Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Червень 2013
 

Кінець епохи динозаврів | Газета 7 Днів

Кінець епохи динозаврів

27.06.2013 00:00
Переглядів:373

Сміттєпереробний завод дав роботу 55 людям. Заробітна плата сортувальника тут становить 1200 гривень плюс 100% премії.

настав для нашого міста у сфері утилізації сміття, в якій так довго нічого не мінялося, що це й справді був наче кам’яний вік

Статистика свідчить, що 6 відсотків території України вже завалено сміттям і сміттєзвалища ростуть далі, поглинаючи наш життєвий простір із катастро­фічною швидкістю. Ілюстрацію до цих статистичних даних можна без проблем побачити, коли вийти на льонокомбінатівську околицю Рівного, звідки чітко проглядається ракова пухлина нашого міста – сміттєзвалище, яке вже займає 26 гектарів землі і якому далі практично нікуди рости.

Виготовлену з пластикових пляшок велетенську скульптуру динозав¬ра при в'їзді до заводу співзасновник компанії «Укреко-індастрі», інвес¬тор проекту з українського боку Сергій Естремський прокоментував так: «Цього динозавра ми збудували на знак того, що досі у сфері поводження з відходами Україна перебувала в епосі динозаврів».

Виготовлену з пластикових пляшок велетенську скульптуру динозавра при в’їзді до заводу співзасновник компанії «Укреко-індастрі», інвестор проекту з українського боку Сергій Естремський прокоментував так: «Цього динозавра ми збудували на знак того, що досі у сфері поводження з відходами Україна перебувала в епосі динозаврів».

Його заклали ще в 1959 році, а в 2009-му термін експлуатації цього найбільшого сміттєзвалювального полігону області закінчився. Тоді його продовжили ще на два роки, а далі терміни вже й не продовжували, зате продовжували експлуатацію полігону. За більш як півстоліття тут нагромадили, страшно подумати, 5 мільйонів тонн сміття. Це була дорога в нікуди, яка обірвалась оце буквально позавчора, коли поруч зі сміттєзвалищем відкрили сміттєпереробний завод компанії «Укреко-індастрі». Його головне призначення – перетворювати відходи у високоякісне і енергомістке паливо, яке є дешевою альтернативою традиційним енергоносіям і може використовуватися не далі як у Здолбунові. Абсолютно все вироблене зі сміття альтернативне паливо забиратиме тамтешній цементний гігант.

Як це альтернативне паливо зі сміття робиться, могли побачити всі, хто позавчора побував на відкритті сміттєпереробного заводу. Після того як перерізали стрічку і натиснули ту кнопку, якою запускається лінія з ­переробки сміття, те паливо, схоже на дрібну січку, посипалося зі стрічки конвеєра на підлогу величезного ангара.

Відкриваючи завод, символічну стрічку при вході перерізали почесні гості цієї події, серед яких міністр екології та природних ресурсів Олег Проскуряков, голови: облдержадміністрації – Василь Берташ, міста Рівного – Володимир Хомко, обласної ради – Юрій Кічатий, українські та німецькі інвестори будівництва.

Відкриваючи завод, символічну стрічку при вході перерізали почесні гості цієї події, серед яких міністр екології та природних ресурсів Олег Проскуряков, голови: облдержадміністрації – Василь Берташ, міста Рівного – Володимир Хомко, обласної ради – Юрій Кічатий, українські та німецькі інвестори будівництва.

А до місця на протилежному кінці ангара, де цей конвеєр починався, під’­їжджали все нові й нові машини «Санкому», вивалюючи зі своїх нутрощів те, що ми звикли бачити в міських сміттєвих баках. Тут же ці сміттєві гори підхоплював екскаватор і подавав широченною лопатою-ковшем на сміттєсортувальну лінію. Доки сміття доходило до кабіни за склом, у якій його досортовували вручну чотири пари сортувальників, по дорозі машина відбирала з нього все, що шкода використовувати на паливо, бо воно може бути вторинною сировиною, – скло, папір, кольоровий і чорний метали, а також те, що не горить, як-от каміння чи цегла. Отже, на стрічці конвеєра під руками сортувальників опинялося вже переважно однорідне сміття, яке може згоріти у печах цементного заводу. Найбільше тут, прикинули ми на око, було пластику.

Генеральний директор ТзОВ «Укреко-індастрі» Святослав Євтушенко розповів, що з тонни сміття виходить до 600 кілограмів альтернативного палива. А ще ми від нього дізналися, що 150 кілограмів альтернативного палива можуть замінити у печах цемзаводу 150 кілограмів якісного вугілля. І при цьому здолбунівське підприємство зекономить мільйон євро на рік. Важко повірити, що таку економію дасть звичайне сміття, яке досі десятиліттями накопичувалось і гнило на полігоні та приносило не користь, а тільки шкоду.

Людмила МОШНЯГА

Компетентний коментар

Володимир Хомко,
міський голова Рівного:

– Подія сталася довгоочікувана і для мене надзвичайно радісна. Вона коштувала багато нервів та ресурсів. Про сміттєпереробний завод у Рівному говорили останні років 10-15. Відколи я став міським головою, прийняв щонайменше 60 делегацій, які обіцяли його побудувати. Переважно це були порожні слова, не підкріплені ніякими можливостями. Перш ніж вирішити, з ким мати справу, я сам побував у чотирьох країнах, де вивчав досвід роботи подібних підприємств. Отже, зрештою нам вдалося це зробити.

Об’єктивні обставини цьому дуже сприяли. По-перше, практично ідеальна логістика. Адже неподалік розташований цементний завод, якому потрібне альтернативне паливо. Друге: кілометрів за п’ять-шість від міста – звалище, а біля нього вільна земельна ділянка, на якій можна збудувати сміттєпереробний завод.

Отже, ми після перемовин вийшли на фірму FFK, яка працює в парі з «Дікергофом» – компанією-гігантом, яка має дочірні структури у восьми країнах світу. «Дікергоф» виробляє цемент, а FFK поставляє йому альтернативне паливо. Це найсучасніший спосіб переробки, який нині існує у світі. Отже, у 2011 році був підписаний протокол про наміри, в якому міська рада поставила основну вимогу, щоб тариф на збір і вивезення сміття при новому порядку його утилізації не перевищував тарифи сусідніх міст.

Особливо мене радують екологічні ефекти від введення в дію цього виробництва. По-перше, ми тепер перестанемо нагромаджувати біля міста сотні тисяч тонн сміття на рік. По-друге, висока глибина сортування сміття дозволяє переробити 95 відсотків його загальної кількості. Залишається всього 5 відсотків того, що не може бути перероблене, зате ця частинка пригодиться для рекультивації полігону. По ній добре ростиме трава. Також для рекультивації буде використовуватися змет з асфальту, пісок, грунт та інертне будівельне сміття. Нинішній полігон будуть поступово засипати такими відходами, зверху сіяти траву і садити дерева.

Ну а останній етап нашого проекту передбачає буріння свердловин і видобуток біогазу, з якого вироблятимуть електроенергію. Це буде зроблено вже до кінця року. Таким чином ми замикаємо весь цикл переробки твердих побутових відходів у нашому місті.

Коли все це підсумувати, то результат такий: у Рівному з’явилися нові контейнери, нові автомобілі, тепер новий завод, який забезпечує зовсім інший, європейський рівень переробки сміття, і при цьому місто не витратило ні копійки. Це дуже гарний класичний приклад приватно-публічного партнерства.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
1 + 6 =
More information?