки від смішного до страшного. Найпростіше – не відчиняють двері, відмовляються отримати кореспонденцію. Колись було навіть таке: виконавець прийшов до боржника, маючи його фото і копії документів. Той відчинив двері і каже, що тут така людина не проживає, тобто відмовився від свого імені.

Трапляється й так, що у відчинені двері на виконавця спрямовується зброя чи спускають собаку. В нашій практиці був випадок, коли виконавця закрили на восьмому поверсі і попередили, що «вийдеш звідси лише через балкон». Тому я націлюю своїх підлеглих і сам намагаюся додатково до юридичної роботи вчити психологію, способи вербального впливу на людину.

Вміння спілкуватися – обов’язкова вимога до виконавців. Адже кожен фахівець приймає щодня майже 50 осіб. І це лише в кабінеті, я не кажу вже про виїзди і можливі проблемні ситуації. Люди без спеціальних навичок не можуть довго працювати в нашій службі, звільняються. Хоча багатьох робота змінює. Той, хто раніше побоювався навіть сказати зайве слово, з часом загартовується і проявляє характер.

Нещодавно запрацював інститут приватних виконавців. Тепер громадяни можуть звертатися до них, аби виконати те чи інше рішення суду за певну плату. У Рівному вже працює троє приватних виконавців.

– Зважаєте на такі особливості характеру виконавців, коли розподіляєте справи?

– Справи розподіляються автоматично, але як керівник можу впливати на цей процес. Приміром, у складніших випадках, коли передбачається виїзд до «складного» боржника, утворюю виконавчі групи, які будуть спільно працювати. Намагаюся, щоб молоді колеги діяли разом із досвідченішими. Іноді стається так, що спеціалісту доручають справу, де фігурант – його сусід чи близький знайомий. Отож передаю її іншому виконавцеві. Спеціалісти канцелярії виконують кабінетну роботу: реєструють вхідні документи. Всі інші працюють із документами, спілкуються з людьми, виїжджають до боржників.

На мою думку, робота виконавця має бути більше схожа на роботу дільничного: він має бути на території, біля дому боржника, спілкуватися з сусідами, боржником. Але, на жаль, паперової роботи з кожним роком більшає. Хоч і тут є певні полегшення. Наприклад, створено реєстр боржників, ми маємо доступ до всіх електронних баз. Взагалі робота виконавця нелегка , але цікава, бо ми зачіпаємо всі галузі права, часто буваємо в судах. Це дуже хороша практика.

Найважче працювати з банками й аліментниками

– Які справи найпростіші і найлегші до виконання?

– Схема роботи з виконавчим документом однакова як для боргу в 100 гривень, так і для мільйонних зобов’язань. Найпростіше працювати там, де боржники – пенсіонери або люди, які мають стабільну офіційну зарплатню. Якщо сума штрафу невелика, то за місяць-другий він утримується з доходу і справа завершується.

Трапляється й так, що в людини 100 гривень штрафу, а вона починає судитися, писати скарги на виконавців, поліцейських і так далі. Зрештою програє суди і таки сплачує ті 100 гривень.

– За яких обставин складно чи навіть неможливо повернути борги?

– Найскладніші випадки, коли боржниками були банки або кредитні спілки, з якими судилися їхні вкладники. У банках, особливо невеликих, власних коштів чи свого майна не було, усе – орендоване: від приміщення до офісних меблів. Тож повернути заборговане було нереально.

З психологічної точки зору, найскладніші справи – це борги кредитних спілок і аліменти. У кредитних спілках вкладниками були переважно люди похилого віку, бо там їм давали більший відсоток. У нашому місті є три прикрі приклади: «Рівненщина», «Захід-капітал» і «Єдність». До нас приходить дідусь 90 років і каже, що всі свої гроші туди вклав, хотів трохи заробити на відсотках. А тепер дружині потрібні кошти на операцію, бо вона онкохвора. Дуже йому співчуваю, але розумію, що стягнути з кредитної спілки нічого не зможу. А ще й її керівник подав до суду на звільнення себе як керівника, щоб суд визнав, що він уже не керівник. Тоді ще складнішою стає справа, бо претензії нікому висувати.

Складно стягнути аліменти. Буває, до нас приходить жінка з малими дітьми і скаржиться, що їй важко їх утримувати без допомоги. А чоловік офіційно ніде не працює, не має майна і каже, що грошей нема. Але з фото в соцмережі видно, що він і відпочиває, і на полювання їздить. Добре, що тепер ми маємо важелі впливу на таких боржників, можемо обмежувати їх у праві виїзду за кордон, водінні авто, полюванні. Нерідкість – випадки, коли люди приходять і платять по 50 і 100 тисяч одночасно, щоб тільки мати можливість їздити на автівці чи виїжджати за кордон. Лишається категорія, коли з боржника нічого стягнути не можна. Жінки на нас ображаються, пишуть скарги. По-людськи я їм співчуваю, але як юрист нічого вдіяти не можу.

Водночас нещодавно мали справу з трьома недобросовісними отримувачами аліментів. Одна жінка звернулася в головне управління юстиції зі скаргою, що чоловік упродовж 10 років не платить аліментів, а виконавці нічого не роблять. Ми викликали чоловіка, а він показує зошит, де підклеєні всі квитанції про виплати, які він робить із 2006 року. Причому суми в платежах відповідають призначеним аліментам. Стали розпитувати скаржницю, а вона відповідає: «Я не знала, що то були аліменти, думала, то він на цукерки дітям дає».

Або інший випадок, коли жінка подала виконавчий лист із суду, потім написала заяву про відкликання справи з виконання. Тепер же приходить із претензією, що всі ці роки їй не платили аліментів. Викликаємо чоловіка, а він каже, що дітей підтримував і навіть кілька років після розлучення та призначення аліментів вони жили всі разом, як одна сім’я, лиш нещодавно знову розійшлися з жінкою. От і виходить, що ми буваємо втягнуті в сімейні справи. Хоч, по правді, такі випадки одиничні. Частіше саме чоловіки обманюють і ухиляються від відповідальності.

На кожного мудреця доволі простоти

– Ви згадали про складні випадки. А яка нині ситуація з досить гучною справою розплідника Бойка? Є можливість вирішити її найближчим часом і таки звільнити ту територію?

– Справа Бойка відносно проста. Відповідача зобов’язали знести розплідник, але він цього не робить. Ми його оштрафували, спрямували подання на кримінал. Теоретично можемо розчистити територію, але не знаємо, куди подіти собак. До кого ми не зверталися в межах України, їх ніхто не може забрати. Тваринам потрібні спеціальні вольєри, харчування, догляд. Собаки чиповані, але навіть перевірка чипів не дасть інформації про їхніх власників. Та й зробити цього просто так ми не можемо, бо собаки великі, досить агресивної породи. Тож вирішили діяти по-іншому. Нещодавно вилучили двох собак, їх утримували в центрі стерилізації при КАТП 1728. Дали оголошення через ЗМІ, запросили власника, щоб забрав їх. Звернулася пані Корецька, надала відповідні документи, собак забрала. Якби ніхто не прийшов, могли б виставити їх на продаж як майно Бойка.

Ми вже кілька разів виходили на місце, частину вольєрів знесли. До роботи залучаємо комунальників, вони займаються демонтажем. Аби комунальники змогли безперешкодно працювати, залучаємо ще й поліцію. Вона дуже професійно підходить до своєї роботи, завдяки чому ми можемо виконувати свою.

Відчутна допомога поліції й у іншій складній справі, яка у нас на виконанні: знесення частини кіосків біля ринку «Моріон». Є відповідне рішення суду. Але там є група людей, які постійно протестують, намагаються завадити демонтажу. І що цікаво, постійно знімають протести на камеру. Їх консультують і керують ними якісь юристи з Донецької і Січеславської областей. Тож поліцейські без застосування сили чи примусу, «живою стінкою» відтісняють тих, хто заважає демонтажу, щоб ми мали можливість виконати рішення суду.

– Міська рада часто судиться щодо самобудів на міській землі. Яка нині ситуація зі скандальною багатоповерхівкою на вулиці Шевченка, 105, яку звели просто перед приміщенням школи?

– Суд постановив, що цю споруду потрібно привести у відповідність до будівельного проекту. Власники будови, аби захистити її, через рішення суду перевели частину приміщень у житловий фонд. Простіше кажучи, частину офісів переробили на 8 квартир і продали їх. Тепер міська рада судиться, щоб мати правоскасувати право власності на те житло. Уже є частина таких рішень, залишилася одна чи дві квартири.

Проблема в тому, що це житло належить стороннім особам, а не власнику цілої будівлі, тобто відповідачу. Ще одна проблема в тому, що, навіть коли усі рішення по квартирах будуть ухвалені, просто знести самобуд неможливо. Адже суд зобов’язав привести цю будівлю у відповідність до проекту. Цей документ передбачає будівлю в півтора-два поверхи. Це означає, що споруду треба частково розібрати і перебудувати. Тільки за демонтаж верхніх поверхів і проект перебудови потрібно сплатити орієнтовно 3 мільйони гривень. Платити має міська рада. Ці витрати можна було б покласти на власника споруди, але він не має ні таких грошей, ні майна.

Так, є справи, які непросто реалізувати, і нам часто дорікають, що ми не виконуємо вчасно рішення судів. Тож я таким критикам постійно пропоную: «Приходьте до нас, у нас часто є вакансії, проходьте конкурс, я віддам вам це провадження, а ви виконайте його вчасно». На жаль, ще жоден не прийшов.

Фахівець радить

Якщо вам стало відомо про ваш борг чи неоплачене зобов’язання, державний виконавець рекомендує погасити його якнайшвидше. Навіть якщо ви не маєте майна, яке можуть арештувати і продати за борги. Ваше ім’я автоматично опиняється в реєстрі боржників. І рано чи пізно ви можете зіткнутися з певними обмеженнями. Наприклад, не зможете керувати авто чи виїхати за кордон. Додатково доведеться сплатити виконавчий збір – 10% від суми боргу, ще й оплатити витрати на виконавче провадження (від 125 до 250 гривень).

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теґи HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.

Plain text

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси сторінок і електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки і абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 2 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?