Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
 
Лютий 2017
 

Повідомлення про помилку

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls в menu_set_active_trail() (рядок 2405 із /home/dnivrvua/domains/7d.rv.ua/includes/menu.inc).×

Дещо із життя канадського українця | Газета 7 Днів

Дещо із життя канадського українця

28.02.2017 17:22
Переглядів:575

1867 рік є надзвичайно важливим для канадців. Це рік, коли було об’єднано 3 колонії, що утворили собою нову незалежну країну. А 1891 року до неї приїхали перші переселенці з України. І останні статистичні дані: 2017 рік, коли Канада святкує 150 років своєї незалежності та 125-річчя з часу перших українських поселень на її території. У зв’язку із цими подіями хочеться поділитися історією одного із тих українців, що, живучи і працюючи за океаном, не втрачають зв’язків з Україною. Моя розповідь про Григорія Гладія.

 Частина українців його знає завдяки головній ролі у фільмі «Нескорений» Олеся Янчука, комусь він відомий як герой серіалу «Морозов», а ще хтось пригадає його в ролі техніка з фільму «В бій ідуть лише «старі». Але життєвий і творчий шлях пана Григорія значно ширший.

Народився майбутній актор на Тернопільщині, у місті Хоросткові . У 1976 році закінчив Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого і за направленням поїхав до Харкова, де пропрацював півтора року, після чого пішов до армії. «У 1979 році у партійного керівництва з’явилася ідея відкриття Молодіжного театру. Я приїхав на конкурс, мене взяли» розповідає актор. Хтозна, як би склалась доля Григорія за інших умов, але у 1981 році дещо трапилось: «Оскільки я завжди цікавився містицизмом і подібними речами, які на той час тут не дуже віталися, запропонував  поставити п’єсу про християнського португальського принца… це був свого роду ідеальний приклад дисидента, що витримує тиск машини влади, якого до смерті замучують, але він залишається вірний своїм ідеям». Нескладно здогадатись, що відбувалося далі. Виставою зацікавилось КДБ, тож її заборонили, так і не дозволивши зіграти прем’єру. «Ми ходили по різних інстанціях, доводили, що Кальдерон – це дуже прогресивний культурний діяч, що релігія у цій виставі – лише привід, а в дійсності вона про стійкість людського духу. Всі герої, мовляв, так себе поводять, в тому числі – комуністичні». Але  із чоловіком  уже починали проводити різні бесіди та накладати на його життя заборони. Акторові не дозволялось перебувати на території кіностудії імені О. Довженка, крім того, його звинувачували у буржуазному націоналізмі та зв’язках з іноземцями.

На щастя, у той час Київ відвідує режисер Каунаського театру Йонас Вайткус. Невідомо, чи йому розповіли про ту ситуацію, чи так сталося за добрим велінням долі, але режисер пропонує чоловіку роботу в Каунасі. Григорій погоджується, а  після кількох років роботи в Литві за направленням того самого Вайткуса Гладій вирушає на навчання до Державного інституту театрального мистецтва у Москві, де здобуває освіту режисера: «У моїй біографії починається нова сторінка… Проте Москва так і не стала для мене домом, завжди відчував себе там тимчасовим». Із 1990-х років митець живе і працює у Канаді. В одному з інтерв’ю він зізнався: «… якось не зовсім і свідомо я вибирав місце для проживання. Хоча ніколи не жалкував, що осів у Монреалі. За час, що живу в Канаді, вона стала для мене другою батьківщиною, тут віднайшов те близьке й дороге серцю, що залишив на рідній землі…Прикро буває, коли приїдеш в Україну і не відчуваєш, що вдома». Тим не менше, робота і життя в країні на Півночі Америки не заважають актору брати участь в українських проектах. У 2000 році його запрошують на роль Романа Шухевича у фільмі «Нескорений», про що згадує із вдячністю і понині. Найдивовижнішим є те, що акторові вдалося зіграти командира УПА так, що у період Майдану він надихав героїв Небесної сотні. Не так давно, у 2015 році, команда акторів і режисерів України, Молдови та Румунії почала роботу над фільмом «Окупація» про повстанців Холодного Яру. Але через певні технічні деталі ця робота із паном Григорієм в одній із головних ролей(сотник Діброва) досі не вийшла на екрани. Митець  шкодує, що не зміг зіграти у стрічці Олеся Саніна «Поводир», бо був зайнятий у театрі. А ще зізнається, що в ньому постійно бореться актор та режисер. У свої постановки Григорій Степанович намагається вкраплювати українські елементи. Так, 2006 року у франко-канадському мюзиклі «Дракула: між коханням та смертю» пролунала у новій обробці  пісня «Цвіте терен».  А в 2004 році відбулася перша постановка Гладія на українській сцені — «Істерія» за Тері Джонсоном про життя Зігмунда Фройда. Головну роль виконав Богдан Ступка, з яким Григорія поєднувала на лише робота, а й багаторічна дружба. І хоч актор зізнається, що цікавіше грати негативного персонажа, намагатися передати неоднозначність його характеру, хотів би відчути себе у ролі Григорія Сковороди або Богдана Хмельницького.

Ще однією великою мрією було зіграти князя Ігоря у стрічці Сергія Параджанова за «Словом о полку Ігоревім». «Сценарій уже був готовий. В останні свої роки Сергій Йосипович дуже хотів зняти цей фільм» - розповідає митець. Але не встиг. Із ним Григорія Степановича також пов’язують  «Тіні забутих предків», адже актор прагне поставити виставу за мотивами цього твору: «Це, звичайно, була б не зовсім вистава за Коцюбинським. Це був би роздум, спроба діалогу з Параджановим, можливо, з використанням його сценарію «Тіней забутих предків»... Можливо, така постановка відбудеться. Це моє найбільш пристрасне режисерське бажання. Це те, що я хотів би робити власне в Україні».

 І наостанок варто зазначити, що шлях Григорія Гладія як актора розпочався ще в дитинстві. Світ кіно був тією особливою річчю, до якої мусив бути причетним. Сам він каже: «Експерименти любив, хотілося шукати» – тож однією із перших ролей чоловіка був таємничий привид у простирадлі, що темної ночі з’являвся самотнім перехожим. Напевне, жага до театру була закладена у його крові від народження. І хоч про актора знають лише в певних колах, а сам він не прагне слави, він щасливий бо займається тим, що любить.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
2 + 6 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?