Де в лікарнях беруться і куди діваються гроші | Газета 7 Днів
Де в лікарнях беруться і куди діваються гроші
Головою ради обрали Юрія Лазаревича – очільника Рівненського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД».
Для чого створили таку структуру і які обов’язки на неї покладено, розказала начальник міського управління охорони здоров’я Вікторія Покоєвчук:
– Сьогодні надання меддопомоги як в Україні, так і в нашому місті відбувається за стандартною ланкою: пацієнт – державні гарантії – можливості міського бюджету – лікувальна установа. Коли фінансування медицини було достатнім, мало хто задумувався про зобов’язання держави, все було простіше. Пацієнт звертався до лікаря, отримував допомогу, і крапка. Зараз ситуація кардинально змінилася. Завдяки тому, що держава на папері гарантує права на безкоштовну допомогу великому прошарку людей, а можливості місцевих бюджетів, які мають виконувати ці зобов’язання, суттєво обмежені, пільгові категорії населення не завжди і не в повному обсязі отримують обіцяне. Тому існування такої наглядової ради дуже важливе і для пацієнтів, і для медичних працівників.
Наглядова рада створена перш за все для того, аби запобігти хоча б частині проблем, що виникають у медицині. Крім того, вона планує вирішувати питання, що потребують спільного розгляду зі сторони пацієнтських громадських організацій, медичних лікувальних установ та управління охорони здоров’я. Хоча коло завдань, які стоятимуть перед цією структурою, значно ширше, зауважує Вікторія Михайлівна:
– Перш за все наглядова рада реалізує конституційне право громадян щодо участі в управлінні державними справами, надає їм можливість вільного доступу до інформації про діяльність лікувально-профілактичних закладів та управління охорони здоров’я. Тобто віднині все, що відбувається в галузі медицини на міському рівні, має стати відкритим і доступним для населення. Для прикладу повернемося до пільговиків. Майже 60 тисяч осіб у Рівному мають право на пільгове забезпечення ліками. У зв’язку зі зростанням цін на медикаменти, іноді і в декілька разів, сума коштів, за які ми зобов’язані забезпечити цих людей пільговим безкоштовним лікуванням, становить, напевне, не один бюджет всієї галузі охорони здоров’я. Тому забезпечити стовідсоткове виконання цих зобов’язань держави ми реально не можемо. Але мусимо обговорити це і поставити громадськість міста до відома: як ми використали й куди спрямували бюджетні кошти. Ми намагаємося повністю забезпечити життєво необхідними препаратами значну кількість пільгового населення, але деякі хворі, на жаль, не отримують цих гарантованих державою прав через обмежене фінансування галузі. Тому наглядова рада буде давати роз’яснення і громадськості, і пацієнтам, відповідати на їхні питання, щоб погасити конфлікт, що вже потроху формується.
Друга частина її роботи: контроль за розподілом гуманітарної допомоги. Це питання, особливо з боку лікувальних установ, має бути абсолютно відкритим.
Подібна проблема – благодійні кошти. У засобах масової інформації порушують питання про використання благодійних коштів. Отже, наглядова рада ознайомиться, на що використовують залучені кошти в лікувальних установах, джерела і законність їх отримання, чи може лікувальна установа існувати виключно за бюджетне фінансування та який обсяг меддопомоги тоді буде надано. У поле діяльності наглядової ради потрапить і захист прав як пацієнтів, так і медичних працівників.
7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.