Архів новин

Як перетворити сірі коробки на мальовничі оселі, знають ОСББ, які взяли участь у програмах співфінансування | Газета 7 Днів

Як перетворити сірі коробки на мальовничі оселі, знають ОСББ, які взяли участь у програмах співфінансування

05.10.2018 07:51
Переглядів:974

Житловий фонд, який дістався у спадок нинішнім його власникам від жеків, знаходиться у дуже зношеному стані. Багатьом будинкам уже далеко за 20 і навіть за 30 років. Зрозуміло, що тільки власними силами мешканців будинків відремонтувати їх нереально. Але й відкладати капітальні ремонти покрівель, систем водопостачання, каналізації, фасадів далі вже немає куди. Бо ж, якщо не взятися за ремонт зараз, пізніше доведеться розбиратися зі значно більшими проблемами. Відтак міська влада Рівного уже кілька років поспіль залучає громадян міста до участі у програмах співфінансування, зокрема Муніципальній програмі сталого розвитку. Вже чимало ОСББ Рівного побачили переваги того, як спільними зусиллями і коштами можна модернізувати своє майно, зробити його енергоощадним і привабливим. Ми поспілкувалися з головами ОСББ, які поліпшили стан і вигляд своїх будинків, беручи участь у міських і державних програмах співфінансування.

 Леся Тихончук, ОСББ «Фруктова, 4»: «Маленьким будинкам важко зібрати гроші на великий проект»

  

У нашому будинку всього вісім квартир, у шести із них проживають пенсіонери. Тому нам непросто було зібрати початковий внесок у розмірі 30 відсотків від вартості проекту. Є хворі, одинокі люди, які живуть на пенсію і не мають ні від кого допомоги. Квартплати як такої мешканці не сплачують, натомість самостійно кожен доглядає і прибирає в себе і під’їзді.

У процесі роботи бувало таке, що впродовж кількох днів не було світла, тому що в будинку стара проводка. Але люди навчились домовлятися, дослухатись одне до одного. Нам дуже пощастило з підрядниками, які утеплювали наш будинок. Керівник фірми ПМ ПФ «Спецрембуд» розмовляв з кожною сім’єю індивідуально, щоб не виникало конфліктів, щоб люди з розумінням поставилися до тимчасових незручностей. А одній мешканці нашого будинку, в якої стояли старі дерев’яні вікна, взагалі надали розстрочку і поставили нові.

 Тетяна Петруніна, управитель ОСББ «Генерала Безручка, 12»: «Спочатку всі бояться, а потім дякують»

 

Торік я взяла будинок на вулиці Безручка, 12 в управління. Він був дуже запущений, втім, напевно, як і всі будинки, які раніше обслуговувалися жеками. Минулої зими була ціла біда з затопленнями через прориви труб: я замучилася бігати і щоразу перекривати воду. Тому цього року вирішили насамперед замінити в будинку системи холодного водопостачання та опалення. Частина, яку потрібно було внести членам ОСББ, становила понад 128 тисяч 385 гривень. Це 35 відсотків від загальної вартості проекту. З власного досвіду знаю, що зазвичай мешканці будинків, які вперше беруть участь у муніципальній програмі, з осторогою ставляться до таких проектів. Тож доводилося людей впрошувати, ходити з квартири в квартиру і розповідати про переваги. А далі вже значно легше працювали, коли люди бачать результат і розуміють, що великі багатотисячні проекти можна втілити в життя за значно менші суми.

 Петро Будько, ОСББ «Шухевича, 2»: «Уже невдовзі будемо випробовувати нову систему водопостачання»

Загальна вартість проекту заміни системи холодного та гарячого водопостачання в нашому будинку на вулиці Шухевича, 2 становила 1 мільйон 234 тисячі гривень. Згідно з умовами Муніципальної програми сталого розвитку, місто відшкодувало нам 710 тисяч гривень. Частину коштів, яку мали сплатити мешканці, ми взяли в банку за так званим тепловим кредитом на суму 349 тисяч гривень і отримували відшкодування від держави у розмірі приблизно 190 тисяч гривень. Все решта – це кошти співвласників квартир. За статутом, гроші, які ми збираємо на облаштування будинку, мають ділитися на кількість квадратних метрів. Але ми провели збори, і більшістю голосів мешканці проголосували за те, щоб кожна квартира сплачувала однаковий внесок. Це був компроміс, на який погодилася більшість нашої громади. Інакше був ризик узагалі зірвати реалізацію проекту, бо була велика різниця в оплаті між тими, у кого однокімнатна і трикімнатна квартира. Тим паче що трубу міняли до запірної арматури, тобто фактично не мало значення, яка це квартира – одно-, дво- чи п’ятикімнатна.

Проект для нас розробляла фірма «Техноком», монтажем займалося НВП «Тепловик». Роботи проводили методом паралельного монтажу, тобто старі труби не демонтували, поки не були покладені нові. Труби використовували середнього цінового рівня, досить якісні, польського виробництва, які добре себе зарекомендували в багатьох інших рівненських будинках, де їх також використовували. Зверху на трубах – звукоізоляційна оболонка. Холодну систему ми перевірили торік, цього року будемо випробовувати вже й гарячу.

 Василь Дячук, ОСББ «Корольова, 23»: «В утепленому будинку платіжки за тепло зменшилися на 25 відсотків»

Завдяки Муніципальній програмі сталого розвитку панельний будинок на Корольова, 23, перетворився на надзвичайно комфортнийі теплий.

У дев’ятиповерховому будинку 71 квартира. Мешканці вирішили повністю утеплити будинок, облаштувати фасад, замінити вікна і карнизи. Загалом проект коштував півтора мільйона гривень. Частина коштів за виконання проекту надійшла як відшкодування в рамках міської програми. Ще частину взяли в «теплий» кредит, основну частину якого, згідно з умовами договору, відшкодовує держава. Відтак, сума, яку потрібно було зібрати співвласникам будинку, становила близько 350 тисяч гривень. Ніби й немала, але порівняно з півтора мільйонами – на порядок менша. Частина людей поставилася до цього проекту позитивно. Були й такі, що виступали категорично проти. Мовляв, багато хто тільки тепер переконується в тому, що ми зробили важливу і варту тих порівняно невеликих внесків справу. Тим паче що порівняно з платіжками за тепло з позаминулим роком торішні платежі зменшилися на 20–25 відсотків.

 Галина Бовгира, ОСББ «Київська, 17»: «У 14-поверховому будинку людям найперше потрібен ліфт»

Торік ми поставили ліфт у першому під’їзді будинку на вулиці Київській,17, цього року – в другому. Кошти на нові підйомники збирали гуртом: спочатку мешканці обох під’їздів долучили до співфінансування установки ліфта в першому під’їзді, а тепер також усі разом проплатили за другий. Я так завжди намагаюся робити – щоб люди розуміли, що будинок – це їхня спільна власність, і що якщо щось робиться – то це для кожного мешканця, а не для одного під’їзду чи поверху. Загальна вартість ліфта становила близько 919 тисяч гривень, частка мешканців будинку – 138 тисяч гривень. Люди здавали по 1400 гривень з кожної квартири на два ліфти. Частину коштів, аби зменшити навантаження на мешканців, ми доплатили з внесків на утримання будинку. Звичайно, є частина людей, які ще досі не сплатили свій внесок з тих чи інших причин. Але таких одиниці. Більшість розуміють, що, поки є можливість, потрібно брати участь у муніципальній програмі, яка дозволяє втілити його в життя за 10–15–20 відсотків від загальної вартості проекту облаштування будинку.

 Людмила Солончук, ОСББ «Шухевича, 8»: «Ми реалізували вже шість проектів за Муніципальною програмою сталого розвитку»

Утеплення будинку за Муніципальною програмою сталого розвитку ми розпочали ще в 2016 році. Місцевий бюджет за умовами цієї програми відшкодовував частину вартості проекту, плюс ми отримували компенсацію від Комітету енергоефективності. Два під’їзди, що залишилися, ми робили цього року. Але оскільки у 2018 році під Муніципальну програму не підпадали проекти, пов’язані з утепленням, ми змушені були взяти «теплий кредит» на суму 1 мільйон 534 тисячі гривень.

Вартість проекту, якщо порівнювати з 2016 роком, зросла в ціні приблизно на 200 тисяч гривень. Але ми утеплили будинок до кінця, не підвищуючи внеску громади. З місцевого бюджету отримали компенсацію в розмірі 35 відсотків від вартості всього проекту, тобто 537 тисяч гривень. Держава повернула приблизно 377 тисяч гривень. Але повернення від держави стосується лише вартості будівельних матеріалів і залежить від кількості субсидіантів у будинку. У зв’язку з тим, що на станом на 1 травня субсидії отримували 90 мешканців будинку, а на момент завершення проекту було лише семеро субсидіантів, ми отримали від держави не ту суму, яку передбачали. Через це ми змушені були взяти ще один кредит – на суму 102 тисячі 555 гривень. Ми його помаленьку сплачуємо, і вже залишилось у нас трохи більш як 50 тисяч гривень. Наш будинок реалізував уже шість проектів за Муніципальною програмою. Наступним кроком буде повне оновлення ліфтів.

7d.rv.ua дозволяє безкоштовно використовувати інформацію, розміщену на сайті “7 днів” за умови гіперпосилання та згадки першоджерела.

Реклама

Loading...

Додати новий коментар

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсилкам спаму.
7 + 0 =
More information?

Опитування

Який спосіб ви вважаєте найкращим для управління багатоквартирним будинком?