На хлібі та картоплі | Газета 7 Днів
На хлібі та картоплі
На такі сумні роздуми навіяло інтерв’ю, яке Арсеній Яценюк нещодавно дав програмі «Прайм-тайм з Мирославою Гонгадзе» на каналі UA:Перший. «Я сподіваюся, що наступний рік стане роком економічного зростання. Плюс 2% ми досягнемо. Друге: ми зможемо підвищити соціальні стандарти. Питання – в їхньому розмірі, але ми це зможемо зробити», – запевнив він. У щирість Прем’єр-міністра можна було б ще раз повірити, коли б у тій же телепрограмі не прозвучало його категоричне: «Я ніколи нічого не обіцяв».
А як же тоді бути з прогнозом падіння ВВП на 4,3%, та рівнем інфляції 13,1% на 2015 рік, представленому у проекті держбюджету-2015, який торік Кабмін вніс на розгляд у Раду? І чи не Арсеній Яценюк уже через півтора місяця після затвердження основного фінансового документа держави, як ні в чому не бувало, заявив: «Інфляція об’єктивно пов’язана з курсом та адміністративним зростанням цін. Ми оцінюємо інфляцію в поточному році на рівні 26%»?
За даними Українського клубу агробізнесу, українці помітно скорочують споживання м’яса – на душу населення припадає трохи більше ніж 56 кг м’яса і м’ясопродуктів, за норми 83 кг.
Що ж маємо насправді? За повідомленням Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) у листопаді 2015 року порівняно з жовтнем становив 102%, за січень–листопад 2015 року – 142,3%. Тобто навіть без урахування подорожчання продуктів, яке традиційно спостерігаємо напередодні нового року, рівень інфляції, побивши всі рекорди, уже перевершив найбільш песимістичні прогнози.
Нагадаємо, що за даними офіційної статистики ріст споживчих цін у 2014 році становив 24,9%, а це найвищий показник з 2000 року, коли ціни зросли на 25,8%. У кризовий 2008 рік, коли долар подорожчав більш ніж у півтора разу, рівень інфляції підстрибнув до 22,3%. У 2013 році інфляція становила лише 0,5%.
Аби мати повнішу картину, наскільки за останні два роки подорожчало життя, подаємо порівняльну таблицю середніх цін на основні продукти у Рівному за даними нашої газети, яка постійно публікує зріз цін на продукти, беручи його з першоджерела – від торговців центрального продуктового ринку міста. Отже, нам достатньо розгорнути торішню-позаторішню підшивку, і ми вже маємо найбільш достовірну статистику.
Нагадаємо, що середньомісячна зарплата на Рівненщині у 2013 році становила 2805 грн, у 2014-му – 2978 грн, у вересні 2015-го – 3596 грн.
Експерти порахували: якщо харчуватись так, як передбачено в наборі основної продовольчої продукції МОЗ, то на їжу кожній людині довелось би витрачати 961–1093 гривні на місяць. А це – 90% від мінімальної зарплати.
Чого ж чекати далі? Український уряд закладає в державний бюджет наступного року ріст доходів населення України на 12%, заявив Арсеній Яценюк у програмі «10 хвилин з Прем’єр-міністром». «Це саме та цифра, яка повністю компенсує ріст цін і тарифів у 2016 році», – обіцяє голова уряду. При цьому Прем’єр визнав, що підвищення соціальних стандартів на 13 і 19 відсотків, яке відбулось у вересні цього року, не змогло компенсувати втрати українських сімей від росту цін. Однак Арсеній Яценюк жодним словом не обмовився про те, яке зростання вартості товарів і послуг принесе новий Податковий кодекс, яким передбачене істотне зростання акцизів на алкоголь і сигарети та скасування існуючих пільг із ПДВ. Можливо, це й не випадково, а щоб знову при нагоді заявити: «Я ніколи нічого не обіцяв».
Р.S. Що і наскільки подорожчає в Україні в 2016 році, читайте в наступному номері «7 днів».
7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.