Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
 
Серпень 2016
 

Повідомлення про помилку

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls в menu_set_active_trail() (рядок 2405 із /home/dnivrvua/domains/7d.rv.ua/includes/menu.inc).×

Жінка навтьоки, змія за нею | Газета 7 Днів

Жінка навтьоки, змія за нею

04.08.2016 11:42
Переглядів:3656

Яких лише страшних історій не доводиться чути, щойно на Поліссі розпочинається ягідно-грибний сезон.

 

Не скажу, що панічно боюся гадів (у дитинстві вужів і мідянок голими руками ловив, потім ними дівчат на вулиці лякав), але від переказаних колегою з редакції районної газети розповідей його земляків у мені таки поселився страх.

Особливо вразила остання історія. Жінка поїхала до батьків на Полісся забрати додому дочку, яка проводила канікули у баби й діда. Дівчинка ніяк не могла оговтатися від пережитого. Відчинивши якось зранку вхідні двері бабусиної хати, дівчина заклякла на місці: прямо перед очима з даху звисала… змія.

У ліс – як у зимову тундру: у битих валянках і шапці-вушанці…

Проте це лише квіточки. Особливого страху на мене нагнали перекази про те, як жінка, пішовши в ліс по ягоди, ледь втекла від гадюки та як гади на людей на деревах чатують.

– Змії, зачувши людину, втікають, – розповів колега, – а ця, навпаки, накинулася на жінку. Жінка вхопила палицю, що під руку потрапила, і давай відбиватися. А гадюка, стрибаючи, агресивно насідає на неї. Тоді жінка давай щодуху втікати, а змія – за нею. І ще розказувала, що батько, коли йде у ліс косити, одягає биті валянки, ватяні штани, фуфайку, а на голову – шапку-вушанку. Доки викосить клаптик, весь потом збігає. Але тільки так можна уберегтися від підступних гадів, які на людей уже й з дерев полюють.  

Ці страшилки, мабуть, швидко забулися б, та ні, видно, про що думаєш, те й притягуєш. Наче змовившись, то один, то другий із приятелів про гадів мову заведе. Того ж вечора кум розповів, як до хліва його матері здоровенний вуж заповз. Старенька не на жарт перелякалася, подумала – велетенська змія, вхопила палицю і давай відчайдушно його бити. Лише коли забила, придивилася, що це вуж, з кулак у товщину і більш як метр у довжину. Розвелися нині такі ж, зі слів мого друга, й біля ставка в селі Будераж Здолбунівського району, куди він нещодавно на рибну ловлю їздив.

Та найбільше вразила розповідь дядька дружини про те, скільки він цього року гадюк, вужів і мідянок «покосив», заготовляючи сіно на зиму. І це не деінде, а в селі Вілія Острозького району, де за майже тридцять років, скільки до жінчиних батьків їздимо, я жодного плазуна не бачив.

Мудрий гада обійде

Наскільки відповідає правді поголос про агресивних гадів, яких начебто на Поліссі нині – тьма-тьмуща, я поцікавився в того, хто з лісом на «ти», директора Рокитнівського лісгоспу Анатолія ПЕТРУКА.

– Та вперше від вас чую про такі жахи, – вислухавши мої переповідки, не приховує подиву Анатолій Васильович. – Якби було щось таке, то хтось із наших лісників  розказав би. 

У рокитнівських лісах, дякувати Богу, останніми роками взагалі не було випадків, щоб на когось чи то напала, чи когось укусила змія. Та й популяція плазунів не змінилася. Тут важко сказати, що на розмноження гаддя впливає, бо його однаково – що в дощове, що в сухе літо – вистачає.

– То кажете, що випадок з дівчиною, яка на даху змію побачила, та з жінкою, яку гадюка переслідувала, – вигадка?

– Не буду твердити, як це колись робили радянські вчені. Вони, якщо не здатні були те чи інше явище пояснити, спростовували факти, мовляв, не може бути, бо такого взагалі не може бути. Тому, можливо, дівчина й справді могла побачити плазуна, який звисав зі стріхи. Але це ще не означає, що то була гадюка. Швидше за все, то міг бути вуж. Бо трапляється, що вужі заповзають не лише в підсобні приміщення, а й у помешкання. Та навіть кілька років тому, пам’ятаєте, був випадок у Рівному, коли вуж до квартири багатоповерхівки дістався. Не буду категорично заперечувати й щодо того, начебто гадюка переслідувала жінку, бо, як кажуть, раз у рік навіть палиця стріляє. Хоча у страху очі великі. Гадюка й справді, захищаючись, могла підстрибувати, але, щоб гнатися за людиною, – це вже, вибачте, щось із галузі кіножахів. Те ж, зрештою, стосується й чуток про зміїв, які на деревах на людей чатують. Принаймні на Рівненщині, а працюю тут у лісовій галузі не один десяток років, такого не траплялося.

– І все ж, напевне, не варто заперечувати, що небезпека є. Як вберегтися від укусу гадюки?

– Береженого Бог береже. Краще й не скажеш. У рівненських лісах водяться всього три види змій. Це вуж звичайний, гадюка звичайна та мідянка. Тільки одна з них, а саме гадюка звичайна, є отруйною, отже, може становити небезпеку для людини. Інші абсолютно безпечні. Щоб уберегтися від укусу гадюки, необхідно бути уважними і обережними. Ідучи в місця, де можлива зустріч з гаддям, необхідно мати відповідний одяг та взуття (чоботи чи високі черевики, грубі шкарпетки; щільні, необлягаючі штани, заправлені з напуском на взуття).

Коли збираєте гриби чи ягоди, краще користуватися палицею, щоб перевірити зарості біля того місця, де вони ростуть. Якщо в цьому місці є гадюка, вона або втече, або викриє себе. При загрозі нападу вона займає активну оборону: шипить, здійснює погрозливі стрибки і небезпечні кидки-укуси, котрі найлегше провокуються рухомим об’єктом. Тому різких рухів при зустрічі з гадюкою краще не робити. Не зайвою буде виставлена вперед палка при швидкому русі по стежці. В гадюк слабкий нюх і слух, то раптова поява людини може завадити їй втекти. Якщо наступити на гадюку, вона може вкусити. Потрібно бути особливо уважним, перед тим як ступати в зарослі ями, наблизитися до трухлявих пеньків, дерев з дуплами, нір чи печер, куп сміття. Словом, як у тій пісні: «Мудрий в гору не піде, мудрий гору обійде», – не варто турбувати плазунів, а краще потихеньку обійти їх. Тоді прогулянка лісом принесе вам задоволення.

Міфи про невідкладну допомогу

Скільки б не говорили про обачність у лісі, ні-ні, та й трапляється, що гадюки людей жалять. На щастя, смертельних випадків після цього на Рівненщині давно не було. 

Як себе поводити, коли, не дай Бог, вкусила змія, ми поцікавилися у завідувача відділення відновного лікування традиційними і нетрадиційними методами обласної клінічної лікарні Володимира СТЕПАНЮКА. 

– Існують дві версії, як надати першу допомогу, якщо вжалила гадюка. Ці версії протирічать одна одній. Одні лікарі радять затиснути місця вище від укусу джгутом і відсмоктати отруту, інші категорично не рекомендують цього робити. Як правильно? 

– Категорично забороняється накладати джгут на кінцівку вище від місця укусу. Це не перешкоджає всмоктуванню і розповсюдженню отрути в організмі, зате порушує кровопостачання в кінцівці і сприяє розвитку омертвіння тканин, накопиченню продуктів розпаду в кінцівці й різкому погіршенню стану хворого після зняття джгута.

Не можна, як це дехто радить, й припікати місце укусу вогнем, розрізати рану на місці укусу, бо все це призводить до утворення інфікованих ран, які довго не гояться, сприяє порушенню обміну речовин у пошкоджених тканинах.

Якщо вже сталася така прикрість, то однозначно найкраще лікування – введення спеціальної протиотрутної сироватки, тому постраждалого необхідно якомога швидше доставити до лікарні. Перед цим, правда, треба надати першу допомогу: заспокоїти (у нас на Рівненщині, до речі, немає смертельно отруйних змій), давати пити багато рідини (але тільки не алкоголю), знерухомити ушкоджену кінцівку, наклавши шину на найближчі до місця укусу суглоби. Треба зняти всі кільця, каблучки та браслети, якщо укус припав на руку, оскільки вони будуть діяти як джгути.

Необхідно лягти – чим менше рухаєшся, тим повільніше розповсюджується отрута. Бажано обмити місце укусу перекисом водню чи слабким розчином марганцівки (йоду). Але тільки не алкоголем! Він лише прискорить всмоктування отрути. На рану варто покласти лід або щось холодне, що зменшить больові відчуття.

Людям, схильним до алергій, якщо є під рукою, дати антиалергічний препарат (одну таблетку димедролу або супрастину, якщо не настане полегшення – 2 таблетки по 5 мг преднізолону). І треба якомога швидше людину, котру вкусила гадюка, доставити до медзакладу, де їй введуть сироватку.

 – А як наші предки давали собі раду, якщо гадюка кусала? Адже тоді ні «швидкої», ні ФАПів, де могли б надати медичну допомогу, не було. 

– Чи не в кожному селі знахарки були. У старі часи проти зміїних укусів з успіхом використовували кореневища рослин сімейства рогозових. У народі здавна користувалися змовою від укусу змій, читали молитви «Отче наш», «Богородице Діво», «Нехай воскресне Бог». Допомагало. Але ж зараз ми живемо в час, коли цілком доступна кваліфікована медична допомога. Однозначно найкраще лікування від укусу гадюки – введення протиотрутної сироватки. Тому постраждалого просто необхідно якомога швидше доставити до лікарні.

 

 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 0 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?