Гарно й тепло – це ще не все. Треба, щоб було безпечно | Газета 7 Днів

Гарно й тепло – це ще не все. Треба, щоб було безпечно

25.05.2017 12:14
Переглядів:1042

Рівне змінюється просто на очах. Сірі, депресивні стіни багатоповерхівок набувають яскравих забарвлень. Гидкі чорні шви на панельках зникають під товстими шарами утеплювачів. У Рівному відбувається масова термомодернізація старих багатоповерхівок. Муніципальна програма сталого розвитку, яка понад десятиріччя підтримує проекти мешканців з оновлення свого житла, вже не справляється з напливом проектів. Тому цього року їй на підмогу Рівнерада затвердила програму термомодернізації. 

Повсюдно під під’їздами сходяться на збори громади мешканців, обговорюють можливості підключитися до якоїсь із програм, щоб утеплити і свій будинок. Люди сперечаються про найменші деталі цієї справи – про товщину утеплювача, колір стін, про вартість роботи. Але, як правило, залишається поза увагою найважливіша складова – екологічність та безпека матеріалів.

Хто будує, той і контролює

Щоб дослідити це питання, наші кореспонденти поспілкувалися з багатьма прямо чи непрямо дотичними до процесу спеціалістами.

Начальник управління економіки міста Микола Кирея знає практично про всі проекти термомодернізації, що здійснюються в житловому секторі міста, оскільки очолюване ним управління координує Муніципальну програму сталого розвитку.

Хто і як враховує екологічну складову проекту? – запитали ми в нього.

– Все розпочинається з дефектного акта і попереднього кошторису, куди закладаються нормальні матеріали, – каже він. – Через це ми маємо багато клопоту при відборах.

– Але хто слідкує за тим, щоб матеріали були, як ви кажете, нормальні?

– Той, хто найбільш зацікавлений, щоб жити в якісному і безпечному будинку – громади ОСББ. Відповідальність лежить тільки на замовникові проекту. ОСББ чітко вказує в дефектному акті матеріал і навіть конкретну марку матеріалу, який громада хоче використати для утеплення.

– А хто здійснює контроль?

– Для цього є три кити: технічний нагляд, авторський нагляд, державна експертиза.

У голови ОСББ «Шухевича, 8» Людмили Солончук, яка цього року першою в місті здала звіт про реалізацію проекту в рамках Муніципальної програми сталого розвитку, ми запитали, як вона вибирала матеріал для утеплення.

– Самі вибирали, – розповіла вона. – Екологічно чистий. Такий, що не спалахує від вогню, а плавиться. Ми навіть експеримент провели, коли закупили матеріал: спробували підпалити, а він не загорівся. Крім того передбачили навколо вікон і дверей пояси з мінеральної вати. На всі матеріали вимагали від забудовника сертифікати відповідності товару, його якості. Не було б таких сертифікатів, він би не отримав гроші за роботу. Такі правила. Але підрядник у нас порядний, совісний. Працюємо з ним другий рік і задоволені його роботою.

Приставка «еко» не завжди означає екологічність

Звичайно, коли йдеться про використання бюджетних грошей, як це передбачено в МПСР чи в новоприйнятій програмі термомодернізації, контролерів вистачає. Та коли ніхто не контролює бюджет і якість робіт, люди часто вибирають за головним для них критерієм – ціною. Чим дешевше, тим краще. Невже й справді тепер так: хочеш отримати безпечний в екологічному плані матеріал, то заплати за нього втридорога?

Виявляється, ні. Чому? Бо дуже часто екологічність теплоізоляторів підміняється словом «натуральність», і це не завжди правильно. Адже екологічний матеріал – не той, що виготовлений з натуральної природної сировини, а той, який не виділяє шкідливих для людського організму речовин при змінах температури, вологості або інших навантаженнях.

До такої категорії можна віднести велику кількість теплоізоляторів. Наприклад, утеплювач «Екотермікс» на поліуретановій основі, пінополістирольні плити, «Пінофол» і «Піноплекс». 

Поспілкувавшись із продавцями будматеріалів, ми довідалися ще багато цікавого. Наприклад, що теплоізоляційні матеріали, виготовлені з базальтової сировини, є екологічними, можна говорити з невеликою натяжкою. Справа в тому, що до їх складу зазвичай додається в невеликих кількостях формальдегід. Тому добавка «еко» до назви буде залежати від процентного вмісту останнього. Взяти утеплювач «Еколайт». Це стовідсоткова базальтова вата без синтетичних домішок. Але є в ній, хоча і в незначній кількості, формальдегідний клей. Список ще можна продовжувати, але наше завдання інше – звернути увагу на проблему. Коли ви знатимете, що вона є, то потрібні підказки знайдете.

Компетентно

Алла Прищепа, професор, кандидат сільськогосподарських наук (кафедра екології НУВГП): 

– У світовій практиці існує широкий спектр дій, спрямованих на скорочення парникових газів у секторі міського господарства. До них відносимо утеплення житлових будинків та громадських будівель, яке значно знижує надходження теплової енергії в урбоекосистему та дозволяє зменшити спалювання різного виду палива в котельнях міста. Постає питання, наскільки безпечне утеплення будинків для мешканців і навколишнього середовища.

В Україні діють основні нормативні вимоги до утеплювачів та конструкцій з них. Це Державні будівельні норми ДБН В.2.6-33:2008 «Конструкції будинків і споруд. Конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією. Вимоги до проектування, улаштування та експлуатації», в яких в основному регламентуються вимоги до самих конструкцій, їхнього застосування за тих чи інших умов та вимог пожежної безпеки, а також ДБН В.2.6-31:2006 «Теплова ізоляція будівель» зі змінами від 1 липня 2013 року, які вступили в силу 2014 року. В цих документах сформовані основні нормативні вимоги до теплозахисних характеристик зовнішніх огороджень будівель. Використовують мінеральну вату (скловату), плити з кам’яної (базальтової) вати, пінополістирол і екструдований пінополістирол, пінополіуретан, піноізол, ековату, піноскло та інші теплоізоляційні матеріали.

Усі матеріали, які використовують в утепленні будівель, повинні мати відповідні сертифікати. Сертифікація будівельних матеріалів проводиться на відповідність вимогам чинних в Україні нормативних документів щодо безпеки життя, здоров’я людей, захисту їхнього майна, охорони навколишнього природного середовища. При цьому сертифікація на відповідність усім обов’язковим вимогам, якщо вони встановлені до цієї продукції як вітчизняного, так і закордонного виробництва, виконується неодмінно. 

Ігор МІЧУДА, начальник управління ДАБІ в області: 

– Якщо до ДАБІ надійшло звернення з приводу проведення перевірки того чи іншого об’єкта, ми маємо право на вибіркове виймання фрагментів будівництва. Про це має бути вказано в акті перевірки та відповідно засвідчено, після чого ми можемо віддати будматеріал у лабораторію. А вже лабораторія, провівши необхідні дослідження, надасть висновки щодо якості будматеріалу та його відповідності встановленим нормативам. В основному ми ведемо перевірку щодо того, чи має забудовник сертифікат на будматеріали, які використовує на будівництві. Якщо сертифіката немає – це порушення, яке тягне за собою штрафні санкції. Втім, якщо в когось виникають сумніви щодо добротності того чи іншого будівельного матеріалу, тоді ДАБІ може складати акт, виймати фрагмент, наприклад стіни, утеплювача, плитки і т.д., й віддавати його на експертизу. Але, зауважу, лабораторне дослідження – тривалий процес. Плюс комусь необхідно оплатити роботу експертної лабораторії. На жаль, у нас ніхто безплатно нічого не робить. 

Віктор ЦИЦЮРА, підполковник служби цивільного захисту Головного управління ДСНС України у Рівненській області:

– Вимоги пожежної безпеки при виконанні теплоізоляції зовнішніх стін будинків регламентовані державними будівельними нормами. Вони залежать від призначення будинків, його ступеня вогнестійкості та висоти. Скажімо, забороняється використовувати горючі матеріали у фасадній теплоізоляції при утепленні будинків дитячих дошкільних, навчальних і лікувальних закладів. Коли утеплюють багатоповерхові житлові будинки, споруди соціального, громадського призначення, висота яких перевищує 15 метрів, можливе використання матеріалів низької та помірної горючості. Але повинні бути виконані пояси з негорючих матеріалів завширшки не менш як дві товщини використаної ізоляції через кожні три поверхи й таке ж обрамлення віконних і балконних прорізів.

Для визначення горючості будівельних матеріалів необхідно провести спеціальні вогневі випробування з оформленням протоколу за їхніми результатами. Такі випробування можна провести і в Рівному, в дослідно-випробувальній лабораторії ДСНС.

Ті, хто утеплює будинки, мають дбати про пожежну безпеку. Її технічні вимоги повинні брати до уваги проектанти. Проте законодавство тепер не зобов’язує узгоджувати проекти з органами державного пожежного нагляду. І введення в експлуатацію будинків після проведення будівельних робіт також обходиться без участі представника пожежних. Усе залежить від сумління і відповідальності замовника, проектної організації та будівельної фірми, яка здійснює роботи. 

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
15 + 3 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?