Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Листопад 2013
 

Оціночний лохотрон | Газета 7 Днів

Оціночний лохотрон

14.11.2013 00:00
Переглядів:219
Новий спосіб грабунку українців придумали у сфері оцінки нерухомості. І хоча нову схему відкрито називають корупційною, все ж її ввели.

Два тижні минули відтоді, як в Україні запрацювали нові правила оцінки нерухомості для цілей оподаткування. Тепер за виконанням цієї оцінки громадяни будуть звертатись не до діючих сертифікованих оцінювачів, а до так званих «податкових» оцінювачів, нашвидкуруч підготовлених на тижневих курсах, «спеціалістів», які навіть не пройшли річного стажування.

Хоча дату нововведення вже відкладали, проте навіть після того, як вона настала, залишили перехідний період, який триватиме до 1 лютого наступного року. Отоді-то й почнеться у справі оцінювання апокаліпсис, пророкують експерти. Втім, уже помітні тривоги. Адже кінець року – то традиційно період росту продажу нерухомості.  Хто, маючи наміри щось продавати, встиг провести оцінку свого нерухомого майна до вступу в дію нових правил, той нині спить спокійно. А хто не встиг?

Що чекає на тих, хто мусить оцінювати нерухомість за новими правилами? Із цим запитанням ми прийшли до найавторитетнішої в цій сфері у нашому місті людини – генерального директора асоціації «Компанії “Експерт-Рівне”», голови Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців у сфері оцінки та землеустрою України», почесного члена Королівського інституту сертифікованих сюрвейєрів (Лондон) Людмили ТУРОВСЬКОЇ. І попросили її насамперед прокоментувати ось такий лист із редакційної пошти, який безпосередньо стосується теми.

«Дорога редакціє! У мене виникла критична ситуація. Після падіння на слизькому тротуарі минулої зими в мене тріснула колінна чашечка, тому я перенесла декілька складних операцій і нині ледь ходжу. Допомогти мені нікому, бо декілька місяців тому помер від швидкоплинного раку мій чоловік. Зрозуміло, що за таких умов я не можу обробляти свою дачу і хочу її продати. Але як мені це зробити, коли тепер виникла така проблема з отою податковою оцінкою майна? У мене на дачі стоїть невеличка будова, якщо так можна назвати обкладений цеглою металевий вагончик. Де мені його оцінювати? Куди йти? Назвіть у Рівному адресу, куди я маю звернутися. Чи є така адреса взагалі, бо я чула, що в Рівному жодній структурі не довірили таку оцінку, тому кажуть, що нібито потрібно звертатись аж до Києва? А як мені туди добратися з моєю хворою ногою?».

З повагою
Віра Федорчук, пенсіонерка

Працівник редакції, аби допомогти нашій читачці, зайшла на офіційний сайт Фонду держмайна України і передзвонила до деяких зареєстрованих у реєстрі новостворених «податкових» оціночних фірм. У «Товарній біржі» на вулиці Мазепи відповіли, що «оцінку наразі не проводимо», в ТОВ «М Консалтинг» – що «будемо знати тільки через тиждень, чи будемо робити оцінку». В ТОВ «КЦ “Столиця”» оцінювач Галина відповіла, що оцінкою не займається, а в ТОВ «Оцінювання нерухомості» сказали, що «оцінку не проводять».

– Людмило Валентинівно, чи можете ви загалом охарактеризувати ситуацію? Що відбувається?

– 1 серпня 2013 року в Україні впроваджено обов’язкову оцінку для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства.

– Чому чиниться такий шалений опір діючих сертифікованих оцінювачів нововведенням в оцінці для цілей оподаткування?

– Тому що процедура впровадження системи оцінки супроводжувалася численними порушеннями конституційних основ правового господарського порядку в Україні та принципів господарювання, в тому числі щодо визнання всіх суб’єктів рівними перед законом, забезпечення державою захисту конкуренції в підприємницькій діяльності, недопущення зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірного обмеження конкуренції та свободи підприємницької діяльності.

– А що дає підстави для таких висновків?

– Навіть поверховий аналіз деяких фактів із процедури впровадження системи свідчить, що зусиллями Фонду держмайна України було створено потужну корупційну схему, основна мета якої не створення цивілізованої системи оподаткування майна, не наповнення державного бюджету, а спрямування грошових потоків у кишені певної групи осіб.

Давайте порівняємо, що було, а що стало. Як супутник ринку майна, незалежна оцінка в Україні почала розвиватись у 90-х роках. Державних оціночних підприємств тоді не було. Створювалась оцінка за ініціативи і за гроші не держави, а пересічних громадян: науковців, фахівців з технічних, природничих та економічних галузей.

До введення так званої податкової оцінки, тобто до 1 серпня 2013 року, в Україні було зареєстровано Фондом держмайна більше ніж 10 тисяч оцінювачів, які працювали в майже 6000 оціночних підприємств.

Сьогодні певна група осіб хоче прибрати до рук цю розгалужену галузь. Для цього як інструмент використовують державну структуру – Фонд держмайна України.

– Таку спробу, здається, вже робили?

– Справді. У червні 2012 року подібна схема протрималась дев’ять днів. Протягом цього періоду хазяїн ввів на ринок всього 12 фірм, які були спеціально створені під схему. Тоді вартість оціночних послуг піднялась до 20 тисяч гривень.

Якщо ця схема далі працюватиме, то на ринку залишиться всього 5 відсотків суб’єктів оціночної діяльності. А це значить, що не буде конкуренції, і з першого лютого монополісти піднімуть ціни на послуги з оцінки в декілька разів. Постраждають у першу чергу споживачі оціночних послуг – рядові люди.

– А чому Фонд держмайна не хоче використати досвід нині діючих на цьому ринку структур, наділивши їх новими повноваженнями?

– Фонд держмайна свідомо створив «закритий клуб податкових оцінювачів» і видав сертифікати суб’єкта оціночної діяльності лише тим, хто підписав ліцензійні договори з єдиною, обраною фондом приватною структурою – з ПОГ «Український інститут управління якістю в оціночній діяльності». За ліцензійним договором «податкові» оцінювачі повинні сплачувати своїм хазяям через так званий «інститут» 80% від вартості оціночних послуг.

fsefegdfhЦей приватний інститут з сумнівною біографією, розташований у приміщенні супермаркету, ніколи не здійснював навчальної діяльності. Та фонд без конкурсних процедур і перевірки обрав за еталон комп’ютерну програму саме цього приватного інституту і завзято захищає саме його інтереси, а інших розробників програм фонд не визнає. Тобто тепер приватна компанія володіє монопольним правом формувати цілий сегмент дохідної частини бюджету України.

– Тоді варто поспівчувати бюджету України…

– Мало того, фонд у червні цього року спеціально під шахрайську схему приймає наказ «Про затвердження Порядку роботи атестаційно-рецензійної комісії». Вона й вирішує, якій господарській структурі видавати сертифікат, а якій ні. Згідно з цим документом до складу атестаційно-рецензійної комісії входить керівник організації, що стала засновником вищеназваного приватного «інституту», який отримує від оціночних наймитів данину.

Тобто бачимо явну корупційну схему: по-перше, фонд насаджує і обирає за еталон програму єдиного приватного підприємства – «інституту»; по-друге, вводить в комісію Фонду держмайна засновників приватного інституту, і по-третє, засновники приватного інституту в комісії Фонду приймають рішення про видачу сертифікатів тільки тим претендентам, які підписали ліцензійний договір і платять їхньому приватному «інституту» 80% оброку, а іншим відмовляють у видачі сертифікатів.

Висновок: при отриманні всього 20% від оціночних послуг наймити з 1 лютого однозначно піднімуть ціни в декілька разів. І знову постраждає споживач…

– Людмило Валентинівно, а правда, що тепер ніхто не оглядатиме майно, яке треба оцінити, а сам власник буде описувати його оцінювачеві по телефону?

– Правда. Розробники схеми відмовились від огляду майна. Інформацію про об’єкт оцінки оцінювач буде отримувати або по телефону, або по скайпу, або по пошті від замовника. І тепер уся відповідальність за достовірність інформації перекладається з оцінювача на замовника.

Але ж замовник не є фахівцем з оцінки чи з будівництва і може навмисно чи ненавмисно надати спотворені дані про матеріал конструктивів будинку, технічний та фізичний стан квартири, інженерне обладнання тощо. Як наслідок, отримана вартість об’єкта буде орієнтовною, приблизною і не матиме нічого спільного з реальністю.

– А якщо квартиру чи дім оцінять дорожче, ніж її можна продати?

– Якщо оціночна вартість становитиме величину, більшу, ніж ринкова вартість майна, тоді продавцям такого майна доведеться платити необґрунтовано завищений податок. Якщо ж оціночна вартість виявиться нижчою, ніж ринкова, це призведе до зменшення надходжень до бюджету.

– Важко уявити, як це буде відбуватися реально: це ж, мабуть, треба буде годину-дві описувати телефоном для оцінювача свою квартиру чи хату. А як потім отримати оцінку? І що робити, коли вона викликає сумніви?

– Передбачено, що, сидячи в кабінеті, оцінювач отримує від замовника, наприклад по телефону, інформацію про майно, яка, між іншим, займає три сторінки тексту. Цікаво, скільки буде коштувати така телефонна розмова? Потім передає замовнику, наприклад електронною поштою (вони, мабуть, думають, що цей зв’язок є у кожної бабці в будь-якому селі), для оплати рахунок-договір. Після підтвердження замовником оплати оцінювач передає на Київ анкету про майно. У Києві в центрі вставлять дані в програму і отримають сумнівний результат. Потім звіт перешлють оцінювачу. Оцінювач звіт, який не робив, підпише і перешле поштою клієнту. Я пропустила ще одну середню ланку перед підписом оцінювача, коли документи передаються замовнику для підписання ним звіту.

– Схоже, що ця схема створювалась на хвору голову.

– Зрозуміло, що податкова оцінка нового зразка буде низької якості, і перевірити її достовірність споживачу буде майже неможливо. Схвалена ФДМУ програма видає одну сторінку (табличку) без підтверджуючих пояснень і розрахунків. І одночасно з її отриманням споживач підписує у висновку звіту фразу: «…претензій до СОД не маю, жодної шкоди та збитків мені не завдано».

– Можливо, розробники схеми мали намір спростити людям бюрократичні процедури? Нікуди не треба йти, поговори собі по телефону та й усе.

– Я чула виступ голови ФДМУ Рябченка на брифінгу, де він сказав таке: «Ми хочемо розвести оцінювача і замовника». Що ж, Фонд держмайна «розвів» усю Україну. За його посібництвом відбулося збагачення приватних структур: спочатку шалені гроші (більш як 10 мільйонів гривень) за непотрібне навчання «податкових» оцінювачів отримали приватні навчальні заклади, потім по 80% від обсягу оціночних послуг будуть постійно отримувати розробники шахрайської схеми через приватний «інститут», а держава отримає не просто мильну бульбашку, а безліч ошуканих громадян, які завтра підуть за захистом своїх прав у суди.

– Невесела перспектива. Але давайте проллємо світло ще на таке конкретне запитання: чи є сьогодні дійсними оціночні звіти, виконані у вересні чи жовтні цього року?

– Звіти про оцінку, що проведені до 1 листопада 2013 року діючими суб’єктами оціночної діяльності, можна використовувати до 1 лютого 2014 року, якщо в них інше не прописано.

– Чи мають право «податкові» оцінювачі визначати вартість майна для інших цілей, ніж оподаткування (приватизації, застави, виконавчого провадження тощо)?

– Податкові оцінювачі мають право оцінювати майно тільки для цілей оподаткування. Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012–2014 роки» оцінка для оподаткування є виключним видом діяльності. Тобто «податкові» оцінювачі не мають право виконувати оцінку для приватизації, для іпотеки, для виконавчого провадження тощо. Таку оцінку виконують, як і виконували раніше, діючі сертифіковані оцінювачі.

– Чи мають право «податкові» оцінювачі визначати вартість майна при даруванні чи при отриманні спадщини?

– Оцінку для дарування та отримання спадщини «податкові» оцінювачі виконувати не можуть. Її виконують діючі оцінювачі.

Спілкувалась Людмила МОШНЯГА

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
1 + 0 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?