Архів новин

Хто вкрав красу поліських лісів? | Газета 7 Днів

Хто вкрав красу поліських лісів?

02.08.2018 11:36
Переглядів:3499

Злочинний синдикат, що діє в Україні багато років, викрили британські дослідники.

Коло 40% лісу в Україні рубають незаконно, прикриваючись надуманими приводами. Потім цей ліс ріжуть на 12 тисячах офіційних та тіньових пилорам і відправляють на експорт. Туди само іде й ліс-кругляк під виглядом дров. Великі компанії з ЄС купують всю цю сировину, добре знаючи про темне її походження. Таку картину кримінального шматування України зобразили в своєму дослідженні захисники лісу з Великобританії.

Earthsight об’єднує вчених і дослідників, що переймаються долею лісів у різних куточках планети. Два роки тому вони звернули увагу на хижацький грабунок українських лісів та розпочали власне розслідування ситуації, яке нещодавно було опубліковане. 

І перше, що вони знайшли, поряд з уже звичною корупцією та жадібністю великих компаній, це зрада професійної спільноти, що призвела до трагедії. Річ у тім, що згідно із законами ЄС компанії мають право закуповувати тільки сировину, заготовлену та добуту в рамках чинного законодавства.

Щоб допомогти лісопереробникам у цьому, існує спеціальна компанія – Лісова наглядова рада, або Forest Stewardship council (FSC). Ця міжнародна організація, маючи певний штат аудиторів та фінансування на дослідження, видає організаціям, що господарюють у лісах, спеціальні сертифікати. Документ засвідчує факт, що лісове господарство в певних межах ведеться правильно і гармонійно – без знищення природного середовища і виснаження природи. 

Також FSC своїми печатками засвідчує правомірність походження кожної партії деревини, що потрапляє на ринок ЄС.

Однак британські дослідники з’ясували, що отримати відповідні сертифікати від Forest Stewardship council українським лісовим господарствам нескладно. Після цього вони легко дозволяють собі вирубувати величезні лісові масиви, спотворювати Карпати та інші лісисті території і при цьому надавати міжнародні документи про те, що заготівля деревини, яку продають, ніякої шкоди навколишньому середовищу не принесла.

Лісове господарство – це виробництво довготермінове, у якому оборот для вирощування становить 80–100 років. Воно ніяк не пов’язане з політикою. А в нас його зробили розмінною політичною монетою. Це почалося ще наприкінці 90-х і набуло нездорового забарвлення починаючи з 2006 року. Ліс ставав жертвою різних політичних груп впливу або політичних партій. Він потрапляв під керівництво комуністів, свободівців, регіоналів»,– так змальовує ситуацію, що призвела до тяжких наслідків, старший науковий співробітник Інституту агроекології Національної академії аграрних наук Михайло Попков.

Наступне, що виявили дослідники,– досить сумнівна позиція владних структур в ЄС до того, що відбувається з українськими лісами. Не перший рік екологи говорять про те, наскільки значними є вирубки.

Влада України певні зусилля для врегулювання ситуації зробила – з початку 2017 року почав діяти мораторій на вивезення лісу-кругляка з країни. А з початку 2019-го почне діяти і мораторій на вивезення паливної деревини, під виглядом якої часто вивозять ділову деревину. Але реакція владних структур ЄС на ситуацію досі викликає подив. 

«Якщо Україна не зніме заборону на експорт кругляка, 600 мільйонів євро – третій транш макрофінансової допомоги – буде втрачено. Рішення буде прийнято до кінця цього року. Це означає, ви повинні отримати гроші на початку 2018 року»,– заявив голова Представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі у вересні 2017 року.

«Зі свого боку, ми пообіцяли українським колегам допомогти це зробити. Наприклад, можемо допомогти провести комунікаційну кампанію: пояснити і запевнити, що скасування заборони на користь України не призведе до екологічної катастрофи»,– зазначив тоді Мінгареллі.

Кажучи іншими словами, єврочиновник запропонував замість рятування українського лісу просто переконувати населення в тому, що від знищення лісів шкоди не буде. І такі заяви лунають постійно. 

Чи можна не дивуватися, що після таких заяв європейські деревопереробні компанії нехтують перевіркою законності походження лісу, який вони купують в Україні? Напевне, що ні. І це відбувається в той час, коли в офіційній статистиці відображено, що експорт дощок та брусу з України перевищує офіційні показники виробництва на 75%. Тобто 1,2 мільйона кубометрів пиломатеріалів виникають з повітря і йдуть на експорт. І не бачити таке – це набагато більше, ніж не помітити якусь нелегальну вирубку десь далеко в Карпатах чи на Поліссі. 

Причетними до злочину «сліпоти» виявляються водночас десятки відомих компаній, що на кожному кроці проголошують свою відданість ідеям захисту екології та навколишнього середовища.

«Ці компанії постачають продукцію, що реалізується в найбільших торгівельних мережах Європи: Homebase у Великобританії, OBI у Німеччині, Staples та IKEA – по всій Європі. В ЄС існує закон, що вимагає від імпортерів необхідні перевірки, аби гарантувати, що деревина, яку вони купують, законна. У доповіді продемонстровано, як цей закон порушується, а відповідальність за це несуть уряди країн ЄС, що межують з Україною, перш за все Румунії та Польщі»,– заявлено у презентації доповіді.

«Якщо згадати країни ЄС, то там є регламентна норма, яка досить чітко встановлює параметри експорту деревини в країни ЄС. Ця норма забороняє імпорт деревини невідомого походження. Також вона вимагає від імпортерів проводити юридичні перевірки для мінімізації ризику потрапляння невідомої деревини на ринки ЄС. Наприклад, меблеві виробництва, які використовують деревину, повинні переконатись у тому, що деревина, яку купують, легальна. Що це законно. Але розслідування, яке зробили британці з Earthsight, демонструє, що цей закон не діє»,– висловлює свою думку політолог Андрій Золотарьов.

Одночасно виникає закономірне запитання: а хто ж з українського боку прикриває все це руйнування природи та вивезення за кордон таких обсягів деревини?

«Дуже багато говорять, називають прізвища депутатів від БПП, вказують безпосередньо на Банкову або ГПУ, називають Луценка, як людину, котра дружить з фактичним керівником лісової галузі. Не думаю, що він його курує, але думаю, що він його кришує, рятуючи від неприємностей»,– стверджує фахівець-науковець у лісовій галузі Михайло Попков.

Український уряд останнім часом теж почав реагувати на ситуацію, але великих зрушень поки що не видно, хоча обнадійливі заяви і прозвучали.

«Треба зупинити це варварське знищення українських лісів, коли під виглядом паливної деревини вивозять прекрасний діловий ліс. Важливо провести аудит усіх лісогосподарств об’єднаними зусиллями ДФС, Нацполіції, Держаудитслужби, щоб ми знали, скільки вирубано лісу, скільки експортовано, скільки втратила держава, але найголовніше, скільки ми втратили лісу, щоб ми могли відновлювати українські ліси. Це зараз найважливіше. Робота має бути скоординованою та публічною»,– заявив нещодавно глава уряду України Володимир Гройсман.

Також він дав доручення багатьом органам влади, включаючи навіть Укрзалізницю, посилити боротьбу з контрабандою деревини.

«Треба робити країну багатшою, а не знищувати український ліс. Мені потрібен результат, прізвища, аналітика по фірмах, хто їх засновував,– сказав Володимир Гройсман.– На середину вересня готуємо публічний звіт щодо проведеної роботи в персоналіях. Налаштовуйтесь на серйозну роботу. Товарна контрабанда на даний момент зупинена. Цю роботу будемо тільки посилювати. Давайте разом наводити порядок».

І це вже буде цікаво. Тому що обіцянок покарати винних у безладах в нашій державі ми вже чули багато. І рідко коли ці обіцянки виконувались. Тож доводиться сподіватись хоча би на публічний звіт, котрий, може, й не покарає винних, але назве їх. Та надасть можливості для кращого розуміння ситуації громадою.

Іполіт ІГНАТОВ

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
1 + 0 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?