Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
2
 
Жовтень 2016
 

Дах чи жах над головою? | Газета 7 Днів

Дах чи жах над головою?

17.10.2016 09:17
Переглядів:330

Збудувати нову Україну. Ці слова стали вже звичними. І найчастіше ми вживаємо їх не в буквальному сенсі. Але як щодо прямого значення? Зводити нові, сучасні будівлі для країни, яка стала на шлях розвитку, так само важливо, як і вибудувати нові, патріотичні, чесні принципи співіснування всіх українців. І як в одному, так і в іншому випадку дуже важливо «викорчувати усі бур’яни». В ідеалі – ще на стадії зародка.

Люди звикли, що забудовники – шахраї

Сфера будівництва в нашій країні, на жаль, поки що викликає лише негативні асоціації. Я не раз чув це від пересічних рівнян. Якщо в місті зводять новий торговельний центр – обов’язково хтось комусь заплатив, землю віддали за безцінь, а сама майбутня будівля зайняла місце кількох теоретичних дитячих майданчиків та паркової зони. Якщо розпочинається будівництво нового багатоквартирного будинку, то люди не біжать туди з усіх сил, аби придбати нову квартиру. І справа не в тому, що всім зараз бракує грошей. Кожен із нас повинен мати дах над головою. Справа в іншому. А чи законне це будівництво? Чи буде в моїй домівці вода, світло та газ через місяць після здачі будинку? Чи закінчиться будівництво взагалі? Чи, може, його закриють через порушення ще на стадії недобудови, а мої гроші зникнуть так само безслідно, як і мрії про свій дах над головою?

Нам потрібні нові, гарні, якісно збудовані споруди. Нам потрібні нові будинки, в яких будуть створюватися нові сім’ї, виховуватися нові українці – свідомі та чесні. І дуже важливо давати їм правильний приклад у всьому. Навіть у тому, як відбувається будівництво їхнього дому, школи чи супермаркету за рогом.

Недооцінені

Саме для цього ми, громадська організація «Асоціація працівників будівельної галузі Рівного та області», й працюємо. Але не все так просто. Пересічний українець дивиться на проблему будівельної галузі дуже однобоко. І, знаєте, це досить природно. Кожен із нас в душі перш за все переживає за свій добробут, злагоду у своїй оселі. Натомість, негаразди є по обидва боки барикад. Самі будівельники та контролюючі їх органи страждають через нечесні фірми, інвесторів, які раптово знаходяться, обіцяють, а потім так само раптово зникають. І якби ж то лише це! Після себе ці люди залишають масу проблем, які треба «підлатувати» вже по ходу справи. А хто це має зробити? Влада? Мешканці? Чи забудовник, який, залишивши фальшиву адресу, «розчинився у повітрі»? А не зважати на це не можна. 

Також, відверто кажучи, існує проблема неякісного будівництва. Але й це можна пояснити. Наші українські професіонали тут, на своїй Батьківщині, недооцінені. Скажу більше, вони знецінені! Як результат, тисячі вмілих будівельників їдуть на заробітки, де їхню працю цінують. Хоч якось. Як це змінити? – запитання і до забудовників, які економлять на найважливішій ланці усього будівельного процесу, й до самих робітників, які не піднімають планку. Важливо й те, що ці дві сторони – взаємозалежні. А, отже, працювати над цією проблемою треба разом, сівши за стіл переговорів.

Зрештою, мені здається, що чи не кожну ситуацію можна виправити на краще завдяки діалогу. Тому днями ми провели спеціальні збори з працівниками будівельних організацій. Присутніх було не надто багато, але починати з чогось треба було.

До обговорення ми запрошували всіх: будівельників, забудовників, владу, контролюючі органи і навіть представників поліції. На запрошення відгукнувся очільник управління ДАБІ в області Ігор Мічуда, прокуратура відправила до нас свого представника (який, відверто, був не надто компетентним). Замість міського голови Рівного прийшов його заступник Олексій Хмилецький. Шкода, що не було самого голови. Ми б дуже хотіли з ним поспілкуватися.

Наприклад, про те, як зробити так, щоб забудовники не порушували благоустрій нашого міста? Дотримувалися генерального плану, не виходили за «червоні лінії», забезпечували мешканців новобудов усіма необхідними комунікаціями. Як зробити так, щоб наше озеро Басів Кут нарешті стало чистим? Ви знаєте, що там уже майже не водяться раки? 

А досвідчені рибалки підтвердять, що це ознака катастрофічного забруднення води. Чому так? Достатньо глянути на кількість нових забудов біля водойми. Цікаво, куди вони дівають свої нечистоти? Мешканці району Басового Кута кажуть, що бачили їх у самому озері. Не дивно, чому чи не щороку санстанція забороняє рівнянам купатися у єдиному повноцінному озері нашого міста.

Та досить вже ставити риторичні запитання. Пора знаходити прийнятні відповіді на них.

У будівельників треба перевіряти… совість

За підсумками зборів я можу окреслити такі пункти, над якими нам варто почати працювати вже зараз.

1. Постійні й чесні перевірки забудовників. Перш ніж зводити будівлю, ми мусимо точно переконатися у совісності фірми-забудовника. Адже нехтування цим нерідко призводить до того, що люди вкладають гроші у «кота в мішку». І «кіт» виявляється аж надто страшним і неслухняним: тріщини у стінах вже після півроку експлуатації, відсутні комунікації або захмарні ціни за комуналку і, головне, немає того, хто б відповідав за всі ці біди. Тому я наполягаю на тому, щоб у Рівному була запроваджена практика ретельної перевірки забудовника, інвестора: хто він, де взявся, які відгуки про нього, чи має він відповідну техніку, чи залучатиме до роботи кваліфікованих рівнян, чи буде сплачувати податки?

2. З першого пункту випливає наступний. У час, коли ми усіма силами намагаємося підтримати вітчизняного виробника, не зле було б підтримувати й вітчизняних робітників. Створити максимально комфортні умови та достойні зарплати для українських, ба більше – рівненських будівельників. Аби їм не доводилося їхати за кордон у пошуках кращої долі та більших грошей. І, погодьтеся, значно приємніше і комфортніше жити чи працювати в будинку, зведеному руками твого земляка. Окрім того, якщо у наших будівельників буде робота, то й рівень їхнього життя підвищиться. А це неминуче призведе до підвищення рівня життя кожного рівнянина та їхньої більшої купівельної спроможності.

3. Взаємопідтримка. Це дуже важливий пункт. Я б дуже хотів, щоб прокуратура, влада міста та ДАБІ допомагали будівельникам. Я щиро вірю в те, що якщо ми об’єднаємо свої зусилля, то подолати кризу в будівельній сфері хоча б Рівного стане реально. Влада Рівного може допомагати нам у вирішенні спірних питань, у питаннях виділення землі, причому чесного виділення. Прокуратура стане незамінним помічником у процесі творення чесного будівництва. Ми – будуємо, вони – контролюють дотримання всіх законних норм, рівняни ж отримують достойне житло. 

4. ДАБІ. Цьому пункту я хотів би приділити особливу увагу. Адже наразі цей орган, мабуть, найближчий до галузі будівництва і її представників. На зборах із працівниками будівельних організацій це яскраво продемонстрував його очільник Ігор Мічуда. Він озвучив свою позицію: «Якщо все відбувається в рамках закону, то ніякої затримки у будівництві бути не може. Коли ж щось незаконно, – затримуються видачі декларацій, починається додаткова перевірка, будівництва перетворюються у недобудови з багаторічною історією. Все просто». І, на мою думку, чітко і правильно. Тому закиди у бік ДАБІ, які останнім часом лунають із вуст деяких інвесторів, – це не більше, ніж голос невдоволених аферистів. Ігор Мічуда чітко пояснив, що всі законні документи, які проходять через ДАБІ, підписані, питань до них немає. А от ті папери, в яких чітко видно порушення, звісно, не підписуються. Бо не можна таке підписувати, адже це – порушення закону. Крім того, зовсім не вписується у загальнонаціональну місію усіх свідомих українців збудувати нову країну. І тут ми повертаємося до першого пункту: всі забудовники, фірми та інвестори у сфері будівництва мають піддаватися ретельній перевірці. Інакше це загрожує нечесністю по відношенню до людей.

Ми готові діяти радикально

5. Місцеве ДАБІ. Його необхідно створити. У такому разі від штрафів буде наповнюватися наш, міський, бюджет, а не годуватимуться інші, дотаційні регіони. Тим більше, що цього вимагає закон про децентралізацію. Та депутати Рівнеради гальмують ухвалення цього рішення. Чому? Вочевидь, комусь із них це вигідно. Але нас це не зупинить. Якщо наші обранці будуть «ставити палиці в колеса», якщо їхня «хата» буде залишатися скраю, тоді ми будемо говорити радикально. Будемо приходити на сесії, блокувати роботу ради і самих депутатів у залі. Ми готові зачинити двері зали засідань і не відчиняти їх доти, доки ті, хто несе відповідальність за благоустрій міста, не приймуть рішення, яке цей благоустрій зробить реальним. Тут ми дуже покладаємося на владу. В іншому випадку це означатиме, що така влада не зі своїм народом.

Наша мета – допомогти нашим будівельникам досягти прозорості у цій галузі, співпрацювати з громадою. І на цьому нелегкому шляху ми, громадська організація «Асоціація працівників будівельної галузі Рівного та області», не самі. За нами підтримка таких організацій, як УНСО та «Жіноча Сотня». Ми разом будемо виявляти незаконні будівництва, слідкувати за прозорістю будівельних процесів у нашому місті. І будемо нести за це відповідальність. Ми її не боїмося, бо не маємо поганих намірів. Правдивість будівельної галузі – це питання 25-ти років нашої незалежності: куди ми йдемо і що буде далі. 

Василь БРАГІН, голова ГО «Асоціація працівників будівельної галузі Рівного та області»

 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 7 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?