Архів новин

Ім’я рівнянина Валентина Черемухи є на стіні честі в Єрусалимі | Газета 7 Днів

Ім’я рівнянина Валентина Черемухи є на стіні честі в Єрусалимі

15.12.2016 15:15
Переглядів:665

Валентинові Черемусі пішов вісімдесят сьомий рік. Та він досі пам’ятає в найменших дрібницях, як однієї вересневої ночі 1942-го разом з матір’ю їздив до гетто у Великі Межирічі, аби врятувати від смерті трьох євреїв. Через 48 років один із врятованих домігся того, щоб його рятівників визнали «Праведниками світу».

– Мама пішла через подвір’я доктора Гороховича, а я стояв на сусідній вулиці, – поринає у спогади Валентин Андрійович. – Вулицею снували поліцаї, то у нас була така легенда, що мама захворіла і приїхала до лікаря. 

Проста українська жінка Анастасія Черемуха та її тринадцятирічний син Валентин, ризикуючи життям, забрали з гетто 23-річну Хаю Теслер, її тринадцятирічного брата Есраеля та їхнього племінника, дев’ятирічного Мартіна Тененбаума.

– Привезли ми їх до нас у село Харалуг, що за дванадцять кілометрів від Межирічів, і батько почав робити укриття, – розповідає Валентин Черемуха. – Через тиждень, як ми сховали в нас Хаю, Есраеля та Мартіна, всіх євреїв, які були у гетто, розстріляли. Це був уже другий розстріл, перший був у травні. Людей зганяли до цегельного кар’єру, де добували глину, і там вбивали.

Хто були для них ті люди, що вони, наражаючи на смертельну небезпеку всю сім’ю, вирішили врятувати їм життя? Валентин Андрійович вважає, що так ставити питання не можна. Навпаки: хіба можна було інакше? Його батьки були баптистами, віруючими людьми, то не могли вчинити по-іншому.

 Однієї ночі до їхньої оселі постукала Хая, яка на той час жила в гетто з Есраелем та Мартіном. Їхніх родичів розcтріляли в травні. Молода єврейська дівчина благала про допомогу. Вона жила в очікуванні неминучої смерті. 

В той час її використовували як кур’єра, посилаючи з різними дорученнями по селах. Що вона втече, не вірили, бо в гетто залишались заручниками брат і племінник дівчини. Скориставшись одним зі своїх доручень, вона прийшла в родину Черемух, де не раз бувала ще до війни. Її сім’я купувала продукти у родини Черемух, а Валентинова мати лікувала зуби в дантиста з родини Теслерів.

– Переховувалися вони у нас дев’ять місяців. А потім мені довелося супроводжувати їх до партизанів, які з’явилися в наших краях у липні 43-го, – розповідає Валентин Черемуха. – Йшли вечорами та вдосвіта, щоб не привертати до себе увагу, бо Есраель мав типові риси єврея. Ми навіть як везли їх з гетто у Межирічах, то всі сиділи на підводі, а Есраеля накрили рядном у возі, і він дихав через драбинки. Я провів їх за річку Случ до загону Веренштейна. Після війни вони дісталися Польщі, а звідти емігрували до Канади.

У 1990 році Валентина Черемуху разом із сестрою Раєю і племінником запросили до Ізраїлю, де Валентина Андрійовича удостоїли звання «Праведник світу».

– Мені дали медаль і диплом, у якому івритом та англійською написані наші імена: Анастасія і Андрій Черемуха та їх син Валентин. Такого почесного статусу для нашої сім’ї домігся Мартін. Він закінчив Каліфорнійський університет у Сполучених Штатах. І він надав докази, що ми переховували його та його рідних, – розповідає рівнянин, «Праведник світу».

87-річний пенсіонер і нині підтримує зв’язок із родинами колись врятованих ним людей. Нещодавно отримав листа від вдови Мартіна Тененбаума. Вона навіть надіслала сімейні фото. Рятівник радіє, що його пам’ятають у далекій Канаді. Проте Андрія Черемуху дуже обурило, що про нього забули на його батьківщині. На роковинах масштабної акції Голокосту в урочищі Сосонки сказали, що в Рівному вже не залишилося серед живих жодного «Праведника світу». Ці слова пенсіонер прочитав на сторінках нашого тижневика, і вони його зачепили за саме серце. Що ж, ця розповідь – не так спростування чийогось неперевіреного твердження, як нагадування: доки між нас залишається хоч один герой, нам треба про це пам’ятати і бути уважними до людей, які рятували чужі життя ціною власного.

Наша довідка:

«Праведники світу» – це люди неєврейської національності, які рятували євреїв від знищення нацистами під час Голокосту. Імена праведників записані на стіні честі в саду праведників у Яд Вашемі в Єрусалимі.

 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Коментарі

Черёмуха Сергей Валентинович

На жаль, Черемуха Валентин Андрійович, мій батько, минулого року скінчив свій земний шлях.

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
4 + 7 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?