Архів новин

Пон
Втр
Срд
Чтв
Птн
Суб
Нед
1
30
31
 
Липень 2018
 

Як виховати якісний зір | Газета 7 Днів

Як виховати якісний зір

05.07.2018 12:33
Переглядів:793

Спеціально для вас, наші дорогі читачі, ми зустрілися з керівником і головним спеціалістом центру – лікарем-офтальмологом вищої категорії (його лікарський стаж 33 роки) Сергієм ПОЛИВ’ЯНИМ.

– Сергію Миколайовичу, наскільки важливий зір для людини, і як за ним доглядати?

– Всі ми звикаємо до свого зору. Яким він є, таким і користуємось. Так буцімто і повинно бути. Але насправді в більшості випадків зір міг би бути набагато кращим. І ми з такими самовпевненими щодо свого зору пацієнтами, які приходять до нас вперше, стикаємося щодня. Де й коли вони допустили помилку або зволікання в процесі становлення зору? Давайте розберемося разом.

Для кожного з нас усе починається з народження. Потім відбувається перше знайомство з навколишнім середовищем, перші пізнання, батьківське виховання, навчання в школі, розвиток інтелекту, поширення досвіду. Цей процес безкінечний, безмежний і незаперечний. І це природно. Активне життя не може обійтися без постійного навчання і пізнання. Яке ж місце в усьому цьому природа надає зору людини? Які можливості?

Через зір ми отримуємо близько 85 відсотків інформації. Відповідно, недостатність його розвитку обмежує працездатність зокрема і життєдіяльність загалом. 

Тепер увага: унікально важливою особливістю зору людини є обмеження терміну його базового розвитку. Цей процес починається від народження і завершується переважно до 13–18 років. Далі «завіса» закривається, а гострота зору, яку вдалося набути до того часу, є остаточним здобутком у розвитку центральної зорової пам’яті головного мозку, тобто кінцевим розвитком зору людини. Це надзвичайно важливо знати як теперішнім батькам, так і майбутнім. 

Тому передусім поговоримо про наше з вами колишнє дитинство і про сучасних маленьких діток та підлітків. 

При народженні немовля не вміє ні говорити, ні читати, ні писати. З часом дитина навчається і вміє це робити. Так само і з зором. На початку свого життя немовля розрізняє тільки світло і рухи навколо себе. Природна жага до інформації і допитливість збуджують свідомість і розвивають початковий інтелект дитини, щоб у тому числі якнайкраще налаштувати й ефективну роботу органу зору, який є парним. Це відбувається за допомогою взаємопов’язаної співпраці його складових, якими є мозкові зорові центри різних порядків, провідні зорові шляхи і саме око – первинний світлосприймальний «прилад» у загальному і дуже складному процесі бачення навколишнього середовища, розрізнення предметів та образів.

«З ранку до ночі тільки тії очі!..» Так, очі справді весь час у роботі, відпочивають тільки під час сну. Тому зір найперший з усіх органів відчуття потребує вчасного і якісного налаштування для ефективної роботи і розвитку.

Стан зору дитини змалку має бути одним із постійних контрольованих пріоритетів як у виховній роботі батьків, вихователів дитсадочків, вчителів, так і в роботі системи спеціалізованої профілактичної медицини. Після всіх первинних загальних медичних обстежень дитини батьки насамперед повинні звертати увагу на показники стану зору. Але часто вони, дивлячись на своїх жвавих і життєрадісних діток, вважають, що саме з їхньою дитиною має бути все в порядку... «Телевізор же бачить!» І, на жаль, вчасно не проводять дитині первинне фахове обстеження.

Все, звичайно, могло би бути добре й правильно, але в реальному житті все набагато складніше. Оптичний прилад ока кожної окремої людини, що міститься в міцних керуючих руках мозкового центру, часто має свої вроджені індивідуальні особливості. Так-так, не хворобу (це важливо!), а саме особливості. Як-от вроджений астигматизм, гіперметропію (далекозорість) різного ступеня важкості, анізометропію (різну оптичну силу очей) тощо. І тут важливо зрозуміти, що за таких умов оптичний апарат ока не дає якісне зображення на світлосприймальні рецептори сітківки. Тому мозкові центри зору, розвинувшись до певної міри, далі пригальмовують свій якісний розвиток. Цей стан називається амбліопією (затримка розвитку зору). 

Для того, щоб зір не залишився на все життя недорозвинутим, необхідно з допомогою лікаря-фахівця негайно виявити проблему і вжити ефективних заходів для збудження та відновлення природних процесів його розвитку. Якраз цими питаннями, насамперед, і займається наш Центр. Знаючи глибинні, природні складові цих процесів, ми дуже обережно і фахово підлаштовуємося за допомогою індивідуальних лікувальних програм до зорових здібностей кожного пацієнта. І, щоразу удосконалюючи програму, ніби йдучи поряд і тримаючи за руку пацієнта, ми разом із ним рухаємось до кращого зору.

Робота ця надзвичайно специфічна та складна і потребує від лікаря фахового досвіду у справі виховання зору. Так-так, саме виховання. Адже зір, як і свідомість, розум, інтелект або поведінка людини,– категорія, що має здатність виховуватись і покращуватись до безкінечності. Спільне, правильне розуміння проблеми, вчасне призначення ефективного лікування, наполегливість і клопітка спільна робота лікаря, батьків та самого пацієнта приводять до покращення зору до максимально можливого якісного рівня.

Головне тут – не прогаяти час. 

У 2-3-річному віці дитини її батьки повинні знати все, що стосується її зору, і в разі потреби діяти.

– Чому в людей з гарним зором він із часом може погіршуватися? Що з цим робити?

– Ви торкнулися другого дуже важливого питання як для здоров'я самої людини, так і загалом для суспільства. Якщо перед цим ми говорили про подолання гальмівних процесів розвитку базового зору і подальше його налагодження, то чому ж тоді йому, будучи таким гарним, раптово погіршуватись?

Тут не обійтися без екскурсу в анатомію ока. Розглянемо око як суто оптичний прилад у керуючих руках мозку. При народженні око має гіперметропічну (далекозору) рефракцію і зовні приплюснуту форму. Передньо-задня вісь (ПЗВ) ока становить 23 міліметри або менше. Чим менше значення має ПЗВ, тим більша далекозорість, і навпаки. Для довідки: кожний міліметр ПЗВ у меншу або більшу сторону дорівнює оптичній силі в 

3,0 діоптрії (Д). Наприклад: якщо далекозорість 4,5 Д або більше (ПЗВ = 22,0 мм або менше), тоді є велика ймовірність виникнення амбліопії (недорозвинутого зору і форми ока).

З кожним місяцем око має рости до ідеальної для зору шароподібної форми (еметропічна рефракція, ПЗВ = 23,5) чи навіть мати мінімальну залишкову далекозорість (для якісного зору це не шкодить). Лікувальні процедури якраз і спрямовані на налагодження гостроти зору і стимуляцію правильного росту ока. Таке око здорове стосовно зору.

Якщо ж процес перетинає свій екватор і око росте далі, то його форма все більше набуває еліпсоподібної форми (ПЗВ = 24,0 і більше). Такий стан називається міопією (короткозора рефракція), що може надалі прогресивно погіршувати зір на далеку відстань. Простіше – це перерозвинута форма ока з попередньо розвинутим базовим зором.

То чому ж розвинутий зір починає погіршуватися? Нагадую, око весь час перебуває під контролем мозку. І коли людина починає наближати свою робочу відстань (читання, комп’ютер, планшет, мобільний телефон) до очей, то для ока найбільш комфортною оптичною формою є еліпсоподібна, і напругою м’язів мозок це виконує. Чим ближче до ока робоча зона, тим більше воно росте (ПЗВ = 25,0; 26,0; 27,0 і т.д.). Отже, силою волі нашої свідомості ми самі примушуємо око витягуватися. При переведенні погляду на далеку відстань очні м’язи, навпаки, із задоволенням розслабляються, і око знов повертається до правильної шароподібної форми. Але в разі зловживання роботою на короткій відстані, за умови перевищення м’язовим здавлюванням твердісного компоненту захисту зовнішньої оболонки (склери) око «запам’ятовує» нову, більш звичну форму і назад до шароподібної форми вже не повертається. Таким чином відбувається власноручне переналаштування правильної різновіддаленої оптичної системи ока з якісним і комфортним зором на будь-якій відстані на неправильний, обмежено короткозорий варіант. Отже: привіт, короткозорість…

Батьки добре знають, коли їхня дитина починає перенавантажуватись на близьку відстань. Це можуть бути додаткові заняття музикою, малюванням, вишиванням, любов до читання, сидіння біля комп’ютера або планшета чи смартфона. Моя порада така: робота очей на близьку відстань не повинна перевищувати 30-хвилинного терміну з обов’язковим відпочинком упродовж такого самого часу. Якщо короткозорість уже є, то для зупинки цього процесу необхідно на кілька місяців відмовитися від цих ризикованих навантажень зору взагалі.

Без вчасного лікарського втручання процес витягання ока може тривати практично безкінечно. Найбільша міопічна (короткозора) рефракція зареєстрована у Словаччині. Це – 106 (!) діоптрій. Порахуйте, яке ПЗВ такого ока? Правильно, 58,5 мм (!). І, як не прикро, це теж своєрідне виховання зору. Ми категорично проти такого виховання! Завдяки багаторічному досвіду ми в нашому Центрі знаємо природні нахили цих процесів та давно навчилися зупиняти такий перерозвиток ока і якнайшвидше стабілізовувати зір. Для цього ми розробили спеціальні індивідуальні лікувальні програми з використанням сучасного діагностичного і лікувального обладнання.

– А що відбувається із зором далі?

– Далі, за умови стабілізації зорового процесу, для очей настає найбільш сприятливий і комфортний період. Ми його так і називаємо – період стабілізації. По-перше, важка робота з розвитку зору вже позаду, а по-друге, до 23–25 річного віку повністю завершується ріст як самого ока, так і його оптичного приладу. Якого зору досягли до цього часу, таким і користуємось. 

У цей період, до речі, набагато легше зупинити прогресування короткозорості, хоча ми це вміємо робити в будь-якому періоді і за будь-якої складності процесу. Головне тут, як і для інших періодів, мати контрольований і правильно коригований зір, а також дотримуватись режиму роботи і відпочинку очей.

– Чому після 45 років майже всі стають «очкариками»?

– Справа в тому, що до груп людей з амбліопією і короткозорістю, хоч-не-хоч, вимушені приєднатися люди з віковим зором (пресбіопією). Для цього віку це цілком природно. Поступово збільшується дискомфорт, а потім стає майже неможливою будь-яка зорова робота на близькій відстані. Це відбувається тому, що наше око, як і весь організм, поступово втрачає свою молодість. Втрачається еластичність тканин і прозорість оптичних середовищ ока. Тому, коли напруга м’язів ока не задовольняє зорового комфорту, доводиться користуватися окулярами з оптично збільшувальними лінзами. Повторюю, цей період природний, і люди досить швидко до нього пристосовуються. Комфортним для роботи в окулярах на близьку відстань є 30-хвилинний термін. Далі знову треба відпочити. Очі, як і весь організм, мають певний робочий ресурс, який потрібно берегти.

– Які неприємності можуть очікувати очі людини похилого віку?

– Процес вікових дистрофічних змін, на жаль, неминучий. Дистрофічних хвороб очей дуже багато. Найбільш поширені з них – глаукома, катаракта, діабетична ангіоретинопатія та інші. Але ця наша розмова не про хвороби ока, а про зір людини. І я хочу наголосити, що якраз для зору, порівняно з усіма іншими органами нашого організму, можлива найдовша молодість.

Згадайте, як нас приємно дивує і розчулює, коли ми спілкуємося з дідусями, бабусями, що чудово бачать навіть без допомоги окулярів. Тут потрібне поєднання декількох складових. Просто перегляньте нашу сьогоднішню бесіду. В ній є перелік усіх необхідних умов здоров’я очей: вчасне первинне обстеження, розвиток і налагодження зору, якісна його корекція, вітамінізоване харчування, а також здоровий спосіб життя. У людей, яким вдалося зберегти свій зір до похилого віку, менше проблем і з дистрофічними хворобами очей. Це підтверджує і статистика. Можна сказати, що здоровий зір лікує очі.

Сучасна офтальмологічна медицина має чимало досягнень. Я впевнений: подальший якісний стрибок у розвитку офтальмологічної допомоги людині можливий за умови науково обґрунтованого переконання, що очі треба лікувати насамперед здоровим зором. Правильніше лікувати причину, а не її наслідки. Тому наші сподівання спрямовані на подальший розвиток профілактичної медицини.

Якісний комфортний зір у всіх життєвих періодах дозволить людині прожити життя, ясним поглядом зустрічаючи схід сонця! За це варто поборотися! Батькам маленьких діток я ще раз наполегливо раджу не зволікати з первинним обстеженням зору, не чекати, поки розвинеться загальна профілактична медицина, а вже отримати в нашому Центрі Зору «Візус Плюс Україна» (розвиток зору населенню України) високоякісну, ефективну допомогу щодо розвитку зору і його стабілізації на максимально можливому якісному рівні упродовж всього життя.

Завжди раді допомогти вам!

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
11 + 1 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?