Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
 
Червень 2018
 

«Халяви» в природі нема | Газета 7 Днів

«Халяви» в природі нема

14.06.2018 14:48
Переглядів:1126

Шахрайства набули такого розмаху, що цю біду нашого суспільства можна за масштабами прирівняти до епідемії. Хоч сядь і плач над напастями обдурених людей.

Бідні, аж сині, а власними руками віддають у руки шахраїв останні копійки, заначки, зібрані на поховання, і навіть благодійну допомогу, яку люди з миру по нитці збирають на лікування тим, хто потрапив до лікарні без гроша за душею. Людей розводять на гроші так часто і такими різноманітними способами, що, бува, думаєш: якби це винахідливість та спритність шахраїв використати в «мирних цілях», то наша країна вже досягла би рівня Еміратів. 

Але коли ми в нищівних висловах та у найзліших інтонаціях кажемо про шахраїв, то треба казати й про інший бік тієї медалі, яка називається шахрайством,– про обдурених. Покладімо руку на серце: люди часто самі винні, що дозволяють себе дурити. Чого дурний? Бо бідний. Чого бідний? Бо дурний. Погодьтесь, коли всі газети, телеканали й інтернет-ресурси по декілька разів чи десятків разів кожен розповіли про такий, наприклад, спосіб видурювати гроші, як нічні дзвінки з повідомленням, що син чи внук скоїли ДТП з жертвами або втрапили в іншу халепу і їх можна викупити з поліції за гроші, то знову і знов потрапляти на таку шахрайську вудочку принаймні нерозумно. Але ж кожен день приносить нові повідомлення про видурювання грошей за такими схемами. Син мирно спить у ліжку, а мати, чи батько, чи навіть бабуся «викупляють» його з поліції за тисячі, а то й десятки тисяч гривень і навіть доларів.

Чому ці та інші афери в нашому суспільстві розквітли таким буйним цвітом? Бо сприятливий грунт. Люди, може, не всі, але, принаймні, великий їхній прошарок, збідніли у всіх поняттях: що у фінансах, що духовно, що морально, що інтелектуально. Не читають, не дають роботи розуму, не аналізують, не вникають практично в ніщо крім цін. Саме суб’єкти з такого прошарку стають жертвами шахраїв найчастіше, буває, що й по декілька разів. Бо вони потрібної миті не вміють включити здоровий глузд. Не вміють скористатися чужим досвідом і роблять власні помилки, бо не навчилися на чужих.

Ця стаття – наша нова спроба застерегти простаків, які все ще вірять, що можна вгадати, під яким наперстком захована кулька, і виграти купу грошей у класичній грі всіх шахраїв світу «у наперстки». Ось декілька свіжих прикладів шахрайства, які сталися в нашому місті за останні дні.

Якщо ви ставили лічильник за дві тисячі, а вам пропонують замінити його за одну, то це не везіння, а шахрайство

П’ятого червня, близько 14-ї години до поліції звернувся 83-річний рівненський дідусь. Він розповів, що до нього додому прийшли двоє невідомих чоловіків. Вони відрекомендувались інспекторами газової служби і повідомили, що у квартирі потрібно замінити лічильники, а для цього потрібно заплатити 1000 гривень. І надали дідусеві квитанцію для сплати на цю суму. Довірливий старий чоловік вирішив не створювати борг і відразу оплатити рахунок. На очах у «газовиків» він взяв тисячу гривень з тієї сумки, де зберігав усі свої заощадження. Чоловік і не збагнув, що сам показав тим негідникам, де зберігає гроші. Лише коли незнайомці залишили помешкання, господар побачив, що його «обчистили» – забрали з тої самої сумки 10 тисяч гривень і тисячу доларів США.

Від початку року це четвертий аналогічний випадок крадіжок під приводом перевірки лічильників, розповідають поліцейські та звертаються до громадян із застереженням, щоб у жодному разі не довіряли незнайомцям, якими б доброзичливими вони не здавалися. Треба перевіряти документи у всіх, хто стукає у ваші двері, а для цього звертатися безпосередньо до тієї установи, працівниками якої вони представляються. Якщо контролери, соціальні працівники, медпрацівники, майстри з ремонту прийшли до вас без виклику – це привід не відчиняти їм двері та не пускати до помешкання. І, звичайно, це привід потелефонувати до поліції за номером 102.

 ПриватБанк не проводить грошові «опитування» в соцмережах

ПриватБанк ніколи не проводив опитувань із розіграшем грошових призів через соціальні мережі чи сторонні сайти. Як повідомила прес-служба ПриватБанку, «опитування» Giveaway 2018 від імені банку або держорганів з обіцянками виплат грошових призів, що днями з’явилися в Instagram, є фейковими та проводяться шахраями з російських акаунтів.

Обіцяючи людям отримання грошового виграшу, шахраї пропонують довірливим громадянам переказати певну суму грошей для «підтвердження» виграшу. Звичайно ж, після цього зібрані гроші виводяться на особисті рахунки шахраїв. Шахраї збирають такі платежі, як правило, через російські платіжні агрегатори, як-от SimplePay або WalletOne.

За даними служби безпеки банку, перші звернення постраждалих клієнтів від шахраїв були зафіксовані на початку червня. Щоб запобігти цьому новому видові шахрайства, банк звернувся до всіх платіжних сервісів, за допомогою яких шахраї збирають гроші, з вимогою блокувати незаконні операції та використання карток українських банків у шахрайських схемах. Крім того ПриватБанк звернувся із заявою до кіберполіції.

 Як ви їх женете в двері, то вони лізуть у вікно

Звичайно, можна не відчиняти двері шахраям, які пруться до вас під виглядом газівників, лікарів, соціальних працівників та різних інших «благодійників». Але вони можуть потрапити до вашої квартири і не через двері, а, наприклад, через вікно (наша газета вже проводила масштабне розслідування про псевдофірму, яка приходила в квартири тих людей, в яких стоять старі дерев’яні вікна і пропонувала їм на пільгових умовах поставити сучасні енергозберігаючі. Люди, які погодилися на це, підписували насправді не договір про встановлення вікон, а договір про кредит).

Або вони влізуть до вас через комп’ютер. Хто постійно користується електронною поштою, той, принаймні, раз на тиждень-два отримує різноманітні шахрайські розсилки про те, як можна отримати великі гроші всього-на-всього за лайк чи за відповіді на якийсь тест невідомо про що. Наприклад, на електронну пошту нашої редакції прийшло цими днями повідомлення про те, що «Всемирная акция “Счастливый Лайк”
вот уже 5 раз объявляет победителей! Уже традиционно мы начинаем выплаты денежных призов нашим победителям!

Бюджет акции в этом году
450 000$
* Для России и СНГ, а также для некоторых стран ЕС

Победителей в этом году: 432 чел.

Выплачено: 46 157$

Осталось бюджета: 403 874$

Сумма вашего выигрыша уже определена!»

Далі надіслали добрячу порцію відгуків «щасливих переможців» акції, які вже наче отримали чотиризначні суми в доларах за свій лайк. Читаєш цю маячню і думаєш: невже є настільки довірливі люди, що здатні повірити, ніби справді хтось відвалить вам декілька тисяч доларів за всього-на-всього одне клацання комп’ютерною мишкою?

А шахраї далі обробляють вас: «Вы получите выигрыш прямо сейчас на свою банковскую карту или интернет-кошелек КЛИКАЙ СЮДА 

Перейти к выводу выигрыша. Чат с оператором…»

Оця симпатична дівчина на картинці, мабуть, і не здогадується, що її фото виловили десь в інтернеті, щоб використати з шахрайською метою.

 Шахраї назвали її Оленою Новіковою і від її імені радісно повідомили: «Здравствуйте, поздравляю Вас с таким значительным выигрышем!

Для того чтобы продолжить вывод средств на карту или электронный кошелек, вам необходимо дать свое согласие (ніби хтось відмовиться від суми 1735 доларів, якщо їх йому справді дають,– ред.). Я сейчас вызову у вас специальную кнопку, нажмите на нее». Ну а відразу після цього порція розчарування: «Банк получателя отклонил операцию» і наводять на доказ якусь табличку, з якої зрозуміла тільки сума, яка чомусь не може потрапити на ваш рахунок.

Транзакция

#2308434840

Время

Fri Jun 01 2018 10:37:08 GMT+0300

Сумма

1735$

Статус

код 419 (Неверная валюта зачисления)

Ага, ось чому: «Не удалось совершить операцию, так как банк получателя не смог произвести зачисление в долларах США. Для решения проблемы необходима конвертация валюты из USD в RUB». Ну і пропозиція, як подолати цю перепону: «Конвертация (обмен) валюты производится в онлайн режиме прямо на нашем сервисе. Сразу после обмена вы сможете
вывести свои средства на банковскую карту или электронный кошелек. І повідомляють суму, яку треба заплатити за конвертацію,– «всього» якихось 80 доларів в еквіваленті. Хіба це гроші порівняно з тим, що ви у підсумку отримаєте 1735 доларів?

Думаєте, ніхто не купиться на таку нісенітницю? Помиляєтеся! Якби не купувалися, то в інтернеті не було б стільки цього непотребу! Пригадуєте Остапа Бендера, який знав «400 порівняно чесних способів, як відібрати гроші у населення»? Так от, сучасні шахраї знають їх значно більше. А живуть і процвітають вони завдяки невігластву сучасних Обломових, які лежать на своїх диванах з ноутбуками на животі і не дають собі труда засумніватися, що справді з комп’ютера може впасти на них, наче манна з неба, великий куш. Без жодних зусиль з їхнього боку. «Ах, обмануть меня не сложно. Я сам обманываться рад». Класик сказав це про кохання. А в нашому випадку цей самообман має набагато нижче походження – гроші і лінь. Іноді жертви шахраїв настільки тупі й ліниві, що їх навіть не шкода. Шкода хіба отих безпомічних стариків, які звикли в тому суспільстві, у якому вони були молодими, до правдивих і довірливих стосунків. А в хитросплетіннях нинішніх реалій, коли навіть влада вдається, бува, до шахрайств і коли жодні закони не в змозі від цього захистити, їм розібратися складно. Практично неможливо.

 Кому хвороба – біда, а кому – рідна тітка

Для пройдисвітів немає нічого святого. Вони не гребують можливістю нажитися навіть на чужій біді. Відтак, скажімо, відстежують у глобальній павутині інформацію про збір коштів на лікування, шукаючи собі жертв серед важкохворих або їхніх родичів. Працівники нашої редакції особисто пересвідчились, як нахабно і цинічно працюють лжеблагодійники.

Підступна недуга, яка поклала на операційний стіл колишнього нашого колегу, змусила журналістів «7 днів» звернутися до небайдужих людей по допомогу. Адже необхідна для лікування та операції сума виявилася непідйомною для пенсіонера, на утриманні якого, до того ж, перебуває двоє внуків. На щастя, на наше звернення, розміщене на сайті газети і підхоплене іншими виданнями, відгукнулося чимало людей. Щоправда, не тільки сердечних.

Не минуло й тижня з початку збору благодійних коштів на лікування, як на мобільний нашого журналіста (його номер поруч з іншими вказаний в оголошенні) зателефонував невідомий.

– Мене звати Євгеній, я представляю міжнародну фірму «Трансфер мані», яка займається грошовими переказами,– тараторив скоромовкою чоловічий голос.– Одне зі столичних видань, яке побажало залишитися невідомим, переказало вам на лікування чотири тисячі вісімсот гривень. Але стались якісь збої в програмі, тому я не можу завершити операцію. Без вашої допомоги я цього зробити не можу…

– А чим я можу вам допомогти, якщо гроші адресовані не мені, а моєму колезі?

– Але ж ваш номер телефону вказаний в оголошенні?

– Номер мій, але, якщо ви уважно прочитали звернення, то зрозуміли б, що допомога потрібне не мені, а моєму колезі, який зараз перебуває в лікарні.

– Тоді дайте номер телефону свого колеги і попередьте його, що я телефонуватиму.

За якийсь час Євгеній знову подзвонив мені, щоб з’ясувати, хто опікується хворим. Після відповіді, що я не знаю, чоловік вдався до напористого психологічного тиску. Мовляв, через моє небажання допомогти мій колега втратить чималу суму, бо зволікання з перерахунком грошей не з вини їхньої фірми тягне за собою солідні штрафні санкції. Втім, нічого не добившись від мене, Євгеній втратив інтерес до розмови.

Коли стали відомі подробиці спілкування невідомого додзвонювача з нашим хворим колегою, зародилася підозра, що ми мали справу з шахраєм. Дуже вже він наполягав, щоб хворий підійшов до банкомата. Той не міг, бо саме був під крапельницею, то Євгеній запропонував, щоб до банкомата підійшла з банківською карткою хворого та людина, яка сидить біля його ліжка. Тому й телефонував знову в редакцію і допитувався, хто опікується хворим. Ну як тут не запідозрити погане?

Отож ми зателефонували за збереженим в історії дзвінків номером. Але на тому кінці хтось вперто відхиляв наші дзвінки, а потім взагалі відімкнув мобільний. Тоді ми забили номер телефону +380953334246, з якого нам телефонували, у Google. Комп’ютер видав сайт «Мошенники.УКР», на якому вміщена єдина база аферистів України. А там коротка характеристика тих, хто телефонує з цього номера: займаються видурюванням грошей. Доказ цього – настирливе прохання Євгенія, щоб наш колега або хтось із його рідних підійшов з банківською карточкою до банкомату, аби завершити операцію з переказом грошей. Цього разу пройдисвіти спіймали облизня.

Пряма мова

Катерина ГАБРІЄЛЬ, травмотерапевт, психолог, emdr-спеціаліст:

– В сучасному світі інтернет став однією з базових потреб людини. Ми там працюємо, знайомимось, спілкуємось, фліртуємо, одружуємось і виконуємо ще величезну кількість різноманітних дій. Інтернет-майданчики дають можливість розвитку в будь-якому напрямку. Разом з тим, практично кожен із нас розміщує у веб-просторі безліч інформації про себе та власне життя, про те, як ми живемо, з ким працюємо, як відпочиваємо. І не дивно, що саме ця інформація є надзвичайно необхідною і корисною для аферистів та інтернет-шахраїв.

Як звичайні люди стають обманутими? Як не потрапити до рук аферистів?

Шахраї – це люди психологічно та юридично грамотні. Вони знайомі з техніками налагодження контакту, володіють прийомами маніпуляцій і роблять це професійно. Аферисти ловлять на гачок через найбільш вагомі цінності людини. Це – здоров’я, почуття, краса, грошове благополуччя, діти.

Звичайно, всім нам хочеться чарівну паличку (пілюлю), і обов’язково «на халяву». І завдяки цьому бажанню шахраї збагачуються.

Велика частина аферистів керується законом «дарувати-забирати» (психологічна закономірність, якої людство дотримується віками). Тому аферисти наділяють свою жертву увагою, турботою, співчуттям, повагою. Тому не дивно, що вони швидко ы легко входять у довіру. А э такий мотив: людина хоче відплатити, подякувати йому (шахраю) тією ж монетою. Ось тут ви й потрапили на гачок, і зірватися з нього не так легко.

Ви вже готові піти на поступки таким «хорошим людям». Сказати «ні» в цій ситуації досить складно. Але! Це зробити можливо. Як? Ви не кажете «ні», але й не погоджуєтеся на пропозицію в цю конкретну хвилину. Візьміть паузу, перечекайте (до завтра, до вечора). Подумайте самі, зателефонуйте знайомим, розкажіть про ситуацію комусь, заручіться підтримкою. Зловмисники будуть вас ОБОВ’ЯЗКОВО квапити (більшість шахрайських схем укладається в поспіху – так діють маніпулятори).

А загалом, візьміть собі за правило не робити поспішних угод, покупок. Як то кажуть «переночуйте з цією думкою», і якщо на ранок вона вам здасться цілком вигідною, логічною – сміливо реалізуйте свої плани. Це правило захистить вас від нерозумних витрат.

 І ще одне: досить чекати халяви і чарівної таблетки.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
3 + 0 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?