Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Грудень 2012
 

Бардак, за який ніхто не несе відповідальності | Газета 7 Днів

Бардак, за який ніхто не несе відповідальності

13.12.2012 00:00
Переглядів:382
Це цілком справедливе визначення для сумнівних фінансових структур, які дурять людей, обіцяючи їм придбання товарів у групах

Остап Бендер, мабуть, плакав би, якби бачив, якого рівня майстерності досягли нині фінансові аферисти. Один із їхніх винаходів – це оголошення про кредит, за яким насправді ховається система «купівлі в групах». Так, це дуже схоже на рекламу кредитів. На кожному кроці паркани, стіни під’їздів, оголошення в газетах пропонують довірливим українцям грошові позики під мінімальні відсотки. Дешеві кредити дають фірми, що мають назви, співзвучні з банківськими установами. Людина, яка спокусилась привабливою пропозицією, згодом розуміє, що насправді отримує послугу адміністрування фінансових активів на придбання товару в групах, і це не має нічого спільного з кредитуванням.

Грошей немає і не буде

Нещасливого дня подружжя рівнян Олена та Максим захотіли зробити ремонт у ванній кімнаті. На жаль, того, що потрібно було для здійснення задуманого, а саме 10 000 гривень, молоді люди на руках не мали. А так хотілося якнайшвидше отримати сучасну модну ванну кімнату. Фірму, яка надавала швидкі кредити, молоді люди знайшли за оголошенням. На місці їм пояснили: щоб отримати кредит, потрібно  сплатити вступний внесок. Гроші на нього Олена з Максимом принесли з ломбарду, куди, піддавшись невимовному бажанню зробити ремонт, занесли всі свої золоті прикраси. Кошти подружжю обіцяли видати через тиждень. Але вони їх так і не дочекались. Добре, що хоч вчасно схаменулись і тверезо оцінили ситуацію: питання стосовно кредиту не вирішується, золото лежить у ломбарді під проценти, та й ніякого ремонту вже не хочеться. Тож вирішили розірвати угоду.

Приклад Олега – типовий для багатьох ошуканих людей. Побачивши на паркані оголошення про швидкий кредит під невеликі відсотки, одразу ж подумав: ось він, шанс стати володарем новенького авто, яке так давно хочеться мати. Вже після першої телефонної розмови з абонентом, чий номер він дізнався з тої об’яви, дівчина на тому кінці дроту повідомила, що можна приходити по гроші. Все, що було потрібно для отримання омріяного кредиту, – паспорт та ідентифікаційний код. Потрібних вісімдесят тисяч гривень під 3,5% річних розписали за такою схемою: щомісяця протягом 180 місяців потрібно було платити по 780 гривень. По 2800 гривень коштували адміністративний платіж та вступний внесок. Поки Олег робив перші проплати, дівчина-менеджер оформляла документи. Коли чоловік повернувся з квитанцією про оплату, вона радісно повідомила, що на отримання грошей можна сподіватися через тиждень, максимум через місяць.

Який уже там договір, коли все так швидко і легко вирішується. Прочитав його Олег удома. І тут же усвідомив, як помилився. В угоді писалося, що фірма тільки формує групу учасників, забезпечує її адміністрування з метою придбання товару і тому подібне. Через тиждень коштів не було. І тільки тоді Олег зрозумів: хоч внески треба платити щомісяця, та чи отримає він обіцяні гроші – не відомо. А вирішивши розірвати договір, натрапив на ще один підводний камінь – вступний внесок і адміністративний платіж не повертаються. 5600 гривень довелося запити холодною водою.

Казка про низькі відсотки

Такі історії трапляються з людьми через їхню фінансову неграмотність, переконані спеці­алісти. Адже не до кінця розібравшись, що й до чого, люди плутають дійсно фінансову установу із псевдофінансовою. Яскраві оголошення приваблюють споживачів спокусливими пропозиціями отримати позику від 10000 до 50000 під 3% річних і виплачувати її протягом багатьох років. Якщо банки або кредитні спілки вимагають від позичальника його особисті дані, довідку про доходи, то тут усе, що потрібно – ваш паспорт та ідентифікаційний код. Таких пропозицій нині на кожному кроці хоч греблю гати.

Під час підготовки цієї публікації ми теж вирішили завітати до офісу однієї з таких фірм. Невелика кімнатка, практично жодних меблів, окрім двох письмових столів, стільців для відвідувачів і невеличкої шафи. За одним зі столів дві дівчини сидять перед екраном ноутбука.

– Кредити тут видають? – запитую.

– Грошові позики. Тут.

Підходжу до стола.

– Мені потрібно 10 000 гривень. Які у вас умови отримання грошей?

Одна з дівчат навіть не відриває погляду від екрана монітора. Відповідає її колежанка. Відповіді короткі і прості, без зайвих роз’яснень.

– Потрібен тільки ваш паспорт та ідентифікаційний код. Відправляємо заявку, через годину з офісу приходить рішення.

– А під які відсотки даєте?

– Можна буде взяти позику і без відсотків.

– Ого! Не треба платити відсотки.

– А вам для чого гроші? – дівчина відразу переводить розмову в інше русло.

– Хочемо купити машину. Частина коштів є, а частину хочемо взяти в кредит. А коли і хто визначить, будуть відсотки чи ні? – безвідсотковий кредит не дає мені спокою.

– При прийнятті рішення це повідомлять із центрального офісу.

– А де він розташований?

– У Харкові.

– Добре, а як потрібно сплачувати позику?

– Платите 390 гривень щомісяця протягом трьох з половиною років. Є дострокове погашення без штрафних санкцій.

– А якісь штрафні санкції є, якщо я, наприклад, не встигну вчасно заплатити?

Тут до розмови підключається друга дівчина.

– 10% від суми заборгованості. Якщо протягом 14 днів не повертаєте, то кошти стягуються в судовому порядку.

– О, так серйозно. А можна буде просити про відстрочення платежів?

– Не знаю. Із цим у нас все серйозно.

– А перший внесок чи додаткові платежі потрібно платити?

– Ні.

Після такої розмови, мабуть, будь-хто спокусився б позичити гроші у цих милих дівчат. Жодних відсотків, жодних документів, жодних додаткових платежів. Але чи все насправді так просто, як здається?

Ви нам гроші – ми вам інформацію

– Такі дешеві кредити дуже часто видають фірми, назви яких співзвучні з назвами відомих банків. Раніше вони позиціонували себе як кредитні спілки, тепер називають себе банками. Схема роботи проста: людина приходить, погодившись з умовами кредитування, платить вступний внесок і після цього отримує договір для підписання. Їй обіцяють, що кошти дадуть через місяць. Потім нібито перевіряють платоспроможність клієнта щомісячними платежами. Заплативши раз, другий, третій, але так і не отримавши обіцяних грошей, людина втрачає терпіння. Одні платять місяцями, дехто – роками. Зрештою з’ясовується: за грошима споживач звернувся не до банківської установи чи кредитної спілки, а до товариства з обмеженою відповідальністю, в договорі з яким прописано, що воно надає інформаційно-консультаційні послуги для отримання кредиту. Виходить, ви платите за те, що вам сказали, що дадуть кредит. А коли саме його дадуть – так зване товариство відповідальності не несе, – пояснює хитросплетіння фінансових аферистів голова правління Рівненської асоціації кредитних спілок Ольга Ігнатьєва. – Це такі собі фірми-посередники, які нібито забезпечують зв’язок між групою адміністрування і споживачами, користуючись авторитетом першої і фінансовою неграмотністю останніх.

Як правило, платежі ділять на три частини. Частина грошей іде за адміністрування, ще одна – за страховку, а третя – це внесок, який споживач накопичує на придбання товару. Якщо ошукана людина подасть до суду на фірму, то їй у ліпшому разі повернуть лише третю частину платежів. Найстрашніше те, що в договорі це все прописано. Закручено, незрозуміло, але прописано і розраховано саме на неуважність і неграмотність людей.

Гарна ідея з поганим душком

Придбання товарів у групах – це далеко не новий вид діяльності. Він існує ще з 70-х років. «Покупка в групах» існує в багатьох країнах світу. Люди зібралися разом і купили щось у складчину. Це і дешевше, і вигідніше. Суть такого виду послуг проста: збирається група осіб, які хочуть придбати певний товар. Найчастіше це житло або машина. Учасники групи періодично сплачують грошові внески, розмір яких залежить від вартості товару. Зібравши потрібну суму, один із членів групи стає власником товару. Працює така система доти, поки товар не придбає останній учасник групи. При цьому компанія-адміністратор здійснює адміністрування і контролює функціонування групи. На жаль, в Україні діяльність компаній-адміністраторів постійно пов’язана з порушенням прав споживачів. Нині є багато обдурених людей, які звинувачують їх в обмані і шахрайстві.

Ось конкретна ситуація, яку можна назвати типовою. Свекор та свекруха читачки нашої газети Олени давно мріяли про авто. І як невістка не вмовляла їх не зв’язуватися з такими організаціями, ті не слухали. Мовляв, потрошку платитимемо і скоро матимемо свою автівку. Свекор записався в одну із груп для придбання товару. Щомісяця потрібно було сплачувати 300 гривень. Чоловік і на заробітки їздив. Усе, що привіз, усе й віддав, бо йому обіцяли – чим більше проплатить, тим швидше отримає авто. Отак сердешні і платили протягом п’яти років. Коли ж зрозуміли, що машину їм купувати пізно, бо ніколи за кермом не сиділи, попросили віддати гроші назад. Але не тут-то було! Посилаючись на фінансову кризу, кошти їм пообіцяли повернути згодом, але все, що отримали пенсіонери, це 500 гривень. А вклали за п’ять років 18 000 гривень – щомісячними платежами, і стільки ж – додатковими. Ці гроші навряд чи побачать.

– Товар у групі розподіляється в три етапи. Перший – пасивний – передбачає щомісячний розіграш лотереї серед учасників групи. Власник щасливого квитка отримує бажаний товар. Другий – активний – учасник групи вносить більш ніж два платежі за місяць, що дає шанс отримати товар поза чергою. Людина, у якої найбільша сума проплати, отримує товар.
І авансовий – якщо заплатити суму, яка перевищує половину вартості товару, то ви стовідсотково його отримаєте, – розповідає Ольга Ігнатьєва. – А тепер давайте для прикладу порахуємо. Якщо нам потрібно придбати товар, який коштує 15 000 гривень. Ми плануємо купити річ за сім років. Стартовий внесок становить 500 гривень як плата за участь у групі. За сім років щомісяця маємо платити 178,57 гривні. Обов’язковою умовою є страхування життя. Обравши середній тариф і страховку 75 000 гривень, розраховуємо, що платіж за такою програмою буде 403 гривні за рік, або 33,58 гривні за місяць. Плата за адміністрування групи становить в середньому 1% від вартості товару. В нашому разі це дорівнює 150 гривням за місяць. Додамо до цього ще банківські послуги за проведення платежу, а це щоразу 10 гривень, витрати при оформленні товару, нотаріальні послуги, отримання довідок і різних документів, які потрібно зібрати. У результаті щомісячний платіж виходить 372,15 гривні. За рік це 4 465,8 гривні, за сім років – 31 260. Якщо до цієї суми додати ще перший платіж і витрати при отриманні товару (приблизно 10% від вартості товару – 1500 гривень), то маємо 33 260 гривень. І це ще за умови, що все відбуватиметься чітко і так, як ви запланували. Але якщо вартість товару збільшиться, то й платіж автоматично зросте.

Немає закону – немає порядку

Сьогодні працює багато фірм-адміністраторів системи «покупка в групах». Деякі займаються такою діяльністю роками і перетворюються на звичайну фінансову піраміду.

– Відомі приклади, коли люди отримували товар у групах. Але з початком кризи, коли не було організаційного контролю за діяльністю фірм-адміністраторів, почався бардак, за який ніхто не несе відповідальності. Досі немає чітко визначених прозорих законодавчих вимог щодо існування такого виду діяльності, – каже пані Ольга. – Із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання ринків фінансових послуг» від 2 червня 2011 року (вступив у силу 8 січня 2012-го) контроль за діяльністю фірм-адміністраторів покладено на Національну комісію, яка здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а послуга з адміністрування фінансових активів на придбання товарів у групах, відповідно до змін до статті 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», включена до переліку фінансових послуг.

Однак проблема полягає в тому, що Нацкомфінпослуг підготувала тільки проект ліцензійних умов провадження діяльності з адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах. Згідно з ним придбати в групах можна буде тільки товар, тобто окрему рухому річ або їх сукупність. Гроші не зможуть бути товаром. Діяльність з адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах повинна бути виключним видом діяльності ліцензіата. Ліцензія буде видаватися на термін у п’ять років. Власний капітал ліцензіата не може бути менший за 5 мільйонів гривень на дату подання заяви про видачу ліцензії.

Такі жорсткі законодавчі вимоги повинні були б усунути з ринку фірми-аферисти. Але доки проблема відсутності спеціального законодавчого регулювання цієї господарської діяльності не буде вирішена, щоразу сотні громадян ставатимуть жертвами фінансових афер.

Марина ФУРС

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
17 + 0 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?