Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
3
4
5
6
7
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Вересень 2014
 

Тупо економити чи шукати альтернативу – 3 | Газета 7 Днів

Тупо економити чи шукати альтернативу – 3

25.09.2014 00:00
Переглядів:455
Початок дослідження цієї теми читайте у публікаціяхВітряк + тепловий насос = енергетична незалежністьСонце світить всім безкоштовно

Давно забуте іноді виявляється найкращим варіантом. На відміну від сонячних колекторів, твердопаливні котли – не новинка для нашого ринку. Скоріше можна сказати, що ми повертаємось до давно забутого старого досвіду. Але є суттєва відмінність між котлами, розрахованими на дрова та вугілля, і сучасними автоматизованими опалювальними системами, які не тільки обігрівають наші оселі, а ще й позбавляють нас від непотрібної біомаси.

Ми на початку шляху

Справді, безліч людей потерпає від традиційного осіннього і весняного прибирання з ритуальним спалюванням величезних куп опалого листя, бур’янів та гілок, коли все це можна не тільки безпечно утилізувати, а й використати для обігріву приміщень. При цьому серйозно зекономити на тому ж газі. От тільки як призвичаїтися не палити власні гроші надаремно? Можливо, розповідь про досвід наших закордонних сусідів додасть нам бажання більш серйозно розраховувати власні витрати і прибутки?

ТОВ «Газотрон-Влтава», одним із засновників котрого став добре відомий рівнянам завод «Газотрон», вже десять років працює на німецький ринок, випускаючи сучасні твердопаливні котли за іноземною технологією. Отже, керівники об’єднання мають всі підстави поділитися власним досвідом, а також досвідом тих же німців, що напевне знають, як зекономити на паливі і забезпечити себе дешевою енергією.

Основних постулатів декілька: змінити власний світогляд на звичні та нібито елементарні речі, розробити загальнодержавну стратегію щодо енергетичного потенціалу країни і створити дієву систему, яка забезпечить взаємовигідну роботу кожної ланки.

– Сьогодні для нас рушійним є все-таки економічний фактор, – запевнив заступник голови правління з підготовки виробництва ПАТ «Рівненський завод “Газотрон”» Анатолій Федитник. – Десять років тому ми викупили патент на німецькі котли «ОКО-ТЕРМ» і жодного разу не пожалкували про це. Ця система унікальна навіть для Європи.

Cправді, опалювальні системи (а інакше їх не назвеш, бо вони розраховані на різноманітні види біомаси, повністю автоматизовані і мають високу теплову ефективність) підтвердили свої переваги. 90% продукції підприємства закуповує вимогливий німецький ринок, а ті десять, що йдуть на місцевий, працюють як годинники. За 10 років роботи – жодного втручання ззовні.
В чому ж секрет? Напевне, у тій же німецькій прискіпливості. Розрахована до дрібниць, енергоефективна технологія не втрачає позицій навіть із плином часу.

Переваги колективного перед індивідуальним

Твердопаливні котли в Україні в основному використовують для опалення однієї будівлі. В Німеччині давно відмовилися від такого підходу. Там один котел може обігрівати від десятка до кількох сотень житлових будинків, і це вважається нормою.

– Чому спільне використання значно потужніших агрегатів переважає над індивідуальним? – запитала я у свого співрозмовника.

– Простий розрахунок, – почула у відповідь. – Німці ніколи не будуть витрачати зайві кошти на комунальні послуги. У них все чітко прораховано. Вони краще зекономлять на тій же воді чи опаленні і використають гроші на відпочинок. Перевага ж такого опалювального «кооперативу» відчутна. По-перше, не потрібно кожному окремому споживачеві постійно завантажувати паливо у власний котел. По-друге, знижуються загальні витрати на його експлуатацію. По-третє, «кооперативну» котельню обслуговує спеціалізований персонал, що дає можливість кваліфіковано організувати її роботу і забезпечити високий ККД та надійність системи в цілому.

– Тобто в разі потреби масового переходу на альтернативні джерела опалення нам краще розраховувати на спільні котельні, незалежно від того, стосується це котеджних містечок чи багатоповерхівок?

– Звичайно. Принаймні, рухатись у цьому напрямку варто. Але попутно доведеться вирішити багато проблем. Наприклад, утеплення будинків, дешевої сировини. Адже від цього залежить ефективність роботи будь-якої системи опалення.

Пелети – дороге задоволення

Діапазон використання автоматичних систем спалювання за технологією «ОКО-ТЕРМ» за кордоном дуже широкий. Їх використовують у теплицях для вирощування кави компанії «Nestle», у приватних господарствах, котеджних містечках, на виробництві тощо.

– У них настільки раціонально все використовується, що аж диво бере, – ділиться враженнями Анатолій Володимирович. – Для опалювальних систем спеціально вирощують таку рослину, як міскантус. Професійно цим займається українець, професор Володимир Зінченко із Житомира. На жаль, його дослідження більше цікавлять закордонних інвесторів, ніж наших співгромадян. В Україні ж поки що не готові до широкого впровадження альтернативних методів опалення, бо газ і досі залишається найдешевшим, а раціонально використовувати біомасу – той же бур’ян, сухі гілки, солому, листя, яке буквально лежить у нас під ногами і щороку спалюється надаремно, ми не вміємо чи просто лінуємося. У тій же Німеччині з квітня по жовтень безробітні за направленням соціальної служби заготовляють траву і бур’ян. Усе це скошують, підсушують і використовують для опалення будинків. За рахунок економії на інших видах палива оплачують і роботу працівників. А у нас багато хто каже: навіщо, мовляв, збирати рослинну біомасу, якщо дешевше палити вугіллям. Але ж це та безкоштовна ніша, яка може замістити 15% необхідного нам палива.

Щоправда, українські підприємства виробляють щепу і пелети. Вони теж годяться для твердопаливних котлів, та їхня вартість досить висока для приватного споживача.

Ініціатива має йти від держави

Поза тим вищевказане – не єдина перепона на шляху широкого впровадження сучасних твердопаливних котлів в Україні. Для того щоб це справді стало вигідним, треба створити продуману систему, яка б враховувала й екологічні фактори, і потреби кожного учасника ланцюжка.

– Зважаючи на те що виробників котлів в Україні дуже багато, не можна виділяти одних за рахунок інших, – переконаний фахівець. – Не має бути кращих і гірших. Резонно просто встановити конкретні вимоги до якості обладнання, які б обов’язково включали екологічну безпечність його роботи, і поставити виробників у рівні умови. Тобто створити єдині критерії для всіх і забезпечити їхнє дотримання. Бо якщо в кожному приватному будинку стоятиме котел, який забруднює атмосферу, то наслідки від такого «альтернативного опалення» будуть катастрофічними. Я спостерігав таку картину в Болгарії, де більшість осель опалюється недорогими котлами, що працюють на вугіллі. Дихати нічим. Тому перехід до новітніх опалювальних систем має ініціювати і підтримувати держава. Крім того, така система має бути безвідходною. А це теж немала проблема. Куди, гадаєте, дівається попіл і шлак від спалювання, наприклад вугілля? На цей час усі відходи у нас потрапляють на звалища, насправді ж їх можна використовувати на будівництві.

Завантажив паливо – і тиждень відпочиваєш

Твердопаливні котли нового покоління, зазвичай, розраховані на різні види сировини: кору, щепу, пелети, вугілля, торф, лузгу соняшника, бадилля кукурудзи, кісточки винограду, шишки, листя, – перелік може бути довгим.

– Наприклад, ті котли, які ми встановили у себе на виробництві, опалюємо корою. Для нас це вигідно, бо газ для промислових підприємств значно дорожчий. Тим більше що наші котли оснащені автоматичною системою управління, яка забезпечує задані параметри роботи котла: автоматичне завантаження палива і видалення попелу. Тому постійна присутність обслуговуючого персоналу біля них не потрібна. Завантажили паливо і відпочивайте тиждень – бункера вистачає на сім-вісім діб безперервної роботи системи. Оператор може тільки через GPS або телефон отримати сигнал системи, якщо є збій у роботі. Більше ніякого втручання не потрібно. Процес спалювання біомаси постійно тестується датчиками. З проблемою загазованості теж не стикаємося – у наших котлах стоїть система коригування подачі повітря, яка відстежує наявність кисню у викидних газах. Якщо є кисень і висока температура, то оксиду вуглецю там вже бути не може. Як вже сказав, кожна така система розрахована на постійну безперебійну роботу. Хоча можна написати спеціальну програму, яка коригуватиме процес. У цьому разі котел може включатися і вимикатися за потребою. От, наприклад, у школах (до речі, багато наших систем установлені саме у шкільних закладах області) можна регулювати температуру, знижуючи її в нічний час, і економити на цьому до 15 відсотків ресурсу щомісяця. Звичайно, якщо сировина дешева, то це невідчутно і нецікаво. Але з часом усе може змінитися. Я особисто вважаю, що якщо тягар забезпечення енергоресурсами лежить на державі, ініціатива щодо їхнього збереження і раціонального використання теж має йти від неї. Спонукати ж до економії можна різними шляхами. Головне, створити систему, яка б працювала, і щоб всі її учасники були зацікавлені в ефективності цієї роботи.

Неля ЗАБОЛОТНА

До речі

Частковий перехід на альтернативні види палива відбувається й у нашому місті.

Як розповів директор ТОВ «Рівнетеплоенерго» Степан Коропецький, у Рівному вже є котельня на Курчатова, 54а, в якій встановлено твердопаливний котел. Він працює на відходах деревини й забезпечує теплом і гарячою водою дев’ять житлових будинків. До початку опалювального сезону на тверде паливо переведуть один із котлів котельні на Соборній, 225к, яка обслуговує три школи, 50 житлових будинків, дитсадок і лікарню. Цього року Рівнетеплоенерго планує перевести на тверде паливо і котельню при ветеранському госпіталі, що у Клевані.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
1 + 0 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?