Архів новин

Для чого вигадувати велосипед, якщо все написано в законі? | Газета 7 Днів

Для чого вигадувати велосипед, якщо все написано в законі?

09.08.2018 16:52
Переглядів:641

На адресу ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне» від голів та членів об’єднань співвласників часто надходять запитання, що стосуються трудових відносин в ОСББ. Відразу хочу зауважити: всі ці моменти обумовлені в Законі України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», а також інших нормативних документах, які регулюють діяльність об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. То для чого вигадувати велосипед, якщо все прописано в законі?

Скажімо, відповідаючи на запитання «хто керує діяльністю ОСББ?», нагадую прописні істини: органами управління об’єднання є загальні збори співвласників, правління та ревізійна комісія об’єднання. Разом з тим, ніхто інший, а тільки загальні збори мають право встановлювати розмір матеріального й іншого заохочення голови та членів правління. Отже, саме загальні збори повинні визначити умови, на яких виконуватимуть свої повноваження голова правління й інші члени правління, та обумовлюють оплату їхньої роботи.

Якщо голова правління ОСББ виконуватиме свої повноваження на платній основі з виплатою матеріального забезпечення, із ним можуть укласти трудовий договір (контракт). При цьому для голови правління ОСББ це може бути робота як основна, так і за сумісництвом.

А тепер з приводу того, хто обирає голову правління ОСББ. Таке право належить членам правління, які своє рішення про обрання голови правління оформляють відповідним протоколом. У цьому випадку, щоправда, необхідно ще й видати наказ. Трудовий договір з головою правління може підписати уповноважений загальними зборами представник.

Крім того, голові правління ОСББ потрібно видати наказ про те, що він приступає до виконання своїх обов’язків.

Запитаєте, які права і обов’язки належать до компетенції голови ОСББ? Керівник об’єднання співвласників на підставі рішення загальних зборів затверджує штатний розпис ОСББ із визначеними посадовими окладами (тарифними ставками).

Голова правління ОСББ є посадовою особою ОСББ і виступає роботодавцем для найманих працівників. Тому всі вимоги законодавства, яких повинен дотримуватися роботодавець, поширюються також на голову правління ОСББ. Він як роботодавець має забезпечити, зокрема:

- затвердження штатного розпису ОСББ у межах затвердженого кошторису ОСББ;

- ознайомлення працівників із правилами внутрішнього розпорядку, умовами роботи, положенням про оплату праці;

- проведення інструктажів із охорони праці, пожежної безпеки та забезпечення заходів з охорони праці;

- ведення трудових книжок працівників;

- забезпечення трудових гарантій працівників щодо надання відпусток, інших обов’язкових мінімальних і соціальних гарантій;

- видання наказів із кадрових питань та інших питань діяльності ОСББ.

Однак варто колегіально – на засіданні правління – узгодити питання щодо найму працівників: яких професій та в якій кількості. Водночас, з урахуванням затвердженого на загальних зборах кошторису, слід попередньо обговорити розміри посадових окладів: чи на повну ставку працюватимуть ті або інші працівники тощо.

Часто запитують, чи може керівник об’єднання співвласників вести бухгалтерію? Виконання головою правління ОСББ функцій бухгалтера не суперечить чинному законодавству. Так, ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV встановлено, що для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації:

- введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером;

- користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи;

- ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або аудиторською фірмою;

- самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства. Ця форма організації бухгалтерського обліку не може застосовуватися на підприємствах, звітність яких має оприлюднюватися, та в бюджетних установах.

Отже, ОСББ може забезпечити ведення бухгалтерського обліку за одним з наведених варіантів.

Окремо хочу зупинитися на ще одному важливому питанні. А саме: якщо внески на утримання будинку та прибудинкової території сплачуються готівкою, ОСББ потрібна каса, а отже і касир. Знову ж таки для оптимізації витрат на оплату праці обов’язки касира найчастіше покладаються на бухгалтера. Однак якщо функції бухгалтера виконуватиме керівник, то існує два варіанти: або завідувати касою буде доручено все тому ж голові правління, або доведеться працевлаштовувати для цього окрему особу. Якщо співвласники погодять перший варіант, то перейматися стосовно того, що всі касові документи будуть підписані одним лише головою правління, не варто. Однак Національний банк України в листі від 14.02.2012 № 11-117/708-1645 дійшов такого висновку: «За відсутності на підприємстві інших працівників керівник має право підписувати касові документи одноосібно». Якщо голова правління ОСББ виконує обов’язки на громадських засадах, касиром він бути не може. Пояснюється це тим, що, як вбачається з п. 4.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 № 637, для того, аби особа могла виконувати обов’язки касира, з нею має бути укладений договір про повну матеріальну відповідальність. А укладення таких договорів регламентується трудовим законодавством, зокрема главою ІХ КЗпПУ, а конкретно – ст. 1351. Тож касиром може бути лише найманий працівник.

Галина ПОХИЛЬЧУК,

секретар ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне»

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
5 + 7 =
More information?

Шість підказок про наші біди і відступництво від Бога

... Далі

І відкрилася правда, куди вели Україну всі наші вожді

 

... Далі

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?