Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
 
Січень 2017
 

Новий стрес для підприємців | Газета 7 Днів

Новий стрес для підприємців

12.01.2017 09:48
Переглядів:3899

У Рівненському центрі надання адміністративних послуг в останні дні грудня було незвичне навантаження, наплив і навіть черга у «зеленому» секторі – там, де обслуговують фізичних осіб – приватних підприємців, а простіше – ФОПів.

Останній вагон

Люди масово знімалися з реєстрації, скасовували свій статус бізнесмена. Чому всі кинулися робити це під новий рік, а не встигнувши, після свята взялися до справи знов? Тому, що з 1 січня вступили в силу нові правила, за якими приватні підприємці, які навіть не здійснюють фінансово-господарської діяльності, все одно вимушені будуть платити до Пенсійного фонду єдиний соціальний внесок. 

А це велика сума, щомісяця понад 700 гривень.

Андрій, рівнянин:

 – Знімаюся з реєстрації, бо в мене призупинена діяльність, і мені немає сенсу платити за свідоцтво підприємця.

Галина, перукар:

 – Мені свідоцтво підприємця так і не знадобилося. Числюсь офіційно на роботі. Раніше здавала бланки з прочерками раз на рік, тепер, щоб не платити, треба знятись. Добре, що черга швидко йде: взяла талон хвилин 15 тому, і вже моя черга до адміністратора.

Володимир Петрович, пенсіонер, власник магазину:

 – Я 25 років працював, у мене магазин у селі, то ледь закрив. Купив колись приміщення, але нема доходу, тільки побори збільшуються з року в рік. Ледве знайшов орендаря безплатно, аби лише опалював і приглядав за магазином. А там, як пощастить, продам. Чому я маю платити з пенсії? Знімаюся з підприємців і піду оформлю субсидію…

Тим, хто не встиг ускочити в останній вагон і знятися з реєстрації як підприємець до нового року, то, працює чи не працює, доведеться заплатити. Тому й черги.

Мінус сімсот ФОПів за три дні

Зі слів начальника відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб – підприємців Людмили Воронюк, масовий наплив до Центру надання адміністративних послуг фізичних осіб – підприємців із заявами про припинення своєї діяльності спостерігався напередодні нового року. Тоді впродовж трьох останніх днів грудня з державної реєстрації лише у Рівному знялося майже сімсот ФОПів.

Із 29 грудня до 11 січня у Рівному знялося з обліку майже тисяча ФОПів.

– Нині не можна сказати, що до державних реєстраторів вишиковуються черги, – розповідає Людмила Миколаївна. – Втім щодня із заявами про припинення діяльності звертається в середньому 40 підприємців. Так, з 3 по 5 січня з державної реєстрації знялося ще 188 ФОПів. А загалом за четвертий квартал минулого року в Рівному закрилося 1480 фізичних осіб – підприємців, натомість зареєструвалося 336 ФОПів.

Не право, а обов’язок

Які зміни в оподаткуванні зумовили масове закриття справи фізичними особами – підприємцями? Газета «7 днів» попросила розповісти про це податківців.

 – Згадаємо, як фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування нараховували за себе ЄСВ раніше, – каже начальник відділу організації роботи ДПІ у м. Рівному Ірина Матвійчук. – Статтею 7 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ) зазначено, що ФОП на загальній системі оподаткування нараховує ЄСВ на суму доходу (прибутку), отриманого від його діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). Разом з тим, якщо такий платник податку не отримував дохід у відповідному звітному періоді, він має право визначити базу нарахування ЄСВ самостійно. Тобто, якщо потягом 2016 року ФОП на загальній системі оподаткування не отримував дохід (протягом року або в окремих його місяцях), такий платник мав право не сплачувати ЄСВ за відповідні неприбуткові періоди. 

– А як буде далі? 

– Із 1 січня 2017 року ситуація змінилась, адже запроваджено зміни до статті 7 Закону про ЄСВ, згідно з якими самостійне визначення бази нарахування ЄСВ за неприбуткові періоди стало не правом, а обов’язком такого платника.

ФОП на загальній системі оподаткування відтепер зобов’язаний сплачувати ЄСВ, враховуючи розмір мінімального страхового внеску та максимальну величину бази нарахування ЄСВ незалежно від факту отримання ним доходу (прибутку). Враховуючи те, що з 1 січня 2017 року розмір мінімальної заробітної плати зріс до 3200 гривень, розмір мінімального страхового внеску становитиме 704 гривні на місяць.

Дещо змінюється ситуація і для ФОПів, які перебувають на першій групі спрощеної системи оподаткування. Знову ж таки, зміни стосуються розміру мінімального страхового внеску. Законом встановлено його спеціальний розмір. Так, визначаючи базу нарахування ЄСВ самостійно для себе, ФОП на першій групі єдиного податку має враховувати те, що розмір сплачуваного ним ЄСВ за відповідний місяць не має бути меншим, ніж половина розміру мінімального страхового внеску. Таким чином, платники єдиного податку, які перебувають на першій групі, повинні сплачувати не менше ніж 352 гривні ЄСВ з розрахунку на кожен місяць (тобто 0,5 від 704 гривень).

Тож підприємці, які перебувають на єдиному податку, будуть сплачувати у 2017 році:

• І група

ЄСВ – 352 грн (половина від мінімального розміру для інших груп);

єдиний податок – 160 грн (базою для них став прожитковий мінімум, який на 1 січня 2017 р. становить 1600 грн).

• ІІ група

ЄСВ – 704 грн (22% від мінімальної зарплати);

єдиний податок – 640 грн (20% від мінімальної зарплати).

• ІІІ група

ЄСВ – 704 грн (22% від мінімальної зарплати);

єдиний податок – 5% від доходу (або 3%, якщо платник ПДВ).

Хто не встиг, той не запізнився

– Як бути тим, хто не знявся з обліку до 1 січня, але хоче це зробити? 

– Доки фізична особа – підприємець не знялася з обліку в державного реєстратора, вона є платником єдиного соціального внеску, незалежно від того, здійснює підприємницьку діяльність чи ні. Тобто сплатити ЄСВ мусить. Якщо ж підприємець упродовж цього місяця зніметься з державної реєстрації, то з наступного вже не буде сплачувати ЄСВ. 

Зауважу, що пенсіонери, зареєстровані як фізичні особи-підприємці, не є платниками єдиного соціального внеску. Вони можуть сплачувати його лише на добровільних засадах.

Думки з приводу

Тамара ТИМОЩУК, голова ради підприємців при облдержадміністрації:

 

– Деякий час тому підприємці стояли перед вибором, чи вводити касові апарати. Держава пішла тоді на уступки масовим акціям протесту малого і середнього бізнесу з цього приводу. Той крок вважаю правильним, адже вдалось уникнути додаткового навантаження на цей сектор бізнесу. Натомість вирішили піти іншим шляхом, менш клопітним і затратним для підприємців. Сьогодні ми спостерігаємо наслідки цього кроку. Думаю, що внаслідок останніх новацій виживуть сильніші підприємці – ті, хто має оборот, хто займається своїм бізнесом серйозно. З малих, дрібних підприємців вистоять ті, хто працює особисто і сам сплачує внески за себе. А щоб використовувати працю найманих працівників, бізнес мусить мати ресурс і відповідні обороти, аби сплачувати ЄСВ так, як каже закон. Що це потрібно, тут сумнівів нема, адже йдеться про людські долі. Потрібно оформляти працівників і сплачувати за них податки, щоб наймані працівники мали майбутнє і змогли отримувати пенсії, коли досягнуть пенсійного віку. Потрібно, щоб у бізнесу і держави була взаємна любов і взаємна відповідальність. А цього не може бути, якщо люди не сплачують податки.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 1 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?