Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
 
Лютий 2017
 

Скільки пацієнтів, стільки й грошей | Газета 7 Днів

Скільки пацієнтів, стільки й грошей

24.02.2017 09:49
Переглядів:1850

Зарплата лікаря тепер буде залежати від кількості вилікуваних ним хворих.

Гарантована нам лише на папері (бо насправді обходиться в чималу копійку), безкоштовна медична допомога доживає свого віку. На зміну їй приходить страхова система охорони здоров’я. Її суть, зі слів галузевого міністра Уляни Супрун, зводиться до того, що відтепер виділені на медичну сферу з державного бюджету «гроші ходитимуть за пацієнтом». Щоправда, започаткована реформа поки що має більше запитань, аніж відповідей на них. З’ясувати окремі з них журналіст «7 днів» спробував під час розмови з головним лікарем ЦПМСД «Центральний» (колишня друга поліклініка) Олегом ШРАМОМ.

– Олеже Михайловичу, цікаво, як самі медики ставляться до запропонованих у медичній галузі нововведень?

– Скажу так: реформа системи охорони здоров’я (подобається вона комусь чи ні) триває і вороття назад нема. Рівне вже пройшло всі етапи первинної реорганізації медичної галузі. Створено три центри первинної медико-санітарної допомоги: «Ювілейний», «Північний» і насамкінець – «Центральний», що з грудня минулого року функціонує на базі нашої поліклініки № 2. Головне, нам вдалося зберегти колектив із підібраних свого часу дуже хороших спеціалістів.

– І вони тепер перекваліфікувалися на сімейних лікарів?

– Так, ми надали кожному лікарю-терапевту можливість пройти перекваліфікацію, відтак зараз маємо 10 лікарів загальної практики сімейної медицини. Ще декілька навчаються на спеціальних курсах. Нічого складного в цьому немає. Просто треба згадати отримані в інституті знання як працювати з дітьми, вагітними, хірургічними хворими і т.д.

Тепер переходимо до наступного етапу – набору пацієнтів. Зі слів в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, лікар загальної практики сімейної медицини повинен мати від 1 до 2,5 тисячі пацієнтів, хоча раніше ми думали, що достатньо 1-1,5, ну максимум 2 тисячі осіб. Звичайно, це велика кількість пацієнтів. Але від їх числа буде залежати зарплата лікаря. Днями вже отримали зразки угод із пацієнтами, які планується запровадити з липня цього року. Поки що немає й передбаченого фінансування для стимулювання роботи лікарів загальної практики сімейної медицини. Але про це всі говорять. Коли лікар буде вести відповідну кількість пацієнтів, з якими підпише медичну декларацію, то буде мати й відповідну зарплату. Лікарі, які знехтують такою вимогою, матимуть мінімалку.

– Лікар буде отримувати доплату за кількість пацієнтів, з якими укладе угоду, чи сума винагороди буде визначатися ще за якимись критеріями?

– По-перше, якщо лікар не буде влаштовувати своїх пацієнтів, вони просто розриватимуть з ним угоди й укладатимуть з іншими лікарями. По-друге, коли сімейний лікар надаватиме хворому медичну допомогу, він має видати кінцевий результат. Отож, вводяться талони амбулаторного пацієнта, де зазначатиметься, коли лікар прийняв хворого і коли вилікував його.

Сімейний лікар, щоб ви мали уяву, – це медпрацівник, який мусить працювати по 24 години на добу, причому без вихідних і свят. Він, іншими словами, має жити зі своїм пацієнтом. У нас є багато талановитих лікарів, які хочуть і можуть працювати самовіддано і, відповідно, отримувати за це гідну зарплату. Адже зараз, коли мінімалку підняли до 3200 гривень, санітарці нараховують 3200, медсестрі – 3250, а лікарю без категорії – 3300 гривень. До речі, середня зарплата кваліфікованого лікаря торік у нас в поліклініці становила 4500, а нині буде – 5200 гривень, якщо не введуть оці стимули.

– А скільки і за що лікарям будуть доплачувати?

– Нині поки що виробляється єдина стратегія обов’язків лікаря первинної меддопомоги. У міністерстві працюють над проектом прейскурантів: що і скільки буде коштувати. Якщо це розроблять, то нараховуватися все буде дуже просто. Рахується, скількох пацієнтів лікар оглянув і скількох вилікував, отож за це він вже матиме відповідну суму. Ще буде градація пацієнтів, адже старші люди хворіють частіше, тому їм потрібно приділяти більше уваги. А пацієнти віком з 18 до 35 років, як правило, практично здорові, тому за них будуть виставляти менший коефіцієнт, а за дітей, звісно, – більший.

– Чи не будуть лікарі сваритися за пацієнтів, як-от, бува, вчителі сваряться за години?

– Ні, бо це залежить не тільки від лікаря, а й від пацієнта. Я думаю, що деякі лікарі не будуть мати велику кількість пацієнтів. Інші ж – навпаки матимуть великий вибір. Адже, набравши, скажімо, 2 тисячі пацієнтів, лікар замислиться, чи спроможний він опікуватися такою кількістю людей, і чи варто брати ще когось. Зрештою, не секрет, що є такі лікарі, до яких люди ідуть і йдуть. Буває, що хворі постійно ходять до одного й того ж лікаря.

– Медична декларація передбачає лише обов’язки лікаря. А чи зазначатиметься в ній і відповідальність пацієнта?

– Пацієнт буде підписувати з лікарем угоду, де прописані зобов’язання і лікаря, і пацієнта. Для прикладу, там буде зазначено: якщо лікар запрошує пацієнта, то він повинен прийти. Якщо ж пацієнт не з’являється на лікарські огляди, не виконує вказівок і призначень лікаря, то йому буде відмовлено в медичному обслуговуванні.

– Зі слів Уляни Супрун, відтепер гроші будуть ходити за пацієнтом. Про які суми йде мова? Тобто скільки держава виділятиме на медичну допомогу людині, яка підпише з лікарем медичну декларацію?

Зараз, коли мінімалку підняли до 3200 гривень, санітарці нара-ховують 3200, медсестрі – 3250, а лікарю без категорії – 3300 гривень.

– Цю суму визначають у Києві. Якою вона буде, поки що сказати не можу. Ми, наприклад, порахували, що у 2016 році на одного прикріпленого до поліклініки пацієнта було виділено з бюджету 316 гривень. Сюди входить все: зарплата, медикаменти, обстеження та інші послуги. Торік, зокрема, наш заклад використав 13 мільйонів 142 тисячі 700 гривень, а ми  провели 223 528 прийомів хворих.

– Із сімейними лікарями все зрозуміло, а як буде з іншими?

– Є вторинна ланка, реформування якої розпочнеться в наступному році. Думаю, що скоро стане так, що необхідний об’єм медичної допомоги будуть виконувати лікарі первинної ланки. Але ж однаково будуть потрібні консультації вузькопрофільних медфахівців. Ми зберегли вузьких спеціалістів: ендокринолога, кардіолога, пульмонолога, невропатолога, інфекціоніста, хірурга, лора, окуліста, травматолога тощо. Буде прорахована вартість кожної послуги, а відтак кожен лікар буде отримувати винагороду за виконану роботу.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
6 + 10 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?