Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
 
Грудень 2015
 

Якби-то нашим хірургам ще таке оснащення, як у них руки | Газета 7 Днів

Якби-то нашим хірургам ще таке оснащення, як у них руки

01.12.2015 14:36
Переглядів:415
Розрізали й зашили – цю страшну формулу чув, мабуть, кожен з нас. Йдеться про рак, який пустив такі метастази, що з ними навіть досвідченим хірургам упоратися годі. Головний лікар Рівненського обласного онкодиспансеру, заслужений лікар України Григорій МАКСИМ’ЯК розповів нашому кореспондентові, що останнім часом, і це, на жаль, тенденція не тільки Рівного і навіть не України, а світова, дуже збільшується один з тих видів раків, які прогресують дуже активно, а саме рак товстого кишківника. На жаль, від 30 до 40 відсотків випадків цього раку виявляють уже з фіксованими метастазами в печінку.

– Тобто на пізній стадії? – уточнили ми.

– Так. І це відбивається на долі хворого, бо впливає на важкість лікування. Така стадія хвороби вимагає агресивних методів лікування, а тому багато пацієнтів в Україні відмовляються від радикальної допомоги. Їх можна зрозуміти, адже можливості сучасної медицини дуже обмежені. Тому людям пропонують переважно симптоматичне лікування.

– Тобто знеболення?

– Так, знеболення і хіміотерапію.

– Скільки таких хворих проходить через ваш диспансер?

– У середньому щороку ми виявляємо до 400 хворих з раком прямої кишки і товстого кишківника, тобто з тим видом раку, який ми називаємо колоректальним. Майже у половини цих хворих вже при виявленні первинної пухлини встановлено і вторинне ураження печінки. І це стало вже проблемою не тільки для нашої області чи України, а й усієї світової онкології.

– Що тут можна зробити? Адже кажуть, що печінка не витримує радикальних втручань.

– Сьогодні з’явилися можливості радикального лікування цих хворих. І ми цю роботу вже почали. Провели в себе перші майстер-класи з радикального лікування метастазів у печінку ще років півтора тому. А буквально минулого тижня київські хірурги знову побували в нас і провели дві операції з видалення метастазів у печінці. Операції провели вдало. Хворі зараз одужують, і їхній стан цілком задовільний, або скажемо так: відповідає важкості перенесеної операції.

Бо операції таки дуже складні. Достатньо сказати, що перша з них тривала до семи годин, а друга – п’ять. Та найголовніше, що ці операції вимагають дуже хорошого сучасного забезпечення, якого в нас нема. Київські хірурги привезли цього разу свою апаратуру – так званий ультразвуковий десектор. Отже, працювали зі своїм оснащенням.

Щодо наших хірургів, то технічно вони вже оволоділи методикою гемігепатектомії, але, щоб оперувати самим, потрібне обладнання. Одних рук і знань тут замало.

– Поясніть, коли можна, що то за операції?

– Суть операції полягає в тому, що треба видалити дуже багато тканин, не пошкодивши здорові. Мова йде про міліметри. Ось коли оперували одну з наших пацієнток, то там метастази пішли по аорті. Ножем чи іншими рутинними методами без тяжких пошкоджень видалити їх просто неможливо. Коли відбувається десекція ультразвуком, він дозволяє зробити це більш м’яко. Головне, що завдяки такій методиці, як стверджує статистика, значно подовжується життя хворих. Колись же за операції на таких хворих просто не бралися. Тепер можливість рятувати цих людей є. Ми можемо самі це робити – і то вже велике досягнення. Нам би тільки технічне забезпечення.

– І хто в нас у Рівному може це робити?

– Практично підготовлена бригада хірургів на чолі із завідувачем проктологічного відділення, доктором медичних наук Віктором Жильчуком. Йдеться про такий високий клас операцій, що було б трохи самовпевнено казати, що ми все вміємо. Тому в особливо складних випадках співпрацю зі столичними хірургами продовжуватимемо. Вони радо йдуть нам назустріч. Їх влаштовують і наші умови, і рівень наших операційних.

– Що треба, аби рівненські хірурги могли оперувати в нашому онкодиспансері?

– Нам потрібен ультразвуковий десектор «Сонока-400».

Про яку суму йдеться, аби можна було придбати це обладнання?

У межах 300–350 тисяч гривень. Це не такі великі гроші, якщо дивитися з точки зору вартості життя тих пацієнтів, яких можна буде врятувати завдяки цьому обладнанню. Для області це був би прорив.

– Що вже казати про пацієнтів…

– Звичайно. Візьміть навіть матеріальну складову. Таких хворих доводиться відправляти до Києва. Там усіх прийняти не можуть, беруть тільки певну кількість пацієнтів, яких реально можуть прооперувати.

Якщо рівненські хворі зможуть отримати цю допомогу вдома, то це їм вийде значно дешевше. Не треба забувати, що вдома й рідні стіни допомагають. Родичі прийдуть до людини після операції – і то неабияка їй психологічна підтримка.

– Захворюваність на рак зростає у всьому світі – це тенденція. Але чи є паралельна тенденція, що збільшується частка вилікуваних від раку хворих?

Ми просунулись далеко вперед у лікуванні раку. Достатньо володіємо і променевими, і хірургічними методами. Та найголовніше в цьому контексті питання – рання діагностика. Рак, на жаль, був, є і буде. Але це різні речі, коли його лікувати – у ранній стадії чи тоді, коли вже, як у цьому випадку, який ми обговорюємо, метастази пішли в печінку. Матеріально лікування на ранніх стадіях обходиться пацієнту набагато дешевше. Та й ефективність незрівнянно вища. На жаль, мушу констатувати, що останнім часом збільшується кількість вперше виявлених запущених видів раку.

– Мабуть, це не дивно з огляду на умови, в яких ми живемо.

– Звісно, основна причина – матеріальне зубожіння людей. В цьому є проблема, і то велика. Проте хіба це означає, що можна сісти, опустити руки і нічого не робити? Тому ми шукаємо виходи. Оця нова освоєна нашими хірургами методика – один з таких виходів.

– Дай Боже, щоб ваші зусилля були підтримані.

– Ми на це сподіваємось.

 

Компетентний коментар

Віктор Жильчук, завідувач проктологічного відділення Рівненського обласного онкодиспансеру, доктор медичних наук:

– Навіть при підготовці щонайвищого рівня і високій віртуозності хірурга є речі, які унеможливлюють такі оперативні втручання звичайним рутинним технічним способом. Тобто ті технології хірургічного інструментального підруччя, які застосовувались у нас з 70–80-х років минулого століття, в усьому світі модернізовані.  

В основі нових технологій лежить адекватний метод коагуляції тканин, тобто забезпечення безкровності цього втручання;  візуалізації, тобто видимості операційного поля, наприклад лімфатичних вузлів, судин чи інших анатомічних структур, а також видимості країв патологічного процесу.

Ще треба знати, що оперативні втручання, навіть у найпередовіших клініках, завжди супроводжувались великим ризиком ускладнень, а перш за все – кровотечами, тромбозами. Крім того при таких операціях потрібна більш тривала післяопераційна реабілітація, а також більш дорогий і тривалий медикаментозний супровід.

Сьогоднішня лікувальна хірургічна стратегія щодо онкологічних хворих рухається в напрямку радикалізації всіх патологічних утворів в організмі. Завдання онкохірургії на сучасному етапі – максимальна радикалізація, тобто видалення всіх патологічних утворів з організму. Тільки після цього можна говорити про ефективність медикаментозного лікування в післяопераційний період, коли в нас мінімальна залишкова хвороба зведена практично до нуля чи, точніше, – до відсутності будь-яких клінічних проявів.

Забезпечити цю радикалізацію рутинними методами надзвичайно важко, а в більшості випадків просто неможливо. Тому основний напрямок, у якому ми рухаємося, – це технізація і адекватне технічне забезпечення таких операцій для їх виконання за новітніми методиками. Наші фахівці готові до таких операцій, але тільки професійної підготовки для цього мало. Потрібне  сучасне оснащення. Минулого тижня, щоб зробити дві такі операції в нас у Рівному, мені довелося просити у компаній-виробників хірургічного обладнання надати нам його. Але щоразу возити сюди апаратуру ніхто не буде. Треба мати свою.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 10 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?